Skocz do zawartości

Akwarium 100x50x50 filtr HW-302 , AquaEl Circulator 1500


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam jeszcze pewne pytanie. Pierwszy raz na dnie akwarium będę miał piasek. I tutaj mam pewną wątpliwość. Pewnie po zalaniu wodą przez kilka dni będzie utrzymywało się pewne zmętnienie. Czy od razu mam włączyć filtr kubełkowy, czy najpierw wyłapać całe zmętnienie mechanikiem i dopiero jak woda będzie krystaliczna to podłączyć biologa?

Opublikowano

Podstawą jest dokładne, kilkukrotne wypłukanie piasku. To pozwoli w dużym stopniu ograniczyć zmętnienie w zbiorniku.

Ja od razu podłączałem obydwa filtry i po kilku godzinach woda była kryształ.

  • Dziękuję 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Akwarium już zalane, przedwczoraj uruchomiłem AquaEl Circulator 1500, wczoraj HW-302. I w związku z tym mam kilka pytań.


Po pierwsze jak rozstawić oba filtry? Bo spodziewałem się, że będą robić większą "pralkę" w akwarium, ale po tym co widzę, to nie wydaje