Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jako laik powerledowy mam jedno ogromne pytanie, z którego rodzi się masa innych pytań.

Mam:

-sporo power ledów 1w 6500k i 8000k 3,4-3,6v 350mA

-niebieskie i czerwone takie same V i mA jak w białych

-zasilacz modułowy 100w 8,5A

- Pcb

- oporniki/rezystory ale nie wiem które potrzebne

-kable

-alu 3mm płyty.


Chciałbym to jakoś złączyć ale nie rozumiem tej plątaniny kabli ze zdjęć innych tematów a każdy temat jest z goła inny:)


Mam do dyspozycji 3 płyty 40x40, w każdej zrobić 3-4 rzędy po 10 ledów w mieszane (dla 30szt 15-6500k; 9-red i blue; 6-8000k)

6w na osobną tasme led która w nocy sobie poświeci, także 94w na zasilaczu zostają


Ktoś jakąś drogę wskaże lub pomoże?

Opublikowano

Jak wejdziesz nawet na allegro masz bardzo fajne schematy jak spinać. Generalnie jak ma 12V zasilacz (nie driver) to musisz dobrać ilość ledów pod te 12V na 1 linię. Np. ja mam po 3,7V to 3 szt + rezystor. Czyli mam 3 nitki po 3 x 3W x 3,7V. Zrobiłem to (jako samouk, a więc może ktoś z kolegów zna lepszy sposób, ale u mnie działa wraz z zach i wsch "słońca") wychodząc kabelkiem od "+" zasilacz nast. w szeregu stopka +dioda- kabelek +dioda- kabelek +dioda- dalej kabelek od ostatniej stopki minus na diodzie (a dokładnie radiatorze) do rezystor a nast. rezystor na minus zasilacz.

podaj swój mail to wyślę Ci zdjęcia mój adres - maciejber@poczta.onet.pl bo nie wiem jak się wstawia :( Prześlę schemat, zdjęcie zasilacza i rezystorow, oraz mój sterownik a/bistabilny

-- dołączony post:

No znalazłem - generalnie sprzedający dużo mi wyjaśnił na temat typów i itp. dotyczących PowerLed. Zobacz http://www.leaderled.pl/schematy/poradniki.html są bardzo proste schematy połączeń. Też generalnie prąd przeważnie mnie kopie ale to mi się udało i świeci. Poniżej Twojej wiadomości jest mój post o mocy jaką mam i jaki jest efekt

Opublikowano

Wszystko zależy od tego czego od tych ledów oczekujesz. Czy to ma być tylko on i off, czy sciemnianie na potencjometrze czy może wschody i zachody ze sterownikiem. To jest najważniejsze pytanie.

Opublikowano

Tylko on off, ewentualne zmiany później wmontuję, bo już nie będą takim "problemem".

Czyli wyjście z zasilacza + i do + diody, dobrać do 12v i na końcu -- diody opornik i -- zasilacza.


Wiem że rezystor ma W i Ohm, jak wat pasuje to ohm tez, Wyszło mi z obliczeń że biała 2w, niebieska 3w, czerwona 3w - takimi rezystorami potraktować pojedyńczą diodę. Ale jak to się ma do 3 sztuk w szeregu? Czy potraktować wszystkie 5 watowym:)

Email kopec07@wp.pl

Opublikowano

Przyjmij średnio 3,5V na diodę. To daje max 3 diody w szereg, czyli 10,5V. Na rezystorze odkłada się reszta, czyli 1,5V. Proponuję wysterować diody trochę niższym prądem, powiedzmy 300mA. W szeregu płynie ten sam prąd. To daje rezystor:

R=U/I=1,5/0,3=5 Ohm

Moc jaka odłoży się na oporniku:

P=U*I=1,5*0,3=0,45 W

czyli taki o mocy 0,5W będzie ok.






Wysłane z telefonu

Opublikowano

Czyli przyjąć 300mA na diodę i dać 0,5w opornik na szereg.

Ok a jeśli chcę 9 diod w rzędzie mieć (zasilacz 12v) to w takim wypadku muszę puścić 3 kabelki z zasilacza osobno pod każdy szereg, czy np: 3diody rezystor 3diody rezystor 3diody rezystor (to wszystko razem połączone)?

Opublikowano

Dzisiaj na ebayu kupowałem ledy i zasilacze do nich. Można kupić już gotowy zasilacz przeznaczony na odpowiednią ilość diod. Ja kupiłem 6-10x3w, zapłaciłem za niego jakieś 12-13zl. I takie Ci w zupełności wystarcza. Łatwo połączyć bez rezystorow ale tylko on off.

Jak chcesz sterowanie to musisz mieć do zasilacza driver, bo spala się diody albo zasilacz. I do tego sterownik. Tutaj jest spory wybór, zaczynając od 3 dolarów a kończąc na kilku stowkach.

Opublikowano

"Jak chcesz sterowanie to musisz mieć do zasilacza driver, bo spala się diody albo zasilacz. I do tego sterownik. Tutaj jest spory wybór, zaczynając od 3 dolarów a kończąc na kilku stowkach"


Jeżeli zastosuje zwykły zasilacz stałonapięciowy + rezystory i podłączy pod sterownik bi-/astabilny to bez drivera pociągnie sterowanie zmierzchem i wschodem. Oczywiście jeżeli nie ma zasilacza i jest kolega na etapie zakupu elementów to prościej na driverach zrobić zasianie + o wiele bardziej skomplikowane sterowania można podłaczyć

Opublikowano
"Jak chcesz sterowanie to musisz mieć do zasilacza driver, bo spala się diody albo zasilacz. I do tego sterownik. Tutaj jest spory wybór, zaczynając od 3 dolarów a kończąc na kilku stowkach"


Jeżeli zastosuje zwykły zasilacz stałonapięciowy + rezystory i podłączy pod sterownik bi-/astabilny to bez drivera pociągnie sterowanie zmierzchem i wschodem. Oczywiście jeżeli nie ma zasilacza i jest kolega na etapie zakupu elementów to prościej na driverach zrobić zasianie + o wiele bardziej skomplikowane sterowania można podłaczyć



Być może aż tak biegły w tym nie jestem :P

Potrafię tylko złożyć podstawowe lampki ze sterowaniem lub bez, z gotowych i sprawdzonych przez wielu elementów i to mi wystarcza :D

Opublikowano
Czyli przyjąć 300mA na diodę i dać 0,5w opornik na szereg.

Ok a jeśli chcę 9 diod w rzędzie mieć (zasilacz 12v) to w takim wypadku muszę puścić 3 kabelki z zasilacza osobno pod każdy szereg, czy np: 3diody rezystor 3diody rezystor 3diody rezystor (to wszystko razem połączone)?


Zaznaczę, że ja bym ograniczył prąd do tych 300mA :)

Tak, trzy takie zestawy (3xLED + rezystor) łączysz równolegle.


@endriu0 - możesz rzucić linkiem?


Nie rozumiem, po co drivery? Skoro one robią tą samą robotę co rezystory - mają za zadanie ograniczyć prąd płynący przez diody...

Diody z drivery można bez problemu podłączyć pod sterownik Romka LEDDimmerPro i mieć wszystkie bajery z tym związane ;)


Wysłane z telefonu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.