Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie LED do akwarium 840l 70cm h


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie kolegów.


Pytanie jest następujące jaki rodzaj oświetlenia będzie najbardziej skuteczny, długi czas byłem przekonany, że zbuduje belkę opartą nad diodach led 10w RGB cob do tego sterownik tc420 coś na wzór deccorativo. Po przeczytaniu wielu postów na temat modułów led jestem w kropce nie mam pojęcia które rozwiązanie będzie lepsze akwarium ma wymiary 200x60x70h poprzednie akwarium 360l było oświetlone przez 4 naświetlacze led 20w to rozwiązanie bardzo mi się nie podobało dużo światła ale efektu zero nie chce powielać błędów proszę o pomoc w podjęciu decyzji


Pozdrawiam


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Oczywiście każde modułowe będzie dobre ale dla h70cm to tylko RGB 20W x 5 przebije światełkiem do dna. Takie jest moje zdanie.

Właśnie robię na takich diodach 20W RGB COB + oczywiście aktyniczne + UV 365 swoje światełko do solniczki.

Tobie styknie 5x20W RGB tu masz diody a zasilacz taki


20W RGB High Power LED Chip Full Color Lamp Light Bright 6 Red 6 Green 6 Blue | eBay



http://www.aliexpress.com/item/5pcs-lot-DIY-High-Power-20W-RGB-Integrated-LED-Chip-Beads-Module-Emitter-Diode-Free-Shipping/1981243963.html


NOWY ZASILACZ HP PAVILION DV6000 DV6500 DV6700 90W (5562582554) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img09.allegroimg.pl/photos/400x300/55/62/58/25/5562582554@@AMEPARAM@@09@@AMEPARAM@@55/62/58/25@@AMEPARAM@@5562582554



Sterownik TC 420 oraz tylko rezystor na czerwony kolor 20ohm/ 3-5W

Reszta jak w temacie dla laika.

Będziesz miał światełko 50% strumienia jak te 4x naświetlacze 20W ale za to pełniutkie spektrum od deep red do royal blu. Wybarwi ryby jak nawet HQI nie da rady.

Opublikowano
pełniutkie spektrum od deep red do royal blu


W podanych linkach nie mogę dotrzeć do szczegółowych danych tych LED-ów. Czy dysponujesz danymi albo jakimś linkiem do kart katologowych? (bo przyznam że trochę mnie to zdumiało ale jeśli prawda to zyskujesz moja nieopisaną wdzięczność)

Opublikowano
W podanych linkach nie mogę dotrzeć do szczegółowych danych tych LED-ów. Czy dysponujesz danymi albo jakimś linkiem do kart katologowych? (bo przyznam że trochę mnie to zdumiało ale jeśli prawda to zyskujesz moja nieopisaną wdzięczność)

Chińczyk pisze, ze to Epistar 6940 (jeśli dobrze rozumiem) i podaje długości fali:

"- Red: wavelength 635~700nm; voltage 13~15V

- Green: wavelength 490~560nm; voltage 18~20V

- Blue: wavelength 450~490nm; voltage 18~20V"


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Dzięki Piotrze za dane techniczne potwierdzające moje słowa ale ja sam do oświadczeń tych wiecznie uśmiechniętych skośnookich chińczyków - podchodzę z dużą dozą nieufności.

Dopiero pomiar spektrum konkretnej serii diod dałby odpowiedz jak jest na prawdę. Ponieważ temat dotyczy zasadniczo ryb w Malawi a nie roślin to bym nie ciągnął dalej wątku diod RGB dla roślinnych zbiorników z deep red i royal blu.


Czy 5 punktów światła na 2metry to nie za mało?


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka



Temat oświetlenia dla akwarystyki to temat rzeka ale zawężając do Malawi, typowej pokrywy 2x 58W T8 i tego co dotychczas napisałeś o odczuciach ze starego akwarium to ja twoje pytanie widzę tak.


