Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Sam widzisz że to ciężki temat. Nawet osoby które badają te ryby odnośnie diety mają różne zdania (a jest ich niewielu). Inne zawartości przewodu pokarmowego będą miały ryby badane wiosną a inne w październiku. Osoby zaczynające przygodę z tym biotopem mają obecnie łatwiej, duża gama pokarmów no i to forum. Nie będę wymieniać nick bo zajęło by to sporo czasu.

pozdrawiam:D

Opublikowano

Uważam że oprócz klasycznych roślinozercow jakimi są nie wątpliwie nasz labeotropheusy czy tropheopsy reszta mbuny jest mniej lub bardziej rybami wszystkożernymi jak to zresztą bardzo często bywa w przeróżnych akwenach wodnych. Ryba nie będzie się zastanawiać jak.ją zaklasyfikowano tylko jak jest w pobliżu plankton to będzie nażerać się nim do oporu, a jeżeli go nie ma to dalej wraca do skrobania czy wyczesywania glonów na skałach.

Jeżeli chodzi o zebroidesa to nigdy u siebie nie zauważyłem żeby on zeskrobywał cokolwiek że skał. I nie ma to znaczenia czy zajął terytorium czy też nie. Jednakże muszę stwierdzić że zebroides jest silnie terytorialną mbuną nie zmieniającą swojego rewiru (przynajmniej w akwarium). Myślę że w środowisku naturalnym dopóki nie przegoni go inna ryba może zajmować swój rewiru przez co zaczyna wyczesywać czy skrobać peryfiton że skały.

Opublikowano
Jednakże muszę stwierdzić że zebroides jest silnie terytorialną mbuną nie zmieniającą swojego rewiru (przynajmniej w akwarium).

Bo nie ma go kto przegonić ;) Ja u siebie zauważyłem ciekawą koegzystencję samca saulosi i callainosa. Saulosi to również terytorialista ale chcąc nie chcąc musiał się dzielić rewirem z callainosem który to w okresie tarła gonił chłopaka aż do zakończenia zalotów, później saulosi wracał do swojej groty. W naturze zapewne znalazłby sobie inną w pobliżu a nie czekał aż ta się zwolni, w akwarium ta była najlepsza więc wracał jak tylko się zwolniła. Kolejna ciekawa para terytorialistów to aurora i chewere, ci kolesie praktycznie dzielili ten sam rewir z tym że jak Paweł i Gaweł, aurora na górze pilnował kamienia który był sklepieniem groty w której urzędował chewere. Często zgrzytało czego efekt można zobaczyć na zdjęciu aurory w mojej galerii ale żaden nie ustąpił. Zapewne w jeziorze któryś by sprawę olał i poszukał innego miejsca.

W akwarium raczej nie zaobserwujemy zmiany terytorium a już na pewno nie ze względów żywieniowych ;).

Opublikowano

Oczywiście że nie zauważymy zmiany terytorium w akwarium że względu na pożywienie, jednak nie zmienia to faktu że zebroides jako jedyna ryba bardzo silnie była przywiązana do swojego terytorium (groty). Podczas karmienia dosłownie na kilka sekund wypływała że swojej groty podczas karmienia. Chwytała kilka granulek i bez żadnej zwłoki uciekala do swojej groty.

Jeżeli chodzi o przeganianie to miał i nadal ma kto ją przeganiac, a mianowicie metriaclima elongatus chailosi. Ale przeganianie trwa na bardzo krótko po czym samiec wraca ciągle w to samo miejsce. Zresztą tam też dochodzi do tarła (w grocie w ukryciu nigdy nie jest to tarło na kamieniu itp.) Dlatego widząc takie zachowanie w akwarium na bank w środowisku naturalnym będzie wykazywał silne przywiązanie do swojej groty i tylko takie zachowanie będzie na nim wymuszać skrobanie skał z peryfitonu, a nie ciągłe poszukiwanie planktonu itp. Oczywiście na pewno od czasu do czasu z różnych względów takie samce mogą zmieniać swoje terytorium. Pytanie czy czasami nie odbywa się to nader bardzo rzadko, przykładem niech będą tropheopsy które mają wręcz na swoich terytorium,, ogrody " z glonów i dzieje się to między innymi dlatego że takie terytorium jest bardzo długo oblegane przez samca.

Opublikowano
Pytanie czy czasami nie odbywa się to nader bardzo rzadko, przykładem niech będą tropheopsy które mają wręcz na swoich terytorium,, ogrody " z glonów i dzieje się to między innymi dlatego że takie terytorium jest bardzo długo oblegane przez samca.
Jak już wcześniej pisałem "rolnicy" pilnują swoich poletek :) IMHO dlatego najwięcej stricte terytorialnych i agresywnych ryb to roślinożercy.

---------------

Stasiu a czy twoje samice też mają takie zębiska jak samce? bo w/g przypuszczeń Ad'a zęby to pozostałość po przodkach którzy żywili się inaczej albo służą samcom jako broń w obronie terytorium (wszak to kurduple i wspomaganie obronne wskazane ;)).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.