Skocz do zawartości

300l w ściance działowej


sabi203

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich:)

długo przegladam forum i po kilkuletniej przerwie od akwarystyki zatęskniłam za rybami ;)

Wcześniejsze Malawi 240l nie było tak przemyślane- słaba filtracja, kierowałam się wyłącznie wyglądem ryb i tak w akwa pływały wyłącznie samce (ok 25)...

Nieco wdrążyłam się w temat i postanowiłam poprawe :P


Remont dobieg końca i czas pomału kompletować sprzęt(wszelkie uwagi i pomoce mile widziane) :D

Zbiornik 150x40x50

Filtr zewnetrzny JBL E1501 GREENLINE

AQUAEL TURBO 2000

- i tu pytanie czy w JBL wystarczą te wkłady które są w komplecie (bio gąbki, micromec, bio ceramika) czy dokupić coś jeszcze? sprzedający u którego chcę zamówić dorzuca gratis zeolit i węgiel


obsada jeszcze nie zaplanowana ale z pewnością będzie to non-mbuna


Akwarium bedzie umieszczone w ściance działowej w salonie, widoczne z 3 stron

coś podobnego do tego http://deccoria.pl/galerie,tag,akwarium-w-scianie,tid,18917.html

cała konstrukcja juz stoi (made by mąż :D) za tydzień akwarium będzie do odbioru


zastanawiam się jaka grzałkę wybrać zwykłą czy przepływowa? nie chciałabym niepotrzebnie pchać nie wiadomo ile sprzętu do wewnątrz...

zdjęciami pochwalę się jak akwa będzie stało na swoim miejscu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,


Miałem kiedyś JBL E1501 GREENLINE w 260l. Biologicznie dawał rade na styk. Komora ceramiki byłą tylko jedna a reszta to gąbki. Ale mechanicznie tragedia. Rzeczywista przepływ tego filtra to mniej niż 1000L/h.


Przy tak ładnej koncepcji akwarium jakie jest akwarium w ściance, wymagane są dwie rzeczy:

-krystaliczna woda ( przeglądanie akwarium na wylot + patrzenie na ścianę boczną)

-schowanie osprzętu gdzie się tylko da


Grzałka przepływowa do dobry pomysł. Nie jest droga (120zł). Chyba kiedyś były droższe.


Moim zdaniem AQUAEL TURBO 2000 to brzydactwo do takiego ładnego zbiornika. Ceramika w tym filtrze jest zupełnie niepotrzebna, ponieważ przy tak dużym przepływie bakterie nie będą mogły się w pełni osiedlić. Proponuje użyć cylkulatora do poruszania wody i zbierania syfów z dna.


Co do filtracji dołożyłbym do większego filtra np JBL E1901 GREENLINE zastosowałbym go jednocześnie jako mechaniczny(dodać cześć gąbek o mniejszej gradacji ) i biologiczny (więcej ceramiki). Trzeba zauważyć, że taki E1901 ma o 16W więcej mocy, na pewno sobie poradzi z większym zapchaniem gąbek.


Uwaga: Powodem dlaczego nie używam e1501 jest hałas. Prawdopodobnie w e1901 może być gorzej. Części osób to nie przeszkadza ale mojej żonie już tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy akwarium dwustronnym zastanowiłbym się nad filtrem kasetowym umieszczonym na jednym boku akwarium. Zrobiłbym zasys boczny i wszystko umieścił wewnątrz kasety. Masz w akwarium zero sprzętu bo wszystko schowane wewnątrz filtra. Ścianę, na której będzie kaseta można obudować tak, aby zachodziła na akwarium i tym samym ukryć kaseciaka. Najlepiej to daj jakąś fotkę miejsca, gzie będzie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.pl/zdjecie/7835850c990f9cb9


podstawa jest nieco dłuzsza niż akwarium, od strony ściany będzie miejsce na wszystkie rurki


aquael juz kupiony i rzeczywiście jest dość spory, czy można po prostu zastosowac samą głowice w ramach cyrkulatora czy lepiej sprzedac i kupic coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. To jest kolejny dobry pomysł.


Swojego e1501 zamieniłem na kaseciaka z pompą około 2000l/h i jestem bardzo zadowolony. Na początku byłem bardzo zniechęcony tym systemem (zajmuje miejsce w akwa !) ale potrzebowałem czegoś cichego. Okazało się ze odpowiednio sklejony, z kratką wlotową 8x8cm zbiera prawie wszystkie syfy z dna a woda jest krystaliczna. Wykonany z czarnego pcv nie rzuca się w oczy. Przewagą kaseciaka jest taka, że ma małe opory przepływu, dzięki czemu pompa rozpędza się do deklarowanych wartości a wodą rzeczywiście zostaje przerzucona przez filtr co najmniej 5krotnie w ciągu godziny. Nadfiltracja której ciężko zbliżyć się filtrom kubełkowym.


No i jest tani. Co czasem jest ważne przy stawianiu akwarium połączonym z remontem + zwykła grzałka się się zmieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.