Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tu nie ma co myśleć, wystarczy kupić dobre testy kropelkowe i je zrobić ;) w faq jest wszystko co potrzeba, kamienie postaraj się ułożyć tak, żeby przypominały naturalne gruzowisko skalne, w którym ryby będą mogły znaleźć sobie zakamarki. Ułożenie zależy od rozmiaru zbiornika i gatunków, jakie chcesz hodować. Wejdź w galerię, pooglądaj zdjęcia baniaków i na pewno znajdziesz inspirację ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Kamienie rozumiem układacie aby uzyskać pewne szczeliny, przejścia i groty dla ryb.

Czy trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie grot tak aby ryby sobie nie wchodziły w drogę ?



jeżeli chodzi o układanie kamieni , to są różne "szkoły" szczególnie dla mbuny..... jedni robią dużo kryjówek , a inni jak ich najmniejszą ilość , albo wcale i każdy widzi w tym plusy i minusy :) .... najlepiej pooglądaj sobie naszą galerię z akwariami...


Wg pani Kielan w malawi.org.pl:

:)



Skoro ta pani tak twierdzi, to trzeba się zgodzić. Dziwne tylko , że piaskowce często stanowią dekorację w "kwaśnych" akwariach ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Garaży nie mam zamiarów robić bo będą się tam odkładać resztki.


Mimo to do cyrkulacji chcę użyć dwóch falowników 2x1600l/h tylko jak one się zwały... + sumpa pompa i myślę że przewiew będzie.


W takim razie zrobię tak że kupię kilka większych kamieni i jakby co to spróbuje je rozbić i z nich coś ułożyć. W razie czego wstawię kompozycję i ktoś pomoże :)


Nie mam pojęcia co do piaskowca :P to Wy już sobie musicie jakoś uzgodnić he he, ja w BW nigdy nie widziałem kamienia. Tyle że oni tam jadą z RO + armatki torfowe, liście dębu, szyszki olchy i inne bursztynowe zabarwiacze.

No cóż to tą kwestię mam już uzgodnioną i już jestem coraz bliżej.

Piasku kupiłem 20KG takiego do piaskownic granulacja raczej coś w okolicach 0.8-1mm, mam nadzieję że starczy bo nie będę miał jak podjechać bo auto oddałem....

Opublikowano
Piasku kupiłem 20KG takiego do piaskownic granulacja raczej coś w okolicach 0.8-1mm

Mógłby być nawet odrobinkę większy, nic by się nie stało. Ten też OK.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
2x1600l/h tylko jak one się zwały...


A ja Ci proponuję kupić jeden mocniejszy cyrkulator, ale za to porządniejszy, cenowo wyjdzie to samo, ale jakość nie do porównania.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zrobiłbym tak Matik ale jest jeden problem. Po morskim mi zostały te dwa więc koszta zerowe ;) no dobra jakieś koszta są bo umyć je musze, ale tak to powinno być ok :P


PS. przypomniałem sobie, są to malutkie Koralie nano evolution 1600 ;P

Opublikowano
Sczególnie chciałbym tu zrobić tak aby podczas godów nie wchodziły sobie w drogę, chyba nie powinny ?

Z obsady którą tutaj na forum panowie mi zaproponowali to pyszczak rdzawy i saulosi haremy.

Niby nie opisują ich jako agresywne, ale pal licho wolę spytać ;P



...przy takim akwa jest to niemożliwe. Saulosi w momencie tarła potrafi być na tyle agresywny ,że może zdominować całą obsadę rozganiając ją po kątach. To nie jest tak ,że one nie są agresywne. One są jednymi z najmniej agresywnych . Uwierz mi ,że w momencie tarła w oczy sobie nie patrzą i nie udają baranków. Oczywiście ...nie można ich porównywać do kilerów ale nie są to baranki. Saulosi lubi podkopywać kamienie przed tarłem....i wtedy powstają fajne kryjówki. Oczywiście wysokie kamienie ( wyższe jak szersze) ustaw na podkładce . Ale szerokie można postawić na piasku i ryby same sobie zrobią kryjówki i jest bardzo naturalne .

Opublikowano

No to teraz mam już więcej porad :D do kryjóweczek he he


Oj spokojnie, ja mam zawsze taki problem że przy zakładaniu akwarium chce wszystko zrobić w jeden dzień ale mi się nie udaje... Za dużo promili i muszę kończyć.


Idę się rozejrzeć za tłami jeszcze, tylko zastanawiam się nad tym i dylemat.


Czarne tło wygląda spoko, nie trzeba czyścić czy coś.

Wewnętrznego strukturalnego na pewno nie włożę bo zabiera przestrzeń. Zewnętrzne strukturalne znowu nie wiem jak się zabrać za to.

