Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam po długiej przerwie na forum chyba już czas powrócić do Malawi. Przez ostatni rok założyłem nowy zbiornik 1820L o wymiarach 260x100x70 w którym miałem płaszczki słodkowodne. Większość z nich już sprzedałem i chce założyć jakieś fajne akwa z pyszczkami. Niestety nie mam koncepcji co do tego pomysły czy to ma byc mbudna czy non-mbuna. Co byście polecili i zrobili na moim miejscu? Kazdy pomysł będzie poważnie rozważony. Z obsada jak i wystrojem.


Pozdrawiam

Opublikowano

Jakby było moje to dałbym mbune albo najmniejsza nonmbune. Dlaczego? Ponieważ mi osobiście nie podobają się karpie w akwarium. Wybrałbym gatunki mające ładne samice. Co mu po akwarium w którym jest duża ilość śledzi i tylko kilka sztuk kolorowych? Ale oczywiście co kto woli.

Opublikowano
Jakby było moje to dałbym mbune albo najmniejsza nonmbune. Dlaczego? Ponieważ mi osobiście nie podobają się karpie w akwarium. Wybrałbym gatunki mające ładne samice. Co mu po akwarium w którym jest duża ilość śledzi i tylko kilka sztuk kolorowych? Ale oczywiście co kto woli.


Jest to jakiś pomysł :) a jakbyś dobrał obsadę?

Opublikowano

Trudno jest coś zaproponować bo każdy ma inny gust. Najlepiej jakbyś przejrzał sobie nasza bazę ryb. Dość szybko pogrupujesz tam sobie ryby pod względem rozmiarów. Zobacz co Ci się spodoba, spisz listę i pokaż tutaj. Ludzie stąd dobiorą Ci z tych gatunków takie, które mogą żyć ze sobą (temperament,dieta).

Opublikowano

No no w małej non-mbuna same kolorowe samice ;-)

Wracając do tematu to drapieżniki śmiało możesz trzymać drapieżniki w układach 1+1 gdzie samica jest szara. Ale np. u venustusa, livingstoni, fuscotaenitus, Linni, polystigma, exochromis, buccochromis rhodesi, tyrannochromis maculiceps, tutaj śmiało możesz dawać układy z większą ilością samic bo one wbrew tego co kolega powyżej napisał nie są szare, a wręcz kolorowe i ciekawe. Jest sporo ciekawych gatunku predatorów, tak mniejszych jak i większych. Obejrzyj sobie zdjęcia buccochromisow jak majestatycznie wyglądają.

Opublikowano

Mi chodziło głównie o rozmiary ryb. Osobiście nie lubie i nie trzymalbym nawet w ogromnym akwarium karpia który może urosnąć do 25-30cm. A większość predatorów jest duże przecież.

Napisałem jak wyżej układ z mbuna i mała nonbuna po to, aby akwarium wyglądało ładniej. Kolega da sobie kamienie dla mbuny, a żeby nie robić gruzowiska reszta to będzie plaża dla właśnie małej nonbuny. Jest nonbuna z ładnymi samicami nierosnaca dużo.


Jest trochę literówek bo pisane z telefonu.

Opublikowano

z całym szacunkiem, gdzie w non-mbunie są wyjątkowe, ładne samice ? Po za tymi, które wymienił stan są raczej mocno średnie ?

Wszystkie są praktycznie siwe/srebrne z jednym paskiem, kropką, o trochę żółtego itd...

Dla przypomnienia, z całym szacunkiem stan twoje zdjęcie akwarium z predatorami http://forum.klub-malawi.pl/galeria/images/12803/1_PREDATOIRIUM_02.2016.jpg

Po za kilkoma rybami nic, ciekawego tam nie ma, oczywiście rozmiar ryb robi wrażenie :D

Osobiście szedłbym w mbune, więcej i kolorowo !

Miałem pyszczaki z grupy non-mbuna, utaka i dla mnie jest to jedna z poważniejszych porażek. Nie mówię o ubarwieniu samców, bo są mega atrakcyjne, a o zachowaniu.... nudne śledzie i to wszystko...

Opublikowano

Dlatego pisałem głównie mbuna, a dla urozmaicenia plaża z mala nonmbuna. Czyli dużo małych kolorowych rybek

Z nonmbuny niektóre aulonki mają nie najgorsze samice. Co prawda nie naturalne ale kolorowe.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.