Skocz do zawartości

375l start na wodę amoniakalną (WA)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Komora pompy ma wymiary14x18,5 h36 i sama pompa stoi też na złożu wylot jest obecnie tymczasowy bo będę robił podobny do Twojego.


Kurde to nie mam pojęcia czemu Ci ta pompa szaleje :) u mnie stoi grzecznie. Ale jak będziesz robił długi wylot, to koniecznie ponawiercaj od 30 do 50 otworów o średnicy nie mniej niż 6-8mm, bo w ten sposób co masz obecnie to właśnie masz kopanie piasku, bo woda leci nie spowolniona.


Dał bym kolanko z pionu do poziomu, kilka cm rurkę pcv i kolejne kolanko w bok i rura aż do wzmocnienia poprzecznego i pod nim przypięta na przyssawkę i gumkę recepturkę. U mnie to działa doskonale. Rurę mam zanurzoną minimalnie w wodzie, więc z otworów nie pluska woda, a z wylotu pięknie rozbija lustro wody i film bakteryjny.

Opublikowano
Dziś wykonałem test po 10 dniach NO2 0,2 mg/l bez zmian, czy nie powinno być więcej?


ale podawaj też wynik NH4 - ostatni moment by zrobić dziś w naturalnym świetle.

Jak nie zdążysz to jutro.


Zrób też raz kontrolnie NO3 ciekawe czy rośnie czy stoi.

Opublikowano

Test wykonany NN4-0,2 mg/l, NO3-1 mg/l

-- dołączony post:

ale podawaj też wynik NH4 - ostatni moment by zrobić dziś w naturalnym świetle.

Jak nie zdążysz to jutro.


Zrób też raz kontrolnie NO3 ciekawe czy rośnie czy stoi.



I jak to wygląda czy wszystko idzie zgodnie z planem?

Mam jeszcze pytanie czy mogę bezpiecznie na tym etapie łapy wsadzić w akwarium celem uporządkowania pozamiatanego piachu?

Opublikowano

Wczoraj tj. 28.02 zalałem zbiornik (150x50x50) walałem uzdatniacz Tetra Aquasafe usuwa chlor i chloraminę mam nadzieję, że dobry (taki miałem)



Myślę że tu zaczęły się problemy. To że akurat coś mamy wcale nie znaczy że należy stosować.

Zresztą nauczony tym co lejecie jako uzdatniacze zmienię szablon - wyłącznie korpus z blokowym węglem aktywnym i zero jakichkolwiek uzdatniaczy chemicznych w tym Prime także.


Bo co się dzieje u kolegi po tym Tetra Aquasafe - nie od razu schował mu amoniak a po wielu dniach systematycznie znika mu NH3/4 z 0,6 do 0,2ppm a nie pojawia się wzrost NO2 on też jest stały 0,2ppm. i zero zmian NO3

No takie cuda to tylko w gruboroślinnym baniaku możliwe.

Cały proces dojrzewania jego baniaka chowa się powoli pod dywan i nie wiem czy tam cykl rusza czy już trwa czy zupełnie nic nie ruszyło.


Co mogę ci poradzić kolego.

1/ Zrób nalewanie wody do baniaka na korpusie 10" z wkładem węgla blokowego o tak


49846ae04ac93f05gen.jpg



2/ jak wykonasz p1 to wylej cała wodę aż do piasku nic nie ruszaj i napełnij przez to ustrojstwo.


3/ nie dawaj już żadnej chemii tylko 2ampułki Prodibio Biodigest i taką jak poprzednio dawkę WA - zmierz NH4 a po dobie NO2 i teraz cały cykl będziesz miał jak na dłoni.


Nie przejmuj się tą całkowitą wymianą wody i to nie był czas stracony te 2 tygodnie.


Jeśli tam cykl ruszał to nic nie stracił a teraz szybko to zobaczymy po spadku NH4 i wzroście NO2.


piasku nie ruszać!! jak się wszystko zamknie to będziesz se grzebał do woli

Opublikowano

Panie Henryku trochę załamał mnie Pański post i wykonałem dzisiaj ponownie test czyli po 12 dniach sytuacja przedstawia się następująco:

NO2-0,1 czyli spadło

NH4-0,1 czyli też spadło

NH3 pomiędzy 0,5 i 1


Czy jest możliwe kontynuować dojrzewanie bez wymiany wody (nie mam obecnie korpusu i wkładu węglowego) nawet kosztem czasu jaki jest potrzebny do zamknięcia procesu, co ewentualnie zrobić dalej.

Opublikowano

Dzisiejsze wyniki tylko potwierdzają dalsze znikanie wszystkiego.

znika NH4 znika NO2 ale i znika NO3 za kilka dni wszystko się wyzeruje

Może to jest i super uzdatniacz jak ktoś ma dojrzały baniak już z rybami i nie chce mu się podmian robić - wleje go i wszystkie parametry po kilku dniach ma super:rolleyes: choć wątpię by przy stadzie ryb taki był kozak z tego uzdatniacza z tym chowaniem.


Nie ma żadnego smutku bo myślę że tam pod tym dywanem odbywa się całkiem fajny start nitryfikacji i wylanie całej wody która jest niemal wolna od bakterii nitryfikacyjnych a skażona uzdatniaczem tylko odkryje prawdę. nic mądrego już nie wymyślimy.

Tak czy siak czeka cię budowa takiego ustrojstwa choćby pod podmianki w przyszłości.

na sklep.osmoza.pl masz wszystko- zamawiasz i za kilka dni masz. a co to za trudność.

nie lamentuj:D ważne by wybrać podłączenie do regulowanej ciepłoty wody i jaki to ma gwint czy 1/2" czy 3/4" reszta to standard - jak wybierzesz podłączenie to na pw mogę ci przesłać specyfikację zakupu.

u mnie w tej słuchawce od prysznica jest 1/2"

Opublikowano

Jeśli w Leroy'u będziesz kupował korpus to kup też wkład węglowy - powinien być. Np taki: http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/wklady-do-filtrow/wklad-z-granulowanym-weglem-aktywowanym-10-gac-ustm,p110008,l999.html



Albo zamiast kupować korpus i wkład węglowy możesz kupić tylko taki wkład liniowy: http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/wklady-do-filtrow/liniowy-wklad-z-granulowanym-weglem-aktywowanym-l-gac-ustm,p120523,l999.html i podłączyć pod węże bez korpusu.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

zanim kupisz pomyśl jak podłączyć i jakim wężykiem.

Najłatwiej i najbezpieczniej robić to w technice osmozy czyli gwinty w korpusie 1/4" a tego nie masz w Leroyu chyba że przejściówki no wążyk od osmozy 3/8" wszystko wtykasz w szybkozłączki.

Ważne by sięgało do baniaka i kubłowanie odpada.

wkład na pewno ten


http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/wklady-do-filtrow/wklad-ze-spiekanego-wegla-aktywowanego-10-bl-ustm,p110059,l999.html


a jak to podłączysz- twoja głowa tylko chałupy nie zalej.


ta propozycja Krzysztofa też doskonała tylko na początek każdego nalewania czarna woda poleci a z blokowego węgla nigdy

  • Dziękuję 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.