Skocz do zawartości

R.I.P saulosi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, baniaczek 126L już 7 z 10 saulosi. Jako że jestem początkującym malawistom tak też potwierdza się zasada, że człowiek uczy się na błędach. Na początku 2 rybki ok 3-4 cm straciły apetyt osiadły na dnie i kołysząc się na boki umierały. Niestety na początku myślałem, że jako najmniejsze zostały pogonione przez resztę ekipy i naturalne jest że ryba taka po prostu odpoczywa. Gdy ta parka umierała kolejna ryba osiadła na dnie i gdzie się zgłosić jak nie na to forum ( Pani weterynarz " wie Pan ja na rybach to się nie znam" ). Czytając forum przypominałem jak ta dwójka się zachowywała i jak wygląda 3 ryba i bum! Bloat - wydanie książkowe. Skoro już nabyłem wiedzy z forum to u wcześniej wspomnianej weterynarz recepta i po Metronidazol do apteki ... kupiłem według opisu podanego tu na forum 2 opakowania. Gdy ktoś dotarł do tej części postu to z góry dziękuje za wytrwałość. Pozostała 7 wygląda że z nią wszystko ok tyle że zdarza im się nie przyjmować pokarmu wypluwajać go i co jakiś czas ocierają się o piach. Karmione spiruliną, krylem a artemie i podobne odstawiłem. Odchody raczej normalne brązowe- czarne. Parametry wody w jak najlepszym porządku jedynie pH 7,5 chciałem dźwignąć sodą puki co poczekam. Powstaje tu pytanie czy już zacząć leczyć Metronidazolem czy obserwować ryby i czekać na ostatni moment ?


Z góry dzięki za cierpliwe czytanie.


Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od najważniejszego. Ile czasu masz akwarium i kiedy robiłeś ostatnią podmianę wody? Najważniejsze jednak jak długo masz akwarium i kiedy wpuściłeś ryby po zalaniu wodą?

Edit:

Już znalazłem Twoje posty i wiem kiedy wystartowałeś. Wygląda na dobry start więc napisz czym i jak często karmisz. Jesteś pewien, że No2 i NH3/4 w normie?


Edit2:

Teraz jak się zagłębiam w Twój temat to nie wiem czy ten start był taki dobry. Robiłeś przesiadkę i No2 miałeś zerowe po 3 dniach... Ile akwarium jeszcze stało i dojrzewało zanim wpuściłeś te Saulosi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od najważniejszego. Ile czasu masz akwarium i kiedy robiłeś ostatnią podmianę wody? Najważniejsze jednak jak długo masz akwarium i kiedy wpuściłeś ryby po zalaniu wodą?

Edit:

Już znalazłem Twoje posty i wiem kiedy wystartowałeś. Wygląda na dobry start więc napisz czym i jak często karmisz. Jesteś pewien, że No2 i NH3/4 w normie?


Edit2:

Teraz jak się zagłębiam w Twój temat to nie wiem czy ten start był taki dobry. Robiłeś przesiadkę i No2 miałeś zerowe po 3 dniach... Ile akwarium jeszcze stało i dojrzewało zanim wpuściłeś te Saulosi?



2 x dziennie Spirulina premium i kryl premium z JBL wcześniej mrożona artemia, artemia od tygodnia odłożona, kryl od 2 dni.


No2 i NH3 testy zoolek i JBL wszystko w normie.


Akwarium od startu do wpuszczenia ryb ok miesiąca przy tym raz całkowita podmiana podłoża i wody ale według rad deccorativo jak mam postępować i co użyć, biologia w filtrze zachowana, po podmianie podłoża ryby po ok tygodniu. Testy robię co tydzień wszystko cały czas w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałem zachwianie biologii i zatrucie ryb po przeczytaniu wątku o przesiadce i zmianie piasku ale skoro jesteś pewien wyników testów a nie mam prawa sądzić inaczej to może chociaż wstaw zdjęcie ryb, które mają objawy.

