Skocz do zawartości

prawie bezkosztowa wymiana baniaka...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

zastanawiam się czysto teoretycznie na razie nad wymianą baniaka, bo możliwe, że będę mógł wymienić baniak prawie bezkosztowo, a to wraz z poprawieniem kilku wad konstrukcyjnych obecnego mocno kusi :twisted:


który byście wybrali i dlaczego?

1497a944f66b1f79.jpg

Opublikowano

ja tam bym się nie zastanawiał, jak masz możliwość wymiany na większe to działaj :D

Ja brałbym ten o wymiarach 130/ 60/45, ma większy litraż i jest głębszy, a 5 cm z długości nie robi różnicy, a i jak na mbune to wysokość odpowiednia :D

Opublikowano

bo nie chce przekroczyć objętości 350l brutto

nie znam mieszkania - nie znam stropu - to nie moje panele - akwa nie stoi przy ścianie nośnej - pod ogrzewaniem podłogowym jest zapewne styropian... i inne tego typu niewiadome...


do swojego mieszkania w przyszłości kupię większe - tymczasem rozważam sobie bo może będę mógł :wink:

Opublikowano

Łojojoj, Makok, a to dałeś teraz pytanie... Od kilku godzin zastanawiam się co wybrać i chyba zrobiłbym tak - nie kierowałbym się litrażem, a wymiarami dna jednak. Dlatego wybrałbym ten przez Ciebie preferowany wymiar 135x55x45, bo wtedy można fajnie dno zaaranżować, poszaleć i stworzyć autentycznie wrażenie dużej głębi i objętości (pomijam problemy z doborem szafki o tej szerokości - trzeba by na zamówienie pewnie), albo poszedłbym w 140x55x40, gdyż tutaj przyrost 20 cm w stosunku do obecnego 120 byłby na pewno widoczny, wysokość natomiast nie jest przy mbunie tak ważna. Ale to byłby topowo pysiowy baniak. Nie wiem też jak z proporcjami i efektem wizualnym przy 140x40 - czy nie będzie za długie w stos. do wysokości? Ale to można przecież empirycznie przećwiczyć, np. wycinając z kartonu taki kawałek. W ogóle to może przećwicz sobie różne kombinacje właśnie na kartonie czy papierze pakowym - zobaczysz sam które Ci najbardziej odpowiada. Ja powtarzam - dla mnie liczyłaby się długość i pow. dna. I szczerze mówiąc przyrost 15 cm w stosunku do posiadanych przez Ciebie 120cm to byłby minimalny próg opłacalności calego przedsięwzięcia. Chyba ;)

Pozdrawiam

Opublikowano

sysgone, wszystko pięknie, ale jeszcze czekać mnie będzie przeprowadzka :roll:


Romku, blat mojej szafki ma dokładnie 129x56cm i wystaje o dwa centymetry z przodu i z tyłu oraz po jednym cm z boków poza obrys szafki (w zasadzie ma 58, ale z tyłu są wycięte łuki na rury - dzięki temu szakfa stoi przy ścianie)

Jeśli bym się zdecydował na 140-kę w długości, to już szafka wymagałaby większej przebudowy (a ta nie jest możliwa z zalanym akwa na szafce a podczas szybkiej wymiany zbiornika w parę godzin nie zdążę - trzeba by budować drugą szafkę - koszty i niechęć)

135-ka jeszcze wejdzie na nowym blacie, ale na tej samej szafce...


Sama sprawa z taką wymianą jest w zasadzie narazie w teorii, bo potrzebuję kasy na "płynne przejście" na nowy baniak - tzn musiałbym wszystko kupić zanim sprzedam obecny... i na razie to powoduje, że rozważam czysto teoretycznie, chociaż kupca na moje nietypowe akwa z kominem mam przypadkiem...


oczywiście dla ścisłości bezkosztowość taka znowu absolutnie bezkosztowa to nie jest :twisted:

i tu też widzę kłopoty...

- pewnie 1x150hqi które mam musiałbym wymienić na 2x70

- oczywiście blat nowy

- i jako że nie mam jeszcze właściwego sumpa (startuje na 25-tce z wkładem) to nawet nie myślę o ponownym wierceniu w akwa, wklejaniu komina i tych wszytkich zabawach które miałem i które choć były przednie muszę przyznać, to teraz już nie mógłbym się na nie zdecydować z racji czasu i kosztów :roll:

- prawdopodobnie poszedłbym w FBF, bo pompę mam i mnóstwo rur i zaworków i pierdół mi zostało - więc ten filtr mógłbym w zasadzie już teraz zbudować...

