Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Andrzeju był to całkiem niedawno koleś co budował wielkie roślinne Malawi . Jak to wszystko posadził to spieprzył już przed startem - już go tu nie ma.

Tak patrzę na tą fotkę i gdyby usunąć te korzenie i ryby a pozostawić rośliny które zapewne i tak w większości poza anubiasem same się wykruszą albo nasze ryby im w tym pomogą nawet w kilka dni to pozostanie fajny baniak Malawi tylko czarne tło ze spienionego pcv 3mm bym dał i nic bym nie zmieniał tylko jechał z pH w górę tak minimum do 7,7 i wpuszczał pysie.:D filtracja ci chodzi biologia nitryfikacyjna też - ewentualnie falownik dołożysz by wodę rozbujać - u nas musi być kocioł i ryby dopiero w tym żyją.


Mam wyobrażnie i już widzę ten baniak za pól roku - już bez korzeni i większości pięknych roślin i wygląda na piękny surowością biotop Malawi:D nawet kamoli bym nie przestawiał tylko wyjął te okrągłe nie pasujące do pięknych brył brązowej lawy.

co ty na to?

Opublikowano

Wiesz, może to jest dobra myśl, tylko mam to postawione już prawie 2 lata i chciał bym zrobić coś zupełnie odmiennego. Gdyby tak wywalić zielsko i korzenie, to prędzej wyszło by z tego Iwagumi niż Malawi :)

Oczywiście nie zamierzam sadzić żadnego zielska, bo jak by to ująć.... Staram się jak najwierniej odzwierciedlać dany biotop o ile "biorę się" za akwa biotopowe.

Opublikowano
Akwarium jest postawione na piętrze i z tego względu wolał bym lżejszą skałę.

Mieszkam na pierwszym piętrze i stoi 1147l do tej pory żałuję jednego - nie postawiłem większego akwarium.

Opublikowano
Gdyby tak wywalić zielsko i korzenie, to prędzej wyszło by z tego Iwagumi niż Malawi :)

.



Wiesz słaby jestem z Iwagumi :( więc zerknąłem w google, na pierwszy z brzegu baniaczek.

Ręczę ci że nie będzie to Iwagumi bo wyobraż sobie ten załącznik zupełnie ogołocony z tego zielonego koloru:D a takie jest właśnie Malawi:D

post-14371-14695726250175_thumb.jpg

Opublikowano

hej. Też dołożę swoje zdanko. O piętro się nie martw ja mam niecałe 900l wody w obiegu plus stelaż plus same akwarium plus 100kg piasku plus kamieni tyle że we dwie osoby dźwigały i 4 piętro, więc jak chcesz to ładuj tylko pamiętaj o czymś pod kamole bo rybki lubią kopać.

Powodzenia

Opublikowano
A ten wapień filipiński jest na prawdę tak trudny do utrzymania w czystości?


...nie jest trudny do utrzymania w czystości. Tylko musisz na to spojrzeć z różnej perspektywy. Wielu kolegów z forum specjalnie utrzymuje glony w akwa i okrzemki i zielone. Wielu marzy o tym aby glony się pojawiły bo tak naprawdę w naturze są nierozłączne z naszym biotopem. W swoim zielonym akwa walczyłeś z nimi..tutaj nie musisz ..wręcz odwrotnie. Ale to tylko zależy jak chcesz postrzegać nasz biotop i jakie warunki chcesz stworzyć pysiom. Bo przecież glon dla dużej części z nich jest naturalnym pokarmem..jest ich środowiskiem i stąd wielu z nas z nimi nie walczy dbając niejako o naturalność stworzonych warunków.

Okrzemki zwalczysz Helmetami ( są też i inne sposoby) http://forum.klub-malawi.pl/slimaki-military-helmet-poradzilem-okrzemkiem-glonami-t23610.html?&highlight=helmety Tu możesz zobaczyć jak wyglądają kamienie z okrzemkami i po czyszczeniu przez Helmety. Możesz jednocześnie obejrzeć jak w kontekście tego co chcesz wygląda wapień.

-- dołączony post:

A ten wapień filipiński jest na prawdę tak trudny do utrzymania w czystości?


..zastanów się i sam sobie odpowiedz czy on Ci się naprawdę podoba czy tylko jest to alternatywa bo jest lżejszy. Jeżeli naprawdę Ci się podoba to po prostu włożysz go do akwa i tyle. Akwa ma się Tobie podobać..a nasze rady są bardzo subiektywne. Stwórz sobie wizję swojego akwa i tego będziesz musiał się trzymać. Skoro lubisz takie klimaty to takie będziesz miał. Ja lubię ciemne i mroczne i staram się takie mieć:)

Andrzej..masz teraz nad czym myśleć:)

Opublikowano

Powtórzę za kolegami, nie masz co obawiać się, że przeholujesz z ciężarem. Na pewno strop w twoim domu obliczony jest na utrzymanie dużo większych ciężarów. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź jakie są normy. Przede wszystkim zastanów się; jakie pyszczaki chcesz trzymać, czy to będzie mbuna, czy non mbuna? Jeśli non mbuna, temat ciężaru kamieni staje się jałowy. Pamiętaj też, że kamienie wyprą wodę, co zrekompensuje w jakimś stopniu ciężar kamieni.

Tak jak napisał AndrzejWałb, glony są wręcz pożądanym elementem akwarium z pyszczakami, przede wszystkim dla tych z grupy mbuna. Pooglądaj w necie filmy z jeziora, jest tego bardzo dużo, a zobaczysz jak tam są zarośnięte glonami kamienie.

Opublikowano

Nie doczytałem nigdzie co to za domek, jeżeli ma betonowe stropy to spoko nie takie ciężary wytrzyma ale jak to stara poniemiecka chata z drewnianym stropem to nie był bym już takim optymistą. Ja u siebie miałem ten problem i postawiłem tylko 450 l bo więcej się bałem.

Opublikowano

Dzięki wszystkim za rady i wskazówki.

Tak to poniemiecki domek, ale pomieszczenie w którym stoi zbiornik ma strop stalowo ceramiczny tj. stalowe 2 teowniki w rozstawie około metra, a pomiędzy nimi cegły. Nie wiem jak to się trzyma kupy, ale miałem niezłą zagwozdkę przy zalewaniu tego szkła hehe.

Dlatego jak sobie pomyślę o dołożeniu kolejnych kg. to ogarnia mnie panika.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.