Skocz do zawartości

Saulosi - bloat czy moja panika?


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy doktorzy, drogie lekarki. Chyba zaraziłem i swoje Pysie i postanowili chorować ze mną :mad:


ph - 7,7

no3 - 20

no2 - 0,025


Akwarium założone 2 miesiące temu, ryby od 3 tygodni.

Obsada - 10x Pseudotropheus Saulosi

Filtacja tetra ex 700, pompa 1000l/h, fluval 2+ 400l/h

Temperatura - długo leciałem bez grzałki i było 24/25, obecnie 27.


A więc co się dzieje;

Poza dwoma samcami reszta ryb stoi pod lustrem wody - nad filtrem, pod nim, za największą skałą. Muszę także wspomnieć, że jeden samiec dominuje nad wszystkimi rybami, od razu je przepędza i rozstawia po bokach. Wcześniej jednak szybko wracały. Woda wydaje się być minimalnie mętna, wcześniej kryształ. Ryby dość szybko oddychaja, a ich proces wydalania trwa chyba dość długo (czasem 1h, czasem kilka). Kolor odchodów ciemnobrązowy. Ryby chętnie jedzą, jednak od razu uciekają. Trwa to już dwa dni. Oba filtry wewnętrzne napowietrzają na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź powierzchnię wody, czy nie widać tam filmu bakteryjnego lub tłustych plam - może w zbiorniku panuje przyducha - choć teraz napowietrzasz:( .

A może coś ci padło w zbiorniku i stąd ta zmiana w klarowności wody.


Jeśli podejrzewasz , że przyczyną jest agresje któregoś samca to poprzestawiaj kilka kamyków i powinno coś się zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda wydaje się być minimalnie mętna, wcześniej kryształ. Ryby dość szybko oddychaja, a ich proces wydalania trwa chyba dość długo (czasem 1h, czasem kilka). Kolor odchodów ciemnobrązowy. Ryby chętnie jedzą, jednak od razu uciekają. Trwa to już dwa dni. Oba filtry wewnętrzne napowietrzają na maksa.


zacznij od początku :rolleyes: .

1/ podaj jaki baniak bo ze zdjęcia trudno ocenić - wiemy tylko że ryb 10szt

2/zrób dziś przy świetle dziennym ponownie te pomiary i przy każdym wyniku podaj markę testu i czy kropelkowy

3/ wpisz aktualne dane w swój profil łącznie z miejscowością bo zidentyfikujemy wodociąg i podaj jaki masz system podmianek wody czyli co ile i jak dużo i przez co lejesz - jeśli na pałę to też podaj bo to ważne i kiedy ostatnia podmianka była 2-3 dni temu?

4/ opisz dokładnie system karmienia ryb - jakie karmy dajesz ile razy i jak dużo oraz czy ryby zjadają wszystko czy troszkę karmy zalega na dnie lub pływa po powierzchni.

5/ otwórz tego ex700 wypłucz wszystko w wodzie z akwarium i podaj ile było g. w środku.

6/ Jak wyczyścisz to podnieś powrót wody do baniaka i butelką pet 2l złap czas nalewania i przelicz na l/h

7/ obniż temp do 25C bo czym wyższa tym mniej w niej tlenu a piszesz że szybko oddychają i pływają przy lustrze wody, choć to na pewno nie przyczyna tego stanu ale zawsze zmiana w dobrym kierunku.

Nie sądzę by to była choroba a raczej jakieś błędy hodowlane akwarysty - tylko trudno namierzyć bo opis chudzieńki:( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jeżeli masz samca dominata to może być tak ( często się zdarza) ,że to on jest przyczyną tego ,że Twoje ryby "stoją" po bokach czy też innych zakamarkach. Piszesz ,że drugi kręci się koło niego....Tak..bo próbuje nie dać zepchnąć się w hierarhii. Dominat Saulosi ma to do siebie ,że podczas przygotowań do tarła często robi się bardzo agresywny a skutek jego zachowań jest taki jak opisujesz. Ja ostatnio miałem identyczną sytuację..ale byłem pewny co jest tego przyczyną..Oddałem tego samca i mam spokój... Został samiec gamoń ale ryby pięknie pływają , podchodzą do tarła bez wspomnianej agresji.


Co do wątku choroby to się nie wypowiem bo zbyt mało danych podałeś..


