Skocz do zawartości

Protomelas Spilonotus Tanzania-opis i spostrzeżenia hodowcy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,


Dokładnie rok temu stałem się posiadaczem tytułowej rybki. Ostatnimi dniami coraz więcej mam refleksji, żeby podzielić się spostrzeżeniami z hodowli.

Ryby kupione zostały w TanMalu, jako 3-4 centymetrowe podrostki i trafiły do akwarium jako pierwsze w ilości 7szt. Wyglądały tak jak na zdjęciu zaczerpniętym z mojego tematu o akwarium

attachment.php?attachmentid=5520&d=1420839320


Po kilku dniach dotarła pozostała część obsady w postaci, Copadichromis Borley Red Fin, Placidochromis Phenochilus Gissel i Lethrinops Marginatus.. wszystkie w ilości po 7szt. i równie małe ;)


Rybki zadomowiły się w akwarium, karmione karmami z OSI, NLS, Dainichi, mrożonką artemii, wodzienia, oczlika, kryla, a od czasu do czasu także krewetką. Od początku wykazywały się dużą żarłocznością, ale w porównaniu z Borley rosły znacznie wolniej. Za to już od małego można było zaobserwować zainteresowanie ze strony Protomelasów skałami i glonem, który je porastał. Do tej pory dość regularnie i namiętnie oddają się skubaniu kamieni.


Po dość długim oczekiwaniu, bo dopiero około października samce zaczęły się�*wybarwiać i z obsady 7szt. otrzymałem układ 3+4, czyli obiecująco. Pozbyłem się dwóch nadmiarowych samczyków i ostatecznie został układ 1+4.


Do czasu wybarwienia ryby były można powiedzieć, ciapowate. Ustępowały drogi nawet Placidochromis, nie mówiąc o Borley. Ogólnie mówiąc nie zwracały na siebie uwagi, ale również nie niepokoiły reszty obsady, mimo że rozmiarem przerosły np "placki". O jakimkolwiek terytorializmie nawet nie będę wspominał.


Po dokonianiu redukcji, samczyk który pozostał, wybarwił się i przybrał kolorki dorosłego osobnika. Równie szybko doszło do pierwszego tarła i od tego momentu coś zaczęło się zmieniać w akwarium. Na początku agresję wobec wycierającego się Protomelasa wykazał Borley, przeszkadzając i podskubując. Mimo to samiczka donosiła i nawet coś tam wypuściła. Niestety od razu narybek został zjedzony przez pozostałe "towarzystwo".

Za kilka dni doszło do kolejnego tarła. O ile pierwsze przebiegło w dość przypadkowym miejscu, to tym razem samiec wykopał dość pokaźną dziurę w piachu pod filtrem kasetowym. Przy tym stał się bardzo agresywny i reszta obsady została zagoniona w przeciwny koniec akwarium.


Od tego czasu oprócz miejsca pod filtrem zawładnął w zasadzie całym akwarium i traktuje je w całości jako swoje terytorium.


Samiec Borley (został mi układ 1+1, po redukcji z 6+1) większość czasu spędza w kącie przy grzałce. Potyczki z nim są bardzo efektowne i skutkują powierzchownymi obrażeniami obydwu ryb. Póki co zejścia żadnego nie było, ale kto wie… Najczęściej jednak Copadichromis ucieka i trwa gonitwa po akwarium. Ostatnio zauważyłem, że Protomelas przegania również Gissele i Lethrinopsy, wobec których był dość obojętny. Nie pozwala np wytrzeć się "plackom", z dużą agresją rozganiając towarzystwo.


Podsumowując, po początkowej dominacji Borley, obecnie władzę absolutną przejął Protomelas Spilonotus Tanzania i nie zamierza jej oddać.


Obecnie samiec ma około 15 cm. w mojej opinii jest to silna i agresywna ryba, także należy to wziąć po uwagę przy planowaniu obsady akwarium.

attachment.php?attachmentid=6985&d=1444761999

  • Dziękuję 5
Opublikowano

Jak jest z samicami ? Czy są uciążliwe ? Czy pływają w toni, czy bardziej preferują dno ? Widzę, że podobnie jak każdemu Protomelas nie służy dominacja ( podobnie jak mój taeniolatus, gdy był drugi czy trzeci nie był agresywny, teraz leje nawet Buccochromis roadesi ). W obsadzie z Mbuna ryby te generalnie są jak owieczki. U Marsa do parteru sprowadzały go Tropheopsy.

Opublikowano

Jeżeli chodzi o samice, to nie sprawiają kłopotu pozostałej obsadzie. Żyją sobie swoim życiem i raczej najbardziej zainteresowane są faktem jak tu zejść z oczu samca terrorysty ;) Przebywają głównie w toni, ale też często można je przyłapać na skubaniu kamieni.

Zastanawiam się co zrobić z tą agresją. W akwarium mam dość mało kamieni, dominuje raczej "otwarta przestrzeń". Myślę o urozmaiceniu krajobrazu dodatkowymi skałami.

Opublikowano

U mnie gdy Protek zaczął rozrabiać, pierwsze co zrobiłem to dodałem skał. Daj je jednak w górę i staraj się zabrać jak najmniej dna.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.