Skocz do zawartości

Jaki filtr dołożyć do sump


kamilp

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawe czy nie będzie problemu z zamiataniem piasku,trzeba się będzie pobawić w ustawienia.
No właśnie przy takich przepływach piach zapewne będzie zamiatany a i mniejsze ryby mogą mieć stały tor przeszkód ;). Chyba że będzie wielkie gruzowisko które skutecznie ten przepływ stłumi.

U mnie w 150cm pracują dwa cyrkulatory po 2600l/h pompa obiegowa od narurowca + kubełek jakieś 600l/h i maluch 1500l/h wydmuchujący wodę zza bocznego tła, i jest czysto.

------------------

Cyrkulacja to bardzo indywidualna sprawa i trzeba się sporo pobawić aby osiągnąć zamierzony efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie ma wymagania solniczka ( piszemy o biotopie malawi) ale u siebie w 255x75x60 rw-15 chodzi na 5 biegu z 8 i wsio zamiata, dosłownie widać jak brud na drugim końcu akwarium zawraca i leci już z mniejsza siłą do zasysów dzięki czemu nie przelatują koło nich tylko są zbierane przez nie. Jeżeli dam na full to tak jak pisał Zbyszek shit nie za bardzo jest zbierany przez zasysy, to samo dzieje się z malutkimi drobinkami. Efekt mało klarowna woda bo za duża cyrkulacja.

Może przy sumpie gdzie przelot jest na górze dzieje się inaczej i wtedy rzeczywiście trzeba dużej siły do ruszenia wody żeby wsio było ku górze podbijane ( kiedyś właśnie pamiętam jak Makok na czacie o tym pisał).

Wracając do pytania kolegi z tematu to albo spokojniejszy obieg wody w akwarium plus narurowiec jako mechanik zbierający z dołu , albo bardzo silna cyrkulacja i wsio leci do sumpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan nie ma różnicy czy to słone czy malawi. Chodzi o cyrkulację przy sumpie. Jeśli się ktoś na sumpa decyduje to dajemy większą cyrkulację , jeśli chce narurowce to mniejszą , bo skoro działa to po co pchać większy sprzęt. Jeśli chodzi o duże strumienie wody to właśnie tak je trzeba ustawić by wymiatały wszystko, ale by nie zmiatały piasku. Jak pisałem, mam RW8 pracuje jako wavebox i jest pop prostu za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o cyrkulację przy sumpie. Jeśli się ktoś na sumpa decyduje to dajemy większą cyrkulację , jeśli chce narurowce to mniejszą , bo skoro działa to po co pchać większy sprzęt.


No i tu właśnie jesteśmy zgodni ;-) . Jedni (znam takiego akwarystę) maja sumpa i narurowca ale słabą cyrkulację inni jak TY dają dużą cyrkulację i sumpa. Ważne by działało ;-)

Także masz kolego odpowiedź na swoje pytanie. Teraz kwestia co wolisz i w jakim kierunku pójdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam sumpa i wlasnie fakt niezbierania gowienek uwazam za jedna z wad. Falownik mi w jedno miejsce je pcha no i trzeba odmulac. Trochę boje sie zwiekszac cyrkulacje zeby pralki nie robic bo przeciez w jeziorze raczej woda stoi i ryby do nurtu nie sa przyzwyczajone. Co innego w morzu gdzie woda buja sie caly czas. Nie chce dodatkowego mechanika juz wsadzac czyli zostaje odmulanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanik czyli narurowiec to tylko rurka w miejscu w którym zbiera ci się cały shit. A o ryby się nie bój by silnej cyrkulacji. Tak dla przykładu powiem Ci że saulosi żyją w tak silnych prądach że nawet nurkowie maja problem tam z pływaniem ale nie te przebiegłe zółtki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.