Czy testy na 100% nie są wadliwe lub przeterminowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby, które miały objawy niestety nie dotrwały dnia dzisiejszego. Co do testów przeterminowane nie są a co do wadliwości to wątpię aby oba były trefne.


Myślę że zostaje mi tylko obserwacja rybek przez najbliższe dni. Nie chce bezcelowo "skażać" baniaka lekami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz skażać baniaka... Metronidazol można podać w karmie (o ile reszta ryb ją przyjmuje).

"Proponuje podać metronidazol z pokarmem. Ja robię to tak: rozcieram tabletki (1 lub 2 na jednorazowa porcje karmy w zależności od ilości karmy) na drobny pyl w moździerzu. Następnie tym proszkiem posypuje sucha karmę (najlepiej granulat) w małym pojemniczku. Dobrze mieszam tak żeby każda granulka była obtoczona w leku. Następnie zalewam to woda z akwarium do poziomu nieco mniej lub równo z poziomej suchej karmy. Później delikatnie mieszam przez chwile ale niekoniecznie. Czekam z 15 minut i podaje małymi porcjami rybom. Tak karmimy ryby 2-3 razy dziennie przez 6-7 dni. W tym czasie nie podajemy innych karm tylko te z lekiem."


Ja jednak nadal uważam, że to może nie być bloat a jednak problem z biologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czytam to co napisałem na początku i zapomniałem napisać na jakim błędzie się nauczyłem. Kilka dni temu pod obecność ryb w baniaku zrobiłem przemeblowanie małe wystroju tzn. serpentynitu dodałem co zapewne bardzo ryby zestresowało a mniej stresu by było gdybym je odłowił i wtedy majstrował w baniaku, do tego na początku niezbyt dostosowałem dietę dla ryb i dziennie dostawały i kryl i spiruline w tych samych ilościach. Oświetlenie chodzi ok 14h dziennie, temp. 28-29 st.


Pozostałe ryby jako tako jedzą pokarm lecz nie z taką zawziętością jak przed zgonem pierwszej dwójki.


Co do info w sprawie filtrów to raz nie było prądu przez ok 5h i filtry stały bezczynnie.


W akwa serpentynit a na nim pojawiły się okrzemki ale z tego co czytałem nie ma to wpływu na ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po awarii filtrów puściłeś wodę prosto do akwarium? Chodzi o wodę, która 5 godzin stała w kuble. To również może być przyczyna. Wraz z wodą z kubła wpuściłeś do wody martwe bakterie co mogło podtruć ryby. Zrób podmianę jeśli nie robiłeś i obserwuj ryby. Nic więcej nie pomogę obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o wodę, która 5 godzin stała w kuble. To również może być przyczyna. Wraz z wodą z kubła wpuściłeś do wody martwe bakterie co mogło podtruć ryby.


Tutaj raczej bym wykluczył podtrucie. Dwukrotnie zdarzyła mi się dłuższa przerwa w dostawie prądu raz ok 14h po którym filtry ruszyły automatycznie. Co prawda mój zbiornik ma 2,5 roku więc jest dobrze ustabilizowany i nie zauważyłem aby ryby zachowywały się inaczej niż zwykle . Za drugim razem prądu nie było ok 40h jednak w tym wypadku nie odważyłem się uruchomić filtrów bez zlania wody.

W Twoim przypadku obstawiałbym złą dietę,więc jest duże prawdopodobieństwo, że to bloat. Obserwuj ryby i w razie pojawienia się kolejnych symptomów choroby zastosuj metro. tak jak pisał wcześniej Seba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak zdaję sobie z tego sprawę, ale po prostu muszę mierzyć siły na zamiary. 😉 Planowanej obsady gdzie indziej, niż w Tan-Mal raczej nie dostanę, więc tanio nie będzie. Po wymianie okien w chałupie i kupnie auta trzeba będzie trochę uzbierać na te złote rybki. 😁
    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.