Skocz do zawartości

nawężowiec - alternatywa narurowca


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie wpadlem na pomysl aby w nawezowcu uzyc zamiast standardowych metalowych zaworow kulowych po 2 na filtr, uzyc plastikowych zaworow na wcisk.

Obydwa maja cisnienie robocze do max 4 bar czyli w zupelnosci wystarczy i wtedy mozna je bezposrednio na wezu zamontowac.

Co sadzicie o tym pomysle ???


c8546be12833a07fm.jpg8fdb87d4f83d6e64m.jpg



Stahu wiele ciekawych rozwiązań podsuwasz dla nawężowca.:D dzięki.

Oczywistym jest użycie takich zaworów na wcisk zamiast kulowych z gwintem i dodatkowo przejściem z gwintu na wąż. Zapewne koszt mniejszy.

IMHO ważne by tych zaworów było możliwie jak najmniej i takie o max możliwym fi jaki się da wbić w ten wąż nawet kosztem spiłowania garbików i zakładania cybantów czyli opasek zaciskowych.

Trzeba też zwracać uwagę by w stanie otwartym przelot na całej długości zaworu był jednakowy, zdarzają się zawory które otwór w obrotowym trzpieniu mają mniejszy niż fi dolotu i stale dają silne opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliscie racje dzis rano jeszcze przed praca zadzwonilem do 2 sprzedawcow proszac ich o wymiary tej kulki/przeslony w srodku bo nie moglem znalezc nigdzie rysunku technicznego tych zaworow i obydwoje mi potwierdzili ze przy 25mm zawor ma ok 10mm w srodku, czyli niestety nie nadaja sie te zawory bo za duze zwezenie i co za tym idzie za bardzo beda dlawic wode, a szkoda bo mysle ze by idealnie sie nadawaly do nawezowaca bo i cena byla w granicach 3zl/szt.


No nic szukam dalej nowych rozwiazan bo w poniedzialek planuje wszystko pokupic bo juz bede w PL :D mam max 2 tyg na skompletowanie wszystkiego (wzgledy ekonomiczne w PL taniej :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stahu trzeba pytać o zawory pełnoprzelotowe najlepiej w sklepach z akwarystyką morską bo oni zawsze mają sprawdzone zawory.

Firma Ferro Skawina na pewno takie produkuje i tu masz opis

"Zawory KP, KM i KS – w instalacjach wodnych i sprężonego powietrza


Najpopularniejszą grupę wśród zaworów firmy Ferro stanowią zawory kulowe: z rączką, czyli dźwignią jednoramienną (oznaczone jako KP), z motylkiem (KM) i z dodatkowym śrubunkiem (KS). Elementy pokręteł we wszystkich tych zaworach są w kolorze czerwonym. Kurki te mogą oczywiście występować w różnych wariantach przyłączy i szerokim zakresie średnic.


Stosowane są głównie w instalacjach ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania, o parametrach czynnika: ciśnienie nominalne 40 25 bar i temperatura pracy 100°C.


W warunkach otwarcia zapewniają pełny przelot medium zgodnie z normą."



dla przykładu łącznik węża 1" i zawór 1"

http://erybka.pl/product-pol-3027-Lacznik-weza-PCV-25-mm.html

http://erybka.pl/product-pol-948-Zawor-kulowy-25-mm.html

post-14371-14695725845319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Heniu. Wreszcie przeczytałem Twój cały temat "nawężowca" ;) Przyznaję, że od założenia byłem sceptyczny do Twojego pomysłu z racji względnej nieprzydatności (jak na moje oko) tego projektu. Teraz widzę "część wspólną" z moim podejściem do tego typu obiektów, mianowicie mobilność i jestem na TAK :D Jest w tym projekcie sens z tej właśnie racji. Proszę posiadaczy narurowców o przeniesienie instalacji w zabudowę o generalnie innej geometrii, powodzenia. Ja tutaj widzę sens. Jak ktoś chce to buduje jak uważa, że mu to niepotrzebne to niech zaniecha i buduje typowego narurowca. Do koloru do wyboru, a co nam szkodzi ;) Nie chce mi się cytować pewnych postów to pozwolę sobie napisać coś od siebie od tak co zapamiętałem z tej dysputy. Jeżeli ktoś myśli, że wąż karbowany ma większe opory niżeli gładki ( i tutaj zaznaczam) o prześwicie takim samym..to uważam, że jest w błędzie! Prawdopodobnie nikogo nie interesują szczegóły tego wniosku więc zakończę na tym. Bardziej martwiłbym się o rozwinięcie powierzchni i zakamarki, gdzie mogłoby coś się tam zadomowić. Tutaj nasuwa się pytanie..przy tak małej długości węża? Kiedyś miałem filtr podżwirowy co miał dwa odejścia wężowe 50 cm długości, 1 cm Fi..prawie do połowy zakleiły się filmem biologicznym :)

Dzięki tak w ogóle Stahu..ekhh..przepraszam..Sir_Stahu :D za ten wąż. Ja z racji deficytu czasu nie miałem sposobności poszukać. Zależy mi na takich właśnie wężach ponieważ to co che zrobić będzie połączone właśnie wężami (małe odcinki) ale muszą się spasowywać i nie tracić prześwitu po zagięciu. Co prawda mam parę typów ale ten czarny jest jak znalazł. Pozdrowił!