Nie wiem jakie masz akwa ( chociaż gdzieś chyba podawałeś w innym temacie) ale odnoszę wrażenie ,że ta filtracja jest słaba.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jeżeli masz samca dominata to może być tak ( często się zdarza) ,że to on jest przyczyną tego ,że Twoje ryby "stoją" po bokach czy też innych zakamarkach. Piszesz ,że drugi kręci się koło niego....Tak..bo próbuje nie dać zepchnąć się w hierarhii. Dominat Saulosi ma to do siebie ,że podczas przygotowań do tarła często robi się bardzo agresywny a skutek jego zachowań jest taki jak opisujesz. Ja ostatnio miałem identyczną sytuację..ale byłem pewny co jest tego przyczyną..Oddałem tego samca i mam spokój... Został samiec gamoń ale ryby pięknie pływają , podchodzą do tarła bez wspomnianej agresji.

To samo przeszło mi przez myśl Andrzeju,i myślę że to jest główna przyczyna,tym bardziej że kolega ma zbiornik 112l...


Kolego dess prawdopodobnie zbliża się tarło,gdzie samce stają się bardziej pobudzone,no i co się z tym wiąże bardziej agresywniejsze...

A że masz minimalny zbiornik do hodowli tych ryb,to widać efekty...

Zresztą jak napisałeś w innym dziale,to masz układ 3+7 http://forum.klub-malawi.pl/showpost.php?p=352519&postcount=48 ...

Jeśli jesteś już pewny co do płci swoich ryb to wygląda na to,że szykuje się tobie redukcja samców...


Ps.Bo bym zapomniał :D...

Mianowicie przydałby się tobie jakiś filtr zewnętrzny jako biolog,bo z tymi dwoma mechanikami możesz mieć słabą filtrację biologiczną...

A to z kolei prowadzi do jej zachwiania,szczególnie w twoim małym litrażu jaki masz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że ostatnio podniosłeś temperaturę. To mogło spowodować zmianę w zachowaniu ryb. Samcom wzrasta temperament, a co za tym idzie agresja, zaczynają szykować się do tarła. Ciężkie oddychanie ryb może tym być spowodowane. Jest to dla nich nerwowa, stresująca sytuacja.

Nie wykluczałbym też tego, co napisał deccorativo, wszak napisałeś, że woda jest minimalnie mętna.


Mianowicie przydałby się tobie jakiś filtr zewnętrzny jako biolog,bo z tymi dwoma mechanikami możesz mieć słabą filtrację biologiczną...


Kolega ma Tetrę ex700, a ta mu w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma Tetrę ex700, a ta mu w zupełności wystarczy.

Hehe spoko,musiałem kolegę z kimś innym pomylić na forum ;)...

Ale dla pewności teraz sprawdziłem,no i ma Tetrę ex700 + Aquael Circulator 1000l/h...

Więc filtracja ok tak jak piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po kolei.


imak73, z filmem właśnie walczyłem od kilku tygodni. Mimo, że na tafli robiłem pralkę, nie znikał. Zrobiłem skimmer diy, ale parowanie wody i ciągłe zmiany jej poziomu zmuszały mnie do grzebania i podnoszenia/zniżania skimmera.


Nic nie padło, cała 10 jest.


deccorativo

1. Akwarium 112l, 3+7,

2. Testy zoolek kropelkowe

ph 7,7

no2 0

no3 20

3. Wodociąg znajduje się w Marcinkowicach (niedaleko Nowego Sącza). Podmiana wody raz w tygodniu, ok. 15 litrów. Woda stoi w wiadrze 24h i dopiero trafia do akwarium. Do akwarium jak i z akwarium woda idzie przez wąż. Ostatnia podmiana wczoraj.

4. Karmię 3 razy dziennie,

Tropical Spirulina Super Forte

NF Premium Cichlid Plant S

Wybarwiający od hodowcy co 4-5 dni.

Daje szczyptę i powoli, żeby nie rozleciało się po całej tafli.

Jak coś zostaje to wężykiem zbieram, tak samo z odchodami, których jest dość sporo co chwilę.

5. Załączę zdjęcie jak to wygląda w środku

6. Po przeliczeniu 360l/h

7. Zrobione już wczoraj wieczorem, wyższa była w sumie przez kilka godzin, tak to od początku 25.


AndrzejWalb, jeżeli to on jest sprawcą, to oddam tego terrorystę. Drugi samiec, który najbardziej mi się od początku podobał, bo pierwszy zaczął się wybarwiać aż taką dupą nie jest, gorzej z trzecim maleństwem.


egon44, przecież jest zewnętrzny od początku? :D


edit. Andrzej, temperaturę podwyższyłem później, dokładając oliwy do ognia, jednak nie od tego się zaczęło.

post-16760-14695728218522_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.