Jest jakiś sposób mądry który pozwoli mi ze styropianu uzyskać nietypowe wgłębienia i strukturę ? czy zostaje przyklejanie kamieni do czegoś i włożenie za akwarium ?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To że kupska nie są zbierane nie koniecznie oznacza że filtracja nie daje rady. Jeśli nie masz NO2 w zbiorniku to filtracja daje radę tylko trzeba pokombinować z ustawieniem wlotów i wylotów 🙂 Może jakiś kamień przestawić żeby lepszą cyrkulację uzyskać. Jeśli chciałbyś zmieniać pompę to ja nie bawiłbym się w szukanie tylko od razu dowalił jakąś jebao dcp 5-8tys. czy innego producenta o takiej mocy. Istotna sprawa żeby pompa miała kontroler. Wtedy sobie ustawisz moc zgodnie z zapotrzebowaniem. Ja u siebie mam pompę Aqua Nova z kontrolerem i przepływem bodajże 8000 litrów na godzinę. U mnie pompa pracuje sobie na pierwszym biegu i w zupełności to wystarcza. Ale w razie czego mam jeszcze kilka biegów w zapasie 🙂
    • Cześć. Potrzebuję porady... akwa 160x40x50. Filtracja to kubeł + gąbki w module z pompą AC2000 + druga pompa AC2000 jako cyrkulator. Ryby podrosły, trochę ich też przybyło, doszło trochę kamieni, korzeń i widzę, że filtracja nie daje rady. Zacząłbym od wymiany pompy w module na jakąś mocniejszą, bo nie wszystkie kupska są zamiatane do modułu? Jaka pompa sprawdziłaby się w takim akwa o dość sporej ilosci ryb i gęstej zabudowie?
    • Poszukuję sprawdzonego sklepu z tubami led i cała resztą do zabawy z oświetleniem tj. moduły, sterowniki i co tam jeszcze potrzebne  Polecicie coś? A może jakiś forumowy rzemieślnik
    • Wydaje się mi, że nie masz się czym martwić. Są to dość młode osobniki, pewnie cały czas stresują się. Wiele razy czytałem o takich zachowaniach, u mnie podobnie było z Acei, które może nie regularnie, ale jak były młode to często zbierały się w grupę i tak robiły. Spróbuj z zakryciem boków np. kartonem.
    • Witam tydzień temu wpuściłem do dojrzałego akwarium 375l (150x50x50) 15 sztuk Placidochromis Mdoka white lips. Wcześniej były tropheusy nie było restartu, akwarium cały czas funkcjonuje od stycznia. Przy wpuszczeniu do akwarium były 4 sztuki synodontisow, 2 dni później czyli w niedzielę wpuściłem 7 sztuk Yellow i o ile Yellowy zachowują się w miarę normalnie to Mdoki cały czas pływają w jednym rogu akwarium nerwowo. Miałem dużo gatunków z Malawi ale to pierwszy raz z non mbuna i zawsze takie zachowanie po wpuszczeniu trwało max 1 dobę. Tymczasem Mdoki zachowują się już tak od tygodnia. Jest się czym przejmować? Z rzeczy ważnych ryby normalnie przyjmują pokarm, nie ocierają się o dno. Z tej strony co pływają leci zawsze pokarm ale nawet jak nikogo nie ma w pokoju to tak pływają więc nie jest to chyba to. Być może za krótka aklimatyzację zrobiłem? Ryby od razu wlałem do pojemnika i kranikiem metoda kropelkową przez kilkanascie minut aklimatyzowalem i potem wpuściłem do akwarium oczywiście bez wody. Miałem też problem z sinicami tylko na piasku jak były tropheusy. Podmianę wody zrobiłem po 3 dniach i ściągnąłem resztki sinic z piasku. Dodam że tropheusy zachowywały się normalnie. Proszę o porady :) VID20251121184751.mp4 VID20251121184526.mp4
    • Przez miesiąc to już pewnie decyzje zostały podjęte, ale może ktoś kiedyś też będzie chciał o to zapytać. Mój narurowiec działa od sześciu lat. Planuję małą modyfikację ale nie śpieszy mi się. Moje rozwiązanie nie jest standardowe, bo jest w układzie pionowym, na ścianie i na dodatek piętro niżej niż akwarium. Koło akwarium nie było miejsca miało być cicho. Zmiany jakie mam zamiar zrobić: - wymiana pompy na sterowalną (by w razie czego przedmuchać akwarium), - rezygnacja ze śrubunków i niepotrzebnych zaworów, - zmiana zaworów na stalowe (dotychczasowe pvcu, po ok 2 latach zaczynają cieknąć, śrubunki też) - rezygnacja z korpusu na żywicę (już nie pamiętam ale jest jakiś parametr wody, który powoduje, że żywica nie działa) - rezygnacja z rotametrów i zaworów regulujących przepływ wody przez złoża biologiczne (rotametry się zatarły po roku, a zdławić przepływ przez złoża można wklejając na stałe do rury jakieś przewężenie) Przez ten czas wymieniałem tylko wkłady filtrujące i te nieszczęsne zawory. Kiedyś jak będę miał czas to opiszę całość
    • Ja od 30 lat leje prosto z baterii termostatycznej kranówę. Ważna jest temperatura i tyle. Woda RO do Malawi to przesada,  chyba że masz masakryczne parametry wody w kranie - zwłaszcza NO3. Na to trzeba uważać.    
    • Tak, do sumpa dolewam kranówkę. Więcej, nie zawsze chce mi się puszczać przez węgiel i leję prosto z kranu.
    • Czyli rozumiem, że uzupełniasz odparowaną wodę zwykłą kranówką przefiltrowaną przez węgiel i dłuższy czas nic się nie dzieje. To jest dla mnie jakaś wskazówka. Dzięki.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.