Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Filtracja w akwarium nie działa na zasadzie działania arytmetycznego tzn. nie możesz zakładać, że uruchamiając 2 filtry dedykowane do zbiorników 350 litrowych obsłużysz zbiornik o litrażu 700 litrów ;-) W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przepływ wody (1050 l/h w każdym z tych filtrów), przy czym jest to wydajność pompy czyli wydajność na tzw. jałowym biegu (bez wkładów w filtrze i bez węży). W normalnych warunkach użytkowania filtra zapewne rzeczywista wydajność oscylować będzie w granicach 800 - 850 l/h, czyli bez szału.


Jeśli chciałbyś oprzeć filtrację w zbiorniku wyłącznie na tych 2 filtrach, o których piszesz to moim skromnym zdaniem takie rozwiązanie sprawdziłoby się w zbiorniku 240 - maksymalnie 300 litrowym o standardowej długości 120 cm, z tym, że gdybyś chciał mieć czyste podłoże to zapewne musiałbyś wspomóc filtrację jakimś cyrkulatorem.

Opublikowano

tzn ze jeden filtr nadaje sie do akwa 120l ?

-- dołączony post:

w tej chwile dwa filtry chodzą w akwa 200l i odda jest kryształ podmianka raz na dwa do trzech tygodni zero problemów mysle ze 375 lub 450 spokojnie by dały rade

Opublikowano

Znowu się Kolego odwołujesz do działań matematycznych, a niestety nie tędy droga ;-)

To czy filtracja się sprawdzi w danym zbiorniku zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od obsady (ilość i wielkość ryb, które pływają w akwarium), aranżacji zbiornika oraz mediów filtracyjnych, które się stosuje.

Nie wiem co leży u podłoża Twoich pytań (tzn. czy masz plany przejścia na większy zbiornik z wykorzystaniem dotychczasowego sprzętu, czy pytasz tak czysto teoretycznie).

Jeśli masz już takie filtry, a planujesz założenie większego zbiornika to oczywiście nic Cię nie kosztuje spróbowanie z taką filtracją w zbiorniku o litrażu 375 - 450, choć wydaje mi się, że przy takim litrażu nie będziesz zadowolony z efektów pracy (większy litraż to więcej ryb, być może większe gabarytowo gatunki i w konsekwencji więcej odchodów, większa ilość wody do przefiltrowania, no i oczywiście dłuższy zbiornik, co też będzie miało wpływ na efektywność działania filtrów). Zatem odnoszenie filtracji działającej w zbiorniku o litrażu 200 do zbiornika 375 - 450 litrowego według mnie nie jest trafnym działaniem.

Tak z ciekawości napisz coś o obsadzie.


Tak dla przykładu, w moim zbiorniku działają 2 Fluvale 406 (bez żadnych wynalazków typu prefiltr w postaci gąbki na zasysach, czy też korpusy przed "wejściem" do kubła) oraz cyrkulator AquaReef Circulator 1000 (oczywiście skręcony - działający na 1/3 mocy). Jeden kubeł pełni rolę typowego mechanika, a drugi jest odpowiedzialny za biologię i wspomaganie cyrkulacji w górnej części zbiornika. Niezaprzeczalną zaletą Fluvali jest to, że słyną m.in. z dobrej cyrkulacji i z czystym sumieniem mogę polecić taką filtrację w zbiorniku (woda kryształ, właściwe parametry wody, a na dnie nie zalegają odchody).

Znam osoby, które opierały filtrację na kubłach o podobnych parametrach do Fluvali np. JBL e1501 i nie były zadowolone z efektu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.