Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

ja martwił bym się o ten podest. nie dlatego, że... ale dlatego, że u nikogo nie widziałem takiego rozwiązania i zastanawiam się czy nie zrobi Ci to żadnej niespodzianki.

Opublikowano

też miałem dawniej podobną konstrukcję i nic się nie działo .... jak jest zrobiona z sezonowanego , suchego drewna , to nie ma się czego obawiać

Opublikowano
kurcze nie mam co robić..

popielniczkę możesz sprzątnąć :)


Nie martw się, jeszcze będziesz miał sporo pracy przy tym

Opublikowano

Zajmę się może filtrem. Jak wszystko sam to i filtr samemu trzeba zrobić. Zostało mi akurat kilka rzeczy (keramzyt, pompka atmana...) tylko rurki, złączki i pojemnik kupić:)

-- dołączony post:

W chwili wolnego czasu m do Was jeszcze kilka pytań.

A mianowicie,

- jakiego kleju (bezbarwnego) użyć do tego litrażu i wysokości/długości?

- czy szkło 12mm (60cm h) wystarczy przy wzmocnieniach podłóżnych i 3 poprzeczkach?

- czy oświetlenie z fajną nazwą high power led (halogeny gu10) moc 3w (320lm),odpowiednik 35w w ilości 15sztuk ładnie będzie wyglądać? co ważniejsze jak rośliny zareagują na połączenie 8x5500k 4x6000k i 3x 3500k (w luxach po przeliczeniu wygląda dość ładnie.

- czym obudować tego drewnianego potwora- może są jakieś formatki hdf w kolorze ciemnego drewna, ambicje na sklejke są za duże, natomiast kamiene/pochodne źle będą się komponować.

+++ jakieś ładne "kwiotki" na hydroponike, które gęsto rosną i wydają kwiaty.

-- dołączony post:

Na koniec dnia dzisiejszego:)

Nie dostańcie skrętu szyi, coś się pokićkałoIMG_20151217_233245.jpg

Opublikowano

Tak, wiem..tylko z tego co wiadomo to będzie miał akwarium o pojemności ~430 litrów.Wiadomo mi tyle, że do roślinnego nadaje się 1-2 W/litr. W przypadku Malawii..co prawda nie wiem, ale roślin nie ma zbytnio jedynie rybki, a z tego co czytałem jakoś nie muszą mieć aż takiego strumienia. Ja bym przyjął góra 1 W/litr oświetlenia halogenu bo raczej o takim oświetleniu mowa, wynosi to zatem 430W. Średnio halogen ma 18 lumen/W, co daje nam strumień ~8000 lumenów. W przeliczeniu na LEDy (zależy też o jakiej efektywności) przybierając średnią efektywność LEDów na poziomie 80 lumen/W, daje 100 W mocy LED.Temat oświetlenia LED jak widzę na różnych portalach "pływa". Myślę, że jest tak ponieważ nikt tak na prawdę nie liczył ani nie robił jakichkolwiek większych badań jak to oświetlenie się sprawdza w rzeczywistości i czy ten przelicznik można traktować tak, jak ja np. to robię w tym momencie, bynajmniej ja liczę to tak ;)

Opublikowano

O i z kimś mogę pogadać,

wstępnie będę miał 15x3w led co daje 45w, patrząc na odpowiednik żarówki (piszą że 3w tego halogenu to 45w zwykłego halogenu) mamy niby 675w, a zbiornik netto ~700l. na razie ładnie


lumeny: w powerledach zazwyczaj jest >100 lm na wat, tutaj dokładnie mamy 106,66...

to obliczenie daje nam 4800lm na całym oświetleniu, przy ra >90 wychodzi pięknie.

o luxach ( lm/1m2 )

w moim akwa będzie 1,25m2 powierzchni wody, 4800lm/1,25m2=3840lm/m2, uważane jest że do dobrego wzrostu rośliny potrzebują widma 5500-6000k (550-600nm) i 1500-2000lx/m2.


ktoś rozumie?:) mam prawie 4000lx/m2 a potrzeba 2000lx/m2 czyli kosmiczna liczba:)

ale ostateczna liczba luxow jest inna, bo obliczenie jest zrobione na powierzchni wody, a rośliny sadzimy chyba niżej:) więc przyjmując spadek w 60% energii dostarczanej przez światło na głębokošć 55cm przy lekkim zmętnieniu wody, daje nam ok 2300lx/m2 co i tak informuje mnie o tym że rośliny tak szybko winny rosnąć, że będą wyskakiwać z akwarium:))


czy ktoś mnie poprawi z tą teorią?

Opublikowano

Napisze tylko jedno w Malawi tego typu wyliczenia są bezsensowne bo światło służy tylko i wyłącznie do oświetlenia ryb. A ile będzie lumenów, watów czy jaka będzie barwa to kwestia indywidualna właściciela akwarium, a nie będzie miała wpływu na jakość życia w akwarium.

Oczywiście jak ktoś ma ochotę doktoryzować się w tej materii to jego sprawa ;-)

Opublikowano
daje nam ok 2300lx/m2 co i tak informuje mnie o tym że rośliny tak szybko winny rosnąć, że będą wyskakiwać z akwarium:))


czy ktoś mnie poprawi z tą teorią?



Absolutnie się z tą teorią zgadzam - rośliny już pierwszego dnia po wpuszczeniu ryb wyskoczą posiekane na drobny mak z baniaka no chyba że to będą wyłącznie anubiasy i nurzańce ale i z tymi sobie radzą w kilka dni.

Przychylam się w pełni do opinii stana - daj se spoko z tym wyliczaniem watolumenównametrkawdratowy i zrób zalożenie takie.

Będzie wielkim sukcesem jak uda mi się utrzymać choć jednego anubiasa i jednego Nurzańca - a to i tak o 100% za wielkie zalożenie:D

ale powodzenia życzę i pomogę by może wyglądało choć tak bo to 4x10W RGB z pracą na max 24W i tropheusy czyli roślinne sieczkarnio-słonie


94b4d1da9ff8dc86gen.jpg



jak widzisz -ani jednego anubiasa nie utrzymałem:( :( :(

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.