Operując nie odczuciem a jednostką strumienia światła czyli w lumenach to miałeś 4 naświetlacze białe 20W. Ponieważ tam montuje się najgorszy sort diod to dawało to ok 4x1500lm = 6000lm i sam oceniłeś że za jasno.

Jeśli kupisz typową pokrywę na 2x58W T8 gdzie typowa akwarystyczna świetlówka np

SYLVANIA AQUASTAR T8, 58W, 10 000K, daje dookólnie 1120lm ( jak jest nowa) więc na wodę świeci tak 60-70% ( chyba że pokrywa ma odbłyśnik? ) tego czyli ok 800lm x 2szt = 1600lm.


Dioda RGB COB 20W daje w najgorszym razie ok 700lm / szt x 5 = 3500lm. więc będzie dwa razy więcej jasności świecenia niż te rury 58W T8.

Ale będziesz mógł dowolnie regulować barwę i ściemniać aż do 0 czego świetlówki nie mają ( z reguły).

Więc sam sobie odpowiedz czy to wystarczy czy za mało. Zawsze możemy przejść na diody RGB COB 50W:D i wtedy nawet HQI klękają ;)

Prawdziwy cyrk zaczyna się dopiero ja wejdziemy w spektrum światełka do akwarystycznego nieba.


Mam podstawowe pytanie - czy chcesz oglądać ryby z twojej ludzkiej perspektywy pojmowania światła czyli jak ja nazywam " w świetle ryby wyjętej z wody" a więc w świetle słonecznym.

Czy też w ich naturalnym oświetleniu a więc w świetle jakie występuje w wodzie na głębokości gdzie te ryby pływają np 7-15m ( wiem że nawet głębiej też). A może przychylisz się do mojej opinii że najlepszy jest kompromis między tym dwoma skrajnymi oświetleniami i takie światełko trzeba zbudować?

Opublikowano
Dzięki Piotrze za dane techniczne potwierdzające moje słowa ale ja sam do oświadczeń tych wiecznie uśmiechniętych skośnookich chińczyków - podchodzę z dużą dozą nieufności.


Teochę OT ale tego royal blue to tam nie ma (jednak)

a jezeli chodzi o nieufnośc do chińczyków w kwestii LED to chyba nie masz wyboru jako że praktycznie zmonopolizowali ten sektor .

Są jeszcze tajwańskie ale to syf a indyjskich już nie kupisz bo fabrykę przenieśli do chin .

epistar to wprawdie taiwan ale też tam chińczycy pracują (łacznie z ośrodkiem badawczym)

No chyba że preferujesz rosyjskie :)


ps

co do meritum to masz 100% racji

Opublikowano

Pomysł z kompromisem pomiędzy natura a cukierkowe kolory jest moim zdaniem bardzo dobry. Czy wariant z diodami w wersji 10w nie był by lepszy więcej punktów światła lepiej rozproszone?


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Nie wiem czy 5 cm robi dużą różnicę. U mnie przy wysokości akwarium 65 cm sprawdzają się moduły LED LG 8000K plus moduły RGB Samsunga na sterowniku TC420.

Mam 30 sztuk białych i 22 szt. RGB rozłożone na 2 belkach o długości 160 cm każda ( na każdej belce 15 białych i obok nich ciąg 11 RGB.

W każdym razie w moim odczuciu światło dociera do dna. Ale nigdy nie widziałem swojego akwawium oświetlonego czym innym. Być może wyglądało by lepiej. W każdym razie nie negując niczego co koledzy powyżej napisali, daję Ci tylko znać, że ta opcja przy wysokości 65 cm się sprawdza. Zdjęcie na szybko. Brakowało jeszcze ze 3 cm wody, ale teraz jest pełniutko i jest tak samo. Świecą same białe ( jakieś 22.5W ).

filmik:

post-15617-1469572359559_thumb.jpg

post-15617-14695723601633_thumb.jpg

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.