- no i tło musiałbym zrobić nowe - tu akurat ok bo moje mi się nie do końca podoba


także to nie jest decyzja na siup zwłaszcza, że za 10dni mam odebrać mieszkańców :roll:

pewnie bym z odpaleniem nie zdążył (głównie chodzi o zupełnie nową filtrację bio), więc harmonogram musiałby wyglądać tak:

1. Tydzień

- budowa FBFa i start na mojej pompie

- równocześnie utrzymanie pracy obenego mini-sumpa na pożyczonej pompie (dałoby się zrobić)

2. Tydzień

- odbiór pyśków

- kupno i wymiana oświetlenia

- zamówienie nowego baniaka

- kupno blatów

3. Tydzień

- oczekiwanie na nowy baniak

- badanie filtra FBF

4. Tydzień

- odbiór nowego baniaka

- wykonanie tła

5. Tydzień

- test FBFa i jeśli to możliwe wyłączenie poprzedniej filtracji (sumpa)

- operacja wymiany zbiornika bez utraty ryb, wody i bakterii w filtrze FBF - z równoczesnym montażem nowego blatu


i z tym wszystkim musiałbym zdążyć do końca roku bo od stycznia jestm bardzo zajęty :oops:


na mnie same ustawienie miar w 135x55x45h robi wrażenie (mam akurat 3 i miejsce na szafce) - nie byłoby w ogóle tematu, gdybym był w 100% zadowolony z tego co dotychczas zbudowałem, no ale jak to mówią - człowiek uczy się na najlepiej na własnych błędach...

wypije w weekend parę browarków to pewnie mi coś "spontanicznego" strzeli do głowy i zobaczymy, bo jednak pomysł cholernie kusi :twisted:


a i btw cenę akwa determinuje jego litraż więc to też ma znaczenie w moim przypadku (pewien limit jednak jest)


ale mam orzecha do...

że aż spać nie mogę... :cry:



o 3:30 rano dodałem:

hmmm jeszcze inaczej... jakby mi się udało opóźnić pysie o 2 tyg, to mógłbym

- odpalić FBFa wtykając wylot pompy w rurę spustu i zasypać złoże w kominie (duże uproszczenie z tą pompą), a dolot zrobić z miękkiego węża prowizorycznie

- przebudować rury pod przyszłościowy FBF...

- zamówić akwa

- olać narazie światło tak jak jest

- po zbudowaniu FBFa wystarczyłoby przesypać/zwiększyć złoże, ale to już na nowym zbiorniku


tak koszty początkowe znacznie by zmalały, oj znacznie... tylko bojowniki musiałby przeżyć na niedojrzałym filtrze...


robił ktoś kiedyś taką podmianę?? pisać...

Opublikowano

Makok widzę, że poważnie Cię wzięło... 3:30... hmmm chyba Cię jednak rozumiem. ;)

Ale po kolei. Wiem, że kusi, ale pamiętaj, że "lepsze jest wrogiem dobrego". Twój harmonogram wygląda super uporządkowany i przemyślany, niemniej jak każdy harmonogram ma wpisane w siebie opóźnienia. Szczerze powiem, że zrobienie np. tła w 1 tydzień może być trudne, ze względu na to, że CR może długo pić wodę (szczególnie jeśli gdzieś dasz go więcej) - chociaż to wiesz sam, bo robiłeś.


Niemniej, wydaje mi się, że jeśli całość, tj. nowy większy baniak ma kosztować powiedzmy 100 PLN więcej, a Ty masz tą kasę i możesz ją na to wydać, to bierz się do roboty. Światłem bym się nie przejmował - najważniejsze na początku to zapewnić dobry start biolog. Resztę problemów będziesz rozwiązywał po kolei, stopniowo. Blat to nieduży wydatek - pewnie coś koło 50-60 PLN. Oczywiście wiercenie i robienie komina to jednak dodatkowa praca, ale teraz pójdzie Ci lątwiej, bo wiesz już jak to robić. Rozumiem, że baniak byś kleił sam (nietypowe wymiary)? Wtedy możesz wywiercić śrubunki jeszcze przed klejeniem. Chociaż widzę, że piszesz, że jednak zamawiałbyś.


Wszystko jest do zrobienia i sądzę że byś zdążył. Pracy wiele, ale jak Cię raz wzięło to już nie popuści pewnie ;) Dlatego chłopie jak masz zdążyć, to się bierz za to od razu. Takei spontaniczne decyzje są najlepsze. A przypusczam, że prędzej czy później i tak będziesz myślał o zmianie, skoro już Ci teraz taka myśl zakiełkowala.

Pozdrowienia i powodzenia

Opublikowano

hehee żeby to było takie proste :lol:


- baniak bym zamawiał, ale muszę najpierw na niego wyłożyć całość

- tło to akurat pikuś - moje schło 3 dni, więc w tydzień musi dać radę...

- właśnie tak jak pisałem - z komina i sumpa bym w takim przypadku zrezygnował - to podraża baniak o 100zł i wydłuża proces o tydzień

- i najgorszy jest właśnie nowy biolog

- oraz wyłożenie za nowy baniak całej kwoty


hmm

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.