Skocz do zawartości

Szablon startu biologii przed zakupem akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
według prawideł powinienem już zobaczyć zera

Widocznie złoże było zbyt ubogie w bakterie, a przynajmniej nie na tyle bogate, żeby po 4 dniach mieć gotowy do wpuszczenia ryb zbiornik. Z drugiej strony to i tak dużo szybciej niż "tradycyjny" start, więc jeszcze trochę cierpliwości :)

-- dołączony post:

Wlana WA (niestety nie miałem testera NH4 żeby pomierzyć stężenie amoniaku)

Może ciut za mało tego amoniaku dałeś?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Przy okazji poszukiwań dlaczego przesłane gotowe złoża kolegom Plezi i rafik nie działają a odesłane do mnie działają wyszły jeszcze dwa wnioski co do biologii nitryfikacyjnej


1/ Czy niskie temperatury nawet ujemne niszczą biologię nitryfikacyjną?


NIE - zamrożone na kość jako bryła lodu i lawy wulkanicznej złoże - po rozmrożeniu i jak naukowcy podają temperatura +5 C jest tą graniczną która rusza lub zatrzymuje proces nitryfikacji złoże ruszyło i zachowuje się jak pełnosprawne złoże biologii nitryfikacyjnej. Do jakiej ujemnej temperatury tak jest nie sprawdzałem.


2/ Czy diametralnie wysokie poziomy amoniaku NH3 wlane do akwarium niszczą bakterie nitryfikacyjne?


NIE - do sprawnego złoża biologii nitryfikacyjnej na 1l lawy wulkanicznej wlałem dawkę 6-10 mg/l NH3 ( nie wiem dokładnie bo to poza skalą JBLa ) i tak po 24h wynik NH4 =0 poniżej koloru z testu. Natomiast NO2 - gdzieś w kosmosie na 10-20 mg/l ale po 3 dniach NO2 już 0,05 mg/l.:D natomiast NO3 >60 mg/l

Trudno zabić amoniakiem NH3 biologię - no może przy pH w okolicach 9.


Dlaczego takie próby robiłem - za kilka dni podamy wspólnie z kolegami.:rolleyes:

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Jak wspomniałem w odpowiedzi na


Ja mam tylko 280, ale to nie zmienia faktu, że złoże od Deccorativo nie zachowało się tak jak powinno. Owszem poszliśmy z Rafałem na skróty, to metoda dla zaawansowanych Malawistów, u mnie na ten start mogła wpłynąć sama woda, nie miałem też odpowiedniej cyrkulacji i za szybko napuściłem ryby, sugerując się wynikami Deccorativo, zamiast przeczekać na pusto i posprawdzać. Gdybym miał więcej doświadczenia, to penie bym uniknął kłopotów. Co do kasy, to owszem pochłonęło mi to kilka zł. więcej, ale 2 baniaki 20l na wodę się przydadzą do podmianek, a 30l będzie do wody pitnej na działce. W akwarium 72l żona zamierza sobie zrobić małe akwarium z neonkami albo innym tałatajstwem ;).

A to że na początku szło po grudzie, to raczej nas wzmocniło, przynajmniej ja poznałem dokładnie proces nitryfikacji, nauczyłem się pokory a podmiany 20% wody raz w tygodniu teraz dla mnie to bułka z masłem.


ps. Rafale masz teraz jakieś ryby startowe ?




sprawdzam więc czy to prawda że złoże przy dużej ilości wody nie działa sprawnie.

Daję 3x większą dawkę amoniaku niż normalny start jak w tym temacie opisałem.


Wody netto 235l kranówa Węgrów - wszystko absolutne nówki - baniak 400l, pompa, grzałka tylko dojrzałe złoże biologiczne z zielonego kubła 1 litr wsypane do butelki pet i żadnych bakterii nitryfikacyjnych. Absolutny świeżak i pustynia nitryfikacyjna tylko złoże biologii.


6c5ed2bb726ad0fcgen.jpg





Woda nalana wczoraj dziś ma 20C i taka kolejność działań

- wlałem 3ml WA -ustawiłem 3mg/l NH4 testem JBLa

- Kordon AmQuel Plus 25ml i po 5 minutach pomiar NH4 = 0 wszystko zniknęło dla testu i ryb ale jest całe 3ppm x 235l wody dla bakterii nitryfikacyjnych.

