Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Witam , dla mnie ten samiec ma dużo wspólnego z Metriaclima Msobo Heteropictus.


To też był moja pierwsza myśl, jak zobaczyłem tego samca. Tyle, że z drugiej strony samice heteropictus nie są takie żółte, jak te na filmach.

Na zdjęciach w necie można spotkać tak dziwnie ubarwione osobniki z opisem msobo magunga, nawet opisywane jako wf, więc pewnie takie nietypowe ubarwienie się zdarza ale standardowe ubarwienie moim zdaniem o niebo ładniejsze.

Opublikowano

Panowie zostawcie już te spory czy to jest Msobo Magunga czy nie.Omawiane ryby to potomstwo Msobo Magungi przedstawionej prze zemnie na filmie.Ryby z filmu zakupiłem około 3 lat temu w Tan-Malu lub u Malawiana.W Tym okresie kupowałem ryby tylko u nich .Pochodzić miały one z firmy Cichlidenstadl.

Opublikowano
Liczyłem się z taką obroną :P tylko,że w galerii był samiec :rolleyes: zresztą co za różnica skoro w jednym poście piszesz,że nic nie powinno wpływać na ubarwienie,a w drugim całkiem odwrotnie,że wszystko ma na to wpływ :-) .

Oczywiście u mojego msobo jest bardzo różnie z ubarwieniem ;) szczególnie podczas tarła lub potyczek z Maisonem.



"... Przyjrzyj się uważnie samicom.

Nie mogą mieć nawet cienia paska - niezależnie od kierunku padania światła i nastroju w jakim się znajduje."

Ta sugestia wynikała z Twojej chęci sprawdzenia czystości gatunku ryb, które posiadasz/posiadałeś.

Samice M. msobo powinny być jednolicie ubarwione niezależnie od tego czy są w trakcie podchodzenia do tarła, czy są zdominowane, czy dominujące, czy je coś wystraszy, czy czują euforię po podmianie wody itp. ( tak jak ma to miejsce w przypadku samic np. P. saulosi, P. johanni, na których ciele pojawiają się bardziej lub mniej widoczne pasy ).



Wszyscy wiemy, że warunki chowu mają zasadniczy wpływ na wygląd ryby.

Ta sama ryba przeniesiona do trzech różnych akwariów, z różnym oświetleniem będzie - w każdym z nich - inaczej wyglądała.

Dotyczy to w szczególności ryb, których chwilowe samopoczucie ( dążenie do tarła, pozycja w hierarchii stada itp. ) ma wpływ na intensyfikację ubarwienia jak właśnie M. msobo, L. hongi, C. z. Cobue, P. interruptus i wiele innych.



Owszem - w ww tekście zamiast słowa ryba/ryb powinienem napisać - samiec/samców, ale dla mnie było to oczywiste ponieważ dotyczy samców z tego wątku.

Opublikowano


No tak wystarczy zmienić oświetlenie i będzie git. Haha. Wybacz, ale nie wytrzymałem. Wiem, że u Ciebie w zbiornikach są skłonności do podkręcania oświetlenia jak widać na filmikach. Zależy co się chce osiągnąć. W końcu handel to handel, liczy się zysk.

Msobo pływały u mnie przy JBL Marina Day 15000K jak i przy oświetleniu led i samczy był jednakowo wybarwiony. No chyba, że mój samczyk był inny a na pewno z innej hodowli.

.

Proszę w galerii top 50 akwariów porównać dwa zbiorniki 31 - 33 i zwrócić uwagę jakie oświetlenie w nich zastosowano. 31 http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=2471 33 http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=203
Opublikowano
Sławek-meszek i jurgen - pytanie do Was: czy ryby na filmie stanowiącym clue tematu mają odpowiednie warunki do pokazania pełni swoich możliwości barwnych?

Nie wiem o co Ci chodzi czy o te kamienie ? Jak dla mnie kamienie nie robią żadnej różnicy. Tylko panuje trend na jeden kamień i to jest ten najlepszy, a wszystkie inne to beeeee. Zostawcie ludzi w spokoju z tym co im się podoba.

I czy są to M. msobo?

To pytanie powinieneś zadać osobie która te ryby sprzedawała. A z tego co się orientuje to Ty też znasz się dobrze na rybach więc sam sobie powinieneś odpowiedzieć.


.Co do kamieni to sugerujesz że w naszych zbiornikach musimy używać wyłącznie kamieni występujących w Malawi?Czy w swoim zbiorniku masz kamienie występujące w Malawi?Odnośnie oświetlenia to gdybyś świetlówkę JBL Marina Day 15000k zmienił na Hagen Pawer Glo to byś zauważył duży git

Kolego Fish Magic jeżeli uważasz że moja wypowiedź jest pełna jadu, to Twoje odczucie. Nie miałem takiego zamiaru, po prostu napisałem co myślę. O kamieniach już napisałem że w zbiorniku każdy, może mieć co chce. Nigdzie też nie zasugerowałem, że muszą to być tylko kamienie z jeziora Malawi. Nie mam kamieni z Malawi , mam takie jakie mi się podobają. Tak więc, daj spokój koledze żeby zmienił lawe wulkaniczną na sempertynit. Bo to jest jego akwarium i jego ryby, TO MA SIĘ WŁASCICIELOWI PODOBAĆ.

