Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jak radzicie sobie z wybarwieniem niebieskich ryb? Sprawdzam oświetlenia, które miałem pod ręką i niektóre powodują zanik kolorów a inne go wzmacniają jak wiadomo. Do tej pory miewałem pyszczaki żółte itp więc kłopotu nie miałem ale teraz kombinuję aby poprawić barwę. Póki co sprawdziłem barwy 6500, 8000, oceaniczny Narvy(nie wiem ile k) a teraz włożę 10000k czyli ten który sprawdza się idealnie przy kolorach ciepłych. Niebieskie rybki jednak najlepiej wyglądają w bieli z RGB. Tu jednak mam za mało Led bo 11w. Musiałbym dokupić kilka wat. Ale zanim to zrobię może napiszecie jak u Was wybarwiacie niebieskie ryby.

Opublikowano
JBL marine day 15000k świetnie wybarwia niebieski, ale też inne np żółty, pomarańczowy, dodam że używam jednej.


Niech mnie ktoś zajmujący się solnbiczkami poprawi ale czy 430nm niebieskiego światła nie jest widmem wspomagającym wzrost glonów? Nie na darmo jest to świetlówka z nazwy Marin.



..ja używam 18000K ( tylko jednej i tylko z przodu) i w tej barwie Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano wyglądają OK.


Masz może fotkę albo filmik?

Opublikowano
Jak radzicie sobie z wybarwieniem niebieskich ryb?. Niebieskie rybki jednak najlepiej wyglądają w bieli z RGB. Tu jednak mam za mało Led bo 11w. Musiałbym dokupić kilka wat. Ale zanim to zrobię może napiszecie jak u Was wybarwiacie niebieskie ryby.


Co do świetlówek to się nie wypowiem bo od początku mam oświetlenie Led(aktualnie mam moduły Led białe zimne+RGB) podpięte pod sterownik Led Dimmer Pro...


Kiedyś miałem samą rurkę akrylową z paskiem RGB w środku ale nie spełniło to moich oczekiwań z wybarwieniem niebieskich ryb(Pseudotropheus saulosi) przez to oświetlenie...


Przy modułach Led to już całkiem inna bajka ;) ,według mnie teraz w tym świetle co mam rybki prezentują się super...Jeśli chcesz to zerknij do mojej galerii albo zobacz mój krótki filmik nie najlepszej jakości ale na żywo lepiej to wygląda ;)

Moje Malawi 200l-100x40x50 - YouTube

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Łobuz, chyba w morskim wspomaga rozwój alg, u siebie przez pare miesięcy działania nie stwierdziłem żadnego wysypu, glony są takie same jak przy poprzedniej zwykłej jarzyniówce.

Opublikowano

Ja u siebie zauważyłem, że po wzmocnieniu natężenia światła niebieskiego (moduły LED) mam znaczny rozwój glonów zielonych. W zasadzie wszystkie kamienie, muszle (mam tanganikę), filtr kasetowy są zieloniutkie. Wychodzi na to, że z jednej strony niebieskie LEDy ładnie wybarwiają kolor ryb a z drugiej strony mają duży wpływ na rozrost glonów.

Opublikowano
Ja u siebie zauważyłem, że po wzmocnieniu natężenia światła niebieskiego (moduły LED) mam znaczny rozwój glonów zielonych. W zasadzie wszystkie kamienie, muszle (mam tanganikę), filtr kasetowy są zieloniutkie.


Też mam moduły Led i również zauważyłem rozwój glonów zielonych...Na początku miałem wysyp okrzemków,ale powoli pałeczkę przejmują zielone...


Wychodzi na to, że z jednej strony niebieskie LEDy ładnie wybarwiają kolor ryb a z drugiej strony mają duży wpływ na rozrost glonów.


Czyli same plusy ;) ...Ładnie wybarwione rybki przez światło+ naturalny pokarm :D

Opublikowano
Też mam moduły Led i również zauważyłem rozwój glonów zielonych...Na początku miałem wysyp okrzemków,ale powoli pałeczkę przejmują zielone...


Dokładnie tak miałem. Po założeniu LEDów miałem taki wysyp okrzemka, że głowa mała. A potem już tylko zieleń ale też w takiej ilości, że nie nadążam ze skrobaniem przedniej szyby :)



Czyli same plusy ;) ...Ładnie wybarwione rybki przez światło+ naturalny pokarm :D


U mnie tylko tylko to pierwsze bo mam mięsożerną tanganikę :) i glony sobie rosną i rosną i rosną... :)


Ale wracając do tematu: osobiście polecam niebieskie LEDy bo niebieski kolor ryb wybarwiają pięknie. Przynajmniej takie są moje spostrzeżenia.

Opublikowano
Co do świetlówek to się nie wypowiem bo od początku mam oświetlenie Led(aktualnie mam moduły Led białe zimne+RGB) podpięte pod sterownik Led Dimmer Pro...


Kiedyś miałem samą rurkę akrylową z paskiem RGB w środku ale nie spełniło to moich oczekiwań z wybarwieniem niebieskich ryb(Pseudotropheus saulosi) przez to oświetlenie...


Przy modułach Led to już całkiem inna bajka ;) ,według mnie teraz w tym świetle co mam rybki prezentują się super...Jeśli chcesz to zerknij do mojej galerii albo zobacz mój krótki filmik nie najlepszej jakości ale na żywo lepiej to wygląda ;)



Ja też używam już tylko ledów ale do tej pory nie obfitowałem w niebieskie ryby. Świetlówki zacząłem wkładać żeby sprawdzić widma ale źle wpływały na kolorystykę. Przynajmniej te, które miałem. Zdecydowanie najlepiej wygląda połączenie zimnego białego z RGB ze zmniejszoną czerwienią lub biały zimny i niebieski. Sam RGB powoduje zniebieszczenie całego akwarium niestety i nawet dno wygląda niebiesko ale z drugiej strony ładnie to wygląda. Narazie dołożę RGB i zobaczę co uda mi się pokombinować żeby nie wydawać dodatkowo pieniędzy.


A co do glonów itd z niebieskim widmem to ja co prawda się solniczkami nie interesuje ale do słodkowodnych używa się niebieskiego 470nm a do morskiego 430nm dla glonów. Być może macie widma morskie i stąd nasilenia glonów. Choć sam używam RGB i dopiero co pojawiły mi się okrzemki i to tylko trochę. Ale to wynik użycia phosguardu seachem - mam nadzieję. Bo użyłem kranówki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.