- wstawione złoże 1l z pompką Hydor Pico 1200


pH -8,2

NO2- 0,025ppm

NO3 -1ppm

NH4 - 3ppm po Kordonie -0ppm


Teraz tak - jeśli po 6h pojawi się wysoki NO2 a po 4-5 dniach spadnie do 0,05 jednocześnie wzrośnie NO3 z 1 do 10-20 to będzie znaczyło że złoże pracuje doskonale nawet w 200l wody i teza Rafała nie jest prawdziwa.

Jeśłi tak nie będzie to będzie znaczyło że do uruchomienia taką metodą biologii trzeba możliwie dużo wody a nie tylko kilka litrów.

czekamy co będzie.

pierwszy pomiar NO2 po 6h =


EDIT


w nocy nie mierzyłem ;) ale po 24h NO2 = pomiędzy 0,05 - 0,1ppm

czyli na pewno I etap nitryfikacji ruszył.

Z racji użytego AmQuela wartości mierzalne zapewne nie będą bardzo wysokie ale już biologia chodzi.


EDIT po 48h


NO2 - 0,1-0,2ppm czyli nadal wzrasta na moje oko tak jest 0,15ppm

  • Dziękuję 2
Opublikowano
- Kordon AmQuel Plus 25ml i po 5 minutach pomiar NH4 = 0 wszystko zniknęło dla testu i ryb ale jest całe 3ppm x 235l wody dla bakterii nitryfikacyjnych.
Tak się zastanawiam czy nie możesz się bez tych wynalazków obyć ;). Do sprawdzenia wystarczyło by samo złoże i byłoby jasne czy działa czy też nie.
Opublikowano

Darku kranówę mam chloraminowaną jak cholera bo dzwoniłem i pytałem swoje wodociągi.

Jestem na końcu długiej rury więc walą chloraminę nie chlor gazowy i co polecasz?


Będę widział działanie po zmianach NO2 bo AmQuel nie usuwa tego do końca.


Plezi podmieniał codziennie po 70% wody i za każdym razem lał Prime ( podobne w działaniu jak Kordona) a NO2 było poza skalą JBLa - jak mu ruszyło to widział kiedy spadło do 0,05ppm.

Opublikowano
Delikatnie nacisnę...


Jak wyniki ? :)



Nie ma co naciskać bo dopisuję wyniki co dobę w poście #43:D


ale powtórzę w nowym - wyniki NO2

-po 1dobie 0,05-0,1ppm

-po 2dobach 0,15ppm

- po 3dobach mocne 0,4ppm


przy startowym WA 3ppm w 235l czyli 3x więcej niż start nówki oraz dawce AmQuela nie myślałem że azotyny przekroczą 0,2ppm a jednak walą w górę bardzo szybko.

NO3 zmierzę jutro po 4 dobach.


EDIT 11.02br


- po 4dobach 0,6ppm a NO3 b/z 1ppm

- po 5 dobach 0,6ppm a NO3 zniknęło jest <0,5 kolor bezbarwny już wczoraj wydawało mi się że nie ma 1 ale myślałem że może coś tam nie dokładnie odmierzyłem. Myślę że to skutek działania AmQuela który na pewno neutralizuje częściowo i NO2 i NO3.

Jeszcze bym się wstrzymał z wnioskami bo u was jak NO2 wlazło na 1ppm to tak trwało tygodniami nawet jak podmianki robiliście wielkie to na następny dzień już było ponownie 1ppm NO2.

U mnie na razie weszło na 0,6ppm i dopiero dziś stanęło na 0,6ppm.

Nie możemy zapominać że ty Plezi dałeś amoniaku 0,1 z kranówy i WA ok 0,4 a ja wlałem WA 3ppm. to musi potrwać.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Nie ma co naciskać bo dopisuję wyniki co dobę w poście #43:D



A to sorki, nie zwróciłem uwagi, myślałem że budujesz napięcie, aby wystrzelić jakimś niusem.


Co do wyników, to Amquel Plus nie zbija wartości No2, ja u siebie podczas kryzysu lałem podwójną dawkę a i tak test pokazywał zawsze to samo. Dopiero duża podmiana wody dawała rezultat, jak wiesz chwilowy bo mam w wodzie z kranu pełno amoniaku, więc na drugi dzień znów No2 rosło. Czekam na kolejne dni, ale już widzę, że w dużej ilości wody proces przebiega znacznie dłużej :)

Opublikowano

stale NO2 - 0,6ppm a NO3 -0

Potwierdza się to co stało się u kolegów.

Złoże staje na I etapie nitryfikacji i bez wsparcia bakteriami nie rusza dalej - metoda więc jest nie skuteczna.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.