Wracając do oświetlenia chyba jednak wolę mieć takie oświetlenie jakie mam a nie to co Ty pokazujesz na filmikach. Popatrz na ryby autora wątku według mnie są one naturalne kolorystycznie. Może jakby filmik byłby lepszy to byłoby lepiej widać. A ryby z Twojego filmiku są pięknie wybarwione, samiczki aż landrynkowe tak bardzo pomarańczowe. Ja takich nie miałem a hodowałem msobo kilka i to z różnych źródeł. Tylko nie z Twojego. Samczyk wielkiej euforii nie robi, widziałem ładniejsze. Ach jeszcze jedno, nie widziałem samczyka M msobo magunga w paski. Chyba, że to odmiana Lundu. Ale o tym nikt nie napisał. Pamiętaj, że to moje zdanie. Teraz zabrzmi to jakbym się czepiał. Niech każdy sobie myśli co chce. Ciesze się, że masz pieniądze jak wspomniałeś, nic tylko gratulować. Jeżeli sprzedajesz ryby bo to hobby to proszę nie podkręcaj kolorów oświetleniem, bo jeżeli masz dobry towar to jest to nie potrzebne i tak znajdziesz nabywców bardziej zadowolonych. A nie jak w przypadku autora wątku. Pozdrawiam Ciebie serdecznie i nie czuj się urażony, jak coś. Pozdrawiam

Opublikowano

Podjąłem taką decyzję, że pasiasty Msobo póki co odpoczywa w kotniku, szansę dostał młody Msobo, pochodzący z Torunia, który do tej pory "był" samicą. Przyjechał razem z pozostałymi trzema samiczkami, które cały czas inkubowały, był najmniejszy i do tej pory wolno rósł i nie zdradzał, że może być samcem. A ostatnio nagle zaczął świrować do samiczek i powoli się wybarwia i są szanse, że może być prawidłowo ubarwionym samczykiem, bo kolory przebijające się na bokach jego tułowia nie przyjmują kształtu pasków, a jedynie "ciapek", większych lub mniejszych plamek. Także czekam na dalszy rozwój sytuacji.


Powtórzę pytanie, czy Power Glo jest warta swojej ceny?

Opublikowano

Zgodzę się z MALAWIANEM, że ten samiec trochę przypomina Msobo heteropictus (Lundo), mam te ryby od kilku lat. Tak z ciekawości policz ile ma pionowych pasów i mniej więcej na jakiej długości ryby (3/4?) Samice to na pewno nie heteropictus.

Opublikowano
Powtórzę pytanie, czy Power Glo jest warta swojej ceny?


...abstrahując od całego tematu a odpowiadając na te pytanie powiem : tak, jest warta swojej ceny. Jestem jej użytkownikiem , mam tylko jedną sztukę zamontowaną z przodu i zaciemnione boki folią aluminiową.

Opublikowano
Zgodzę się z MALAWIANEM, że ten samiec trochę przypomina Msobo heteropictus (Lundo), mam te ryby od kilku lat. Tak z ciekawości policz ile ma pionowych pasów i mniej więcej na jakiej długości ryby (3/4?) Samice to na pewno nie heteropictus.