-- dołączony post:

Jeszcze coś co ważne uważam, a teraz do mnie trafiło..

Do Henryka... jeżeli mamy dwa równolegle połączone filtry, to zapychają się "po równo"..teoretycznie i w praktyce nie zauważyłem odstępstw w mikrofiltrach, więc powinno tak to być.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę mnie nie było, jak to bywa na urlopie w Polsce :D

A wracając do tematu.

Praktycznie wszystkie części mam już zakupione :D

Ale znalazłem kilka uwag na które warto zwrócić uwagę podczas robienia nawężowca.


Dobrze ze jechałem osobiście to gościa co sprzedaje złączki, rurki, zawory PE/PP/PVC zamiast kupować on-line bo tam wyszła najpoważniejsza wada nawężowca, chcąc używać tego węża co parę postów wcześniej podałem lub jakiegokolwiek innego węża 1" nie możemy używać tych zwyklych złączek PE/PP na wcisk za 1.80zł ( post #34) gdyż one mają luz ok 0.5-1mm oczywiście można by użyć taśmy teflonowej do uszczelnienia ale wtedy nie spał bym spokojnie.

Na szczęście sprzedawca był bardzo pomocny i pokazał mi specjalne złączki PVC na wąż 1" i fakt wchodzi ten wąż bardzo ciasno (koszt 5zł)

Dodatkowo nie miał w ten dzień dużego ruchu to na spokojnie razem z nim składałem mojego nawężowca :D dzięki temu poskładałem go praktycznie idealnie i tak jak chciałem :D w dodatku użyłem złączek o jakich nie miałem pojęcia że istnieją.


Najważniejsza uwaga !

Wąż 1" ma przekrój 25mm ale zakupione obudowy filtra z przyłączem 1" mają tą rureczkę w środku i wlot/wylot tylko 20-21mm czyli już praktycznie cały układ będzie zdławiony do 20mm przez filtry zamiast 25mm to samo tyczy się zaworów kulowych 1" pełno przepływowych DIN25 one też mają ok 20mm przelotu, no i oczywiście złączki na wcisk ograniczą nam najbardziej przepływ gdyż złączki mają średnicę wewnętrzną 18-19mm. Dane z pierwszej ręki :D czyli nie ma najgorzej ale trzeba budować wszystko na 1" i DIN25 aby przepływ był jak największy.

Dlatego w moim układzie wyszła taka mieszanina rozmiarów gdyż dobierałem już elementy aby przelot wewnętrzny był na te 18-20mm ponieważ większe przeloty zaworów byłyby bez sensu gdyż i tak filtr by zadławił ten przelot.


Cały układ i wszystkie wymiary elementów możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach poniżej.

No i jeszcze dzięki zastosowaniu Czwórnika 1" M-F-F-F mam idealną możliwość ustawienia wszystkiego w poziome gdyż tam są śrubunki co bardzo ułatwia skręcenie tego w jedna całość a dodatkowo na zdjęciach na czwartej końcówce jest zaślepka ale tam będzie zawór spustowy który dopiero dziś dokupiłem też 1" bo ciężko go było dostać :D


W razie pytań piszcie no i podziękowania do Pana co wytrzymał ze mną 2 godziny doradzania i co chwile zmieniania części aby układ wyszedł jak najlepiej :D

Jakby ktoś się zdecydował na zakup tych części to ostatnie zdjęcie jest z tym co zakupiłem a adres mogę na PW podesłać wtedy wystarczy mu przemailować moją składankę i gotowe bo też wysyła towar a sklep ma w Częstochowie.


--- edit ---

PATIO Architektura krajobrazu

ul. Ludowa 197

42-200 Częstochowa

http://www.sklep.ogrodypatio.pl


Trochę się rozpisałem ale myślę że komuś przydadzą się te informacje.

post-16597-14695726173923_thumb.jpg

post-16597-14695726174677_thumb.jpg

post-16597-14695726175414_thumb.jpg

post-16597-14695726176051_thumb.jpg

post-16597-14695726176668_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakby ktoś się zdecydował na zakup tych części to ostatnie zdjęcie jest z tym co zakupiłem a adres mogę na PW podesłać wtedy wystarczy mu przemailować moją składankę i gotowe bo też wysyła towar a sklep ma w Częstochowie.



Wrzuć adres tu żeby każdy zainteresowany miał możliwość skorzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.