Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


Pochwalę się własnym oświetleniem LED, może komuś się pomysł spodoba (nie widziałem podobnego rozwiązania na forum).

Akwarium 120x40x60, dumałem jakby tu zamienić świetlówki T5 na LED bez ingerencji w pokrywę.

Potrzebne materiały:


  1. moduły LED (ja zakupiłem w polskiled.pl 10xbiały zimny, 7xRGB moduły),

  2. odpowiednio przewód do białego i RGB,

  3. zasilacz 30W

  4. rurka PCV 16 mm dł. 145 mm

  5. klej na gorąco (jakieś 4 lata temu kupiłem w LIDLU i nigdy nie używałem, pistolet i 5 lasek kleju, postanowiłem wykorzystać).


Ledy przykleiłem do rurek (klejem na gorąco, sprawdził się wyśmienicie ponieważ szybko wiązał), rurki wsadziłem zamiast świetlówek i cieszę się własnym oświetleniem.

Ilość modułów LED dałem nadmiarowo ponieważ jak do tego podłącze sterownik od Romka to wolę sobie zmniejszyć moc, wiedząc że mam duży zapas.

post-17039-14695728169474_thumb.jpg

post-17039-1469572816979_thumb.jpg

post-17039-14695728170216_thumb.jpg

  • Dziękuję 3
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A nie da się tych ledów włożyć do przezroczystej rurki z pcv aby uchronić przed wilgocią ? Może pytanie od czapy bo się na tym kompletnie nie znam.


Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ciężko będzie ustalić aby były w jednej płaszczyźnie, ja bym spróbował podkleić je na teowniku aluminiowym i wsunąć w przezroczystą rurę, po czym ustabilizować silikonem. Oba końce zalać silikonem, tylko czy wtedy też się nie zbierze rosa w środku ?. Bo na pewno diody będą pracowały pod ogromnym obciążeniem temperaturowym, co też diametralnie skróci ich żywot. Generalnie najprostszym rozwiązaniem wydaje się to zaproponowane przez Aurbana, ale konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie kabelków.

Opublikowano

Myślałem nad tym ale do tak małej cienkiej rurki ciężko by było upchać przewody, trzeba by było ciąć, lutować każdy moduł a tego chciałem uniknąć. LED IP68 czyli teoretycznie moga działać w wodzie tak więc uważałem ze nie będę pchał do rurki.

Pleziorro dzięki za uwagę założyłem, że jest to na tyle szczelne że nie muszę, ale wprowadzę modyfikację.

Opublikowano

Aurban a czy możesz wrzucić zdjęcie całego zbiornika ? Ciekawa jestem jak wygląda to oświetlenie.


Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Pleziorro dzięki za uwagę założyłem, że jest to na tyle szczelne że nie muszę, ale wprowadzę modyfikację.



Ja za radą Decco uszczelniłem swoje moduły, pech chciał, że przy jednym przez nieuwagę nie dałem silikonu z jednej strony. Moje moduły działają już dwa miesiące, kilka dni temu zauważyłem, że jeden nie świeci... zgadnij który ;)

Wiesz jak jest, chińskie IP68 :) to zawsze chińskie :)

Mam dokładnie identyczne moduły białe i rgb co Ty :) Samsung.

Opublikowano

Raciczka zdjęcie tego nie odda jak to świeci. Około mc temu zakupiłem zbiornik znanej firmy (w innym wątku opisałem dlaczego tak a nie inaczej). Jestem wciąż na etapie planowania zbiornika tak więc świeci pustką :)

Dodatkowo czekam na sterownik od Romka (lada chwila ma się pojawić).

Mam nadzieję, że do mc zaleje już wodą wtedy na pewno zrobię zdjęcie jak to wygląda, w tej chwili jakbym sam zobaczył takie zdjęcie to bym zrezygnował z pomysłu LED :)

post-17039-14695728374473_thumb.jpg

Opublikowano

Będzie świecić podobnie do mojego, a moje widziałaś. Z tym, że ja mam 9 modułów RGB i 9 białych. Co mi się nasuwa po dwóch miesiącach użytkowania, zmienił bym ilość RGB w górę.

Mam plan na drugiej tylnej belce dodać jeszcze 4-5 modułów RGB.

Jak wiadomo, mam dwie belki, jedna 9xbiała i 9xrgb oraz druga 6xbiała (obecnie 5x) po wyciągnięciu koloru na max efekt jest zadowalający, ale muszę używać koloru różowego aby wyciągnąć barwę moich ryb. Planuję dodanie modułów albo samych niebieskich, albo RGB aby móc mieszać kolory. Nie wiem jak to wyjdzie, to tylko mój zamysł, jak kupię sterownik od Romka, to zostanie mi luźny sterownik radiowy RGB i wtedy planuję doświetlić kolorem także tył. Jak wyjdzie? zobaczymy, na pewno wrzucę na forum info.

Opublikowano

To był mój pomysł na start jako, że Malawi nie potrzebuje dużo światła to myślę że mam nawet zapas. Sprawa jest rozwojowa przyjdzie tło, zaleję wodą wpuszczę rybki wtedy będę wiedział na 100% czy taka ilość ledów mi wystarczy. Zasilacz mam ze sporym zapasem a moduły led są na tyle elastyczne, że można dodawać, odejmować do woli. Generalnie w początkowej fazie jestem zadowolony.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.