Skocz do zawartości

Valisneria jak zasadzic, żeby przetrwała?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

U mnie rybska powyrywaly "trawki" I co chwila jakąś pływającą wyrzucalem. W końcu przyszła zmiana gatunku roślinności I teraz w małym gąszczu bez rzadnego nawozu - chętnie kotne przesiaduja... więc dla osób szukających w tym biotopie conieco zielonego krótko : DA SIĘ :)

post-16346-14695729690311_thumb.jpg

Opublikowano

Mogę dodać, od siebie, że valisneria w moim zbiorniku nada ma się dobrze chociaż rośnie wolniej od kiedy zamieniłem jedną z jarzeniówek na niebieską. Anubiasy są regularnie wyrywane ale nie zjadane. To samo z bolbitisem.

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Posiadziłem u siebie krzaki Valisnerrii i anubiasu, jedno i drugie narazie pogryzane. 
Valisneria co chwile wszędzie lata po zbiorniku, ale może z czasem się rybki przyzwyczają do zielonego kolegi :) Anubias też stracił pół liscia. 

IMG_7910.JPG

Opublikowano

Anubiasa nie sadzi się w piasku tylko korzeń na wierzchu przytwierdzasz żyłką wędkarską lub sznurkiem do skały, co do Valisnerii to dobrze posadzona ale delikatna roślina dlatego lata po baniaku, jak nie zjedzą ją ryby będzie sukces:-)

Opublikowano
Dnia 7.02.2017 o 09:49, pablojogi napisał:

Anubiasa nie sadzi się w piasku tylko korzeń na wierzchu przytwierdzasz żyłką wędkarską lub sznurkiem do skały, co do Valisnerii to dobrze posadzona ale delikatna roślina dlatego lata po baniaku, jak nie zjedzą ją ryby będzie sukces:-)

Nie poczytałem i wsadziłem. Dzięki za uwagę :) 

Opublikowano

Myślę że najważniejsze jest to żeby rośliny były w zbiorniku od startu jeszcze przed rybami .Dobrze się wtedy ukorzenią i maja wieksza szanse przetrwać. Oczywiście nic nie jest pewne i zależy to od obsady ;) . U mnie dobrze s pisywala się wglebka wodna przy lustrze wody. Jeszcze przed wprowadzeniem ryb zarosla całe lustro wody . Po wprowadzeniu ryb znikło z czasem 2/3 jej ilości Ale jednak część się utrzymała . Pięknie widać było fotosyntezę , a i ryby reguralnie uzupelnialy sobie nią dietę . 

Dnia Tuesday, February 07, 2017 o 09:05, niedzielek napisał:

Posiadziłem u siebie krzaki Valisnerrii i anubiasu, jedno i drugie narazie pogryzane. 
Valisneria co chwile wszędzie lata po zbiorniku, ale może z czasem się rybki przyzwyczają do zielonego kolegi :) Anubias też stracił pół liscia. 

IMG_7910.JPG

Jak kolega wyżej pisze . W piasku korzeń anubiasa  z czasem stanie się martwy a roslina padnie  .

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

U mnie od 2 miesięcy rośnie jak szalona. Na zdjęciu poniżej widać 2 nowe odrosty - czyżby zaczęła się ekspansja :)

v3.thumb.jpg.0e723467804365c4afcb5989e6692c02.jpg

Generalnie zostało wsadzonych 7 sadzonek, które do dziś rozrosły się o jakieś 300% v2.thumb.jpg.967e1f83a684a7f0a64a062a79012c41.jpg

Oczywiście nie bez znaczenia jest również fakt, iż mieszkańcy to mięsolubna tanganika, ale jeszcze przed wpuszczeniem było widać że roślina się przyjęła i rożnie

Oświetlenie to diody power led 3 W RGB + 5 x 6500K + 5 x 10000K. Obecnie światło białe ustawione na 80 % , czerwone i niebieskie - około 30 % w szczytowym momencie . Zmniejszenie  mocy światła z 90 do 80 procent poskutkowało zastopowaniem wzrostu widocznych na zdjęciach glonów (chyba okrzemek)

Nawożenie - raz w tygodniu niecała miarka Easy-Life Profito 

Czas pokaże jak będzie dalej :)

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Ja zastosowałem pewien patent w moim właśnie startującym zbiorniku. Położyłem na podkładzie pod kamieniami siatkę ogrodową taką z oczkami około 1,5cm. Korzenie poprzeplatam między tymi oczkami i mam nadzieję że co do sprawy wyrywania to ryby nie dadzą radę. Sadzenie zacznę po dojrzeniu wody.

IMG_20170520_190815.jpg

Opublikowano
2 godziny temu, Zygi napisał:

mam nadzieję że co do sprawy wyrywania to ryby nie dadzą radę.

Nie to żebym ci nie wierzył :Dale nie znasz możliwości tych ryb. Z sadzeniem poczekaj aż ryby zajmą rewiry i pokopią dołki wedle własnego widzimisie:D.

Jak nie poczekasz a wsadzisz rośliny jak tobie odpowiada i przypadkowo będzie to kolidowało  z miejscem na dołek które wybierze ryba to nie ma takiej opcji by roślina nie został odkopana aż do tej siatki i korzenie odplątane albo od razu ucięte przy samej d... no może jak wpuścisz takie 3cm rybki to ci na początku darują. Jak podrosną i zaczną obierać rewiry nie ma bata.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.