Przebijających się pasów jest 8. Ostatni jest na samym początku płetwy odbytowej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W akwariach non-mbunowych nigdy nie uchował mi się żaden narybek. Dokładne zero. ........... koszmar. Osobiście nie mógłbym patrzeć na taki tłok i obijające się o siebie ryby. Ale nie chciałem pisać wprost. Nie chcę nikogo krytykować, bo różne są upodobania. Lethrinops (grzebacz) i Copadichromis (toniowy) po 15 szt podrośniętej młodzieży, by wykreować układy kilkusamcowe.  Placidochromis i Otopharynx (bardziej środkowe rejony) po 5 szt mniejszych niż powyższe, by wykreować haremy, bo to większe ryby yellow - jak w poprzednim moim poście dalej:
    • U mnie w 540l jest około 25 ryb i uważam że jest ok. Nie ma efektu zaganiania całej obsady w kąt akwarium podczas tarła 😉
    • @tom77 witaj. Na podstawie Twojego dość szerokiego postu dobierałem obsadę Z tymi toniowcami jest problem jak sam zauważyłeś bo ciężko kupić i Borley M i VG. Nic w tej obsadzie nie musi być "must have". Jak każdy amator poszedłem w wygląd. Janusz akwarystyka musi mieć kolorowo.  Mam jeszcze 2-3 miesiące więc zbieram opinie.  Twierdzisz że będzie problem z wielosamcowoscia przy 5 gatunkach a ja rozważam jeszcze jakiegoś małego kilera do eliminacji narybku. Nie wiem tylko co przez to rozumiesz ? Że ciężko będzie o wybarwienia jednego czy dwóch samców czy może wręcz żadnego ?  W ogóle jako doświadczony akwarysta przy takiej obsadzie po ile ryb (docelowo) i w jakich proporcjach samiec-samica wpuscilbys do baniaka.  Pytałem o to w Malawi Polska na FB i dostałem odpowiedź że ok 50 ryb co moim zdaniem jest dużym przegienciem tylko że mi to może się tylko coś wydawać a takie przerybienie pozwoli na rozkład agresji.  
    • A mierzyłaś wodę z innych źródeł dla porównania?  I jak się trzyma obsada po tygodniu?  
    • Copadichromis borleyi Mbenji ma opinię najspokojniejszego wśród C. borleyi. Może ze względu na długie płetwy brzuszne. Wydaje mi się, że ryzyko niewybarwienia się Copadichromis sp.„virginalis gold” jest mniejsze niż ryzyko podgryzania przez yellowki długich płetw brzusznych C. borleyi Mbenji. Moje C. sp.„virginalis gold” zaskakiwały mnie większą asertywnością niż się spodziewałem. Choć i tak pewnie jednak będą na dole hierarchii, bo yellowki to jednak mbuna (choć adoptowana), L. albus jest asetrywniejszy niż np. L. sp.”red cap”, a Placek i Otopharynx są jednak znacznie większe. I miałbyś ryby o kształcie „wydłużonym toniowym”, a nie trzeci gatunek „dość masywny” (jeśli C. borleyi Mbenji, bo są jeszcze Placek i Otopharynx).Niestety w ostatnich latach trudno o C. sp. „virginalis gold” wysokiej jakości (relatywnie dużo żółtego i dobrze ciemna reszta). Generalnie myślę, że wybrałeś zgraną ekipę, ani kilerów, ani bardzo spokojne gatunki. Pewności oczywiście nie ma, bo to żywe stworzenia. Wielosamcowość w pięciu gatunkach jest moim zdaniem niemożliwa. Częściowo ryby same zdecydują. Częściowo zdecydujesz Ty (w funkcji swoich upodobań). 5 gatunków wielosamcowo, nawet w akwa 200x80cm to ………, ale sam zobaczysz.🙂 Odnośnie yellow – w swoim głównym akwarium 200x80cm zawsze stosowałem zasadę selekcji, że zostawiałem „szczurki” (trochę skarłowaciałe, dobrze wybarwione samce) i jakąś samicę, albo dwie. Dlaczego? Bo yellow z non-mbuną zawsze da sobie radę. Jednak to mbuna. A w drugą stronę, jeśli przydarzy się osobnik agresywny, bo będzie ganiał słabszą non-mbunę (a tego nie chcemy). Osobiście chodzi mi o komfort moich L. sp.”red cap”. Ale odbiegliśmy od tematu. Mając 70cm wysokości zbiornika, warto zróżnicować karmienie – dla grzebaczy dłonią granulki przy dnie, dla toniowych zaraz później wolno tonący płatkowy. Ale to na marginesie, bo to dział obsadowy. Zróżnicowane zachowania wymagają zróżnicowanego karmienia.  Wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia w hodowli.🙂
    • U mnie są w 540l, na razie jest spokój ale jak to u pyszczaków mbuna sytuacja może się zmienić z dnia na dzień.
    • @PawełB bo to nie takie proste. Ja mam copadichromis fire crest, czyli odmiana barwna virginalis i w tej chwili są słabo wybarwione a są 4 samce. W poprzednim akwarium było z tym znacznie lepiej. Muszę przetestować podniesienie temperatury. Ostatnio po takim zabiegu dostały kolorów na jakiś czas, ale potem znowu obniżyłem i po jakimś czasie zbladły.
    • Tu taka sprzeczność bo w takim szerokim wątku na tym forum dotyczacym obsady 200cm non mbuna autor pisze że ten gatunak z toniowców daje najwieksze szanse na kilka wybarwionych samcow.  No problem jest z tymi toniowcami bo jak ładny np  C. Kadango Red Fin to agresywny. Choć tu też zdania podzielone.  
    • No nie wiem u mnie samiec wybił  wszystkich swoich pobratymców. Fakt miałem wtedy 240l, w większym może by było inaczej.
    • Powód 1 - mniejsza agresja  Powód 2 - brak problemu z narybkiem, który w mojej obsadzie non mbuna jako jedyny przeżywał chowiąc się między kamieniami. Tu  dużo zależy od wystroju, u mnie było kilka zakamarków między kamieniami niedostępnych dla dorosłych 😉. Oczywiście dla wielu to może być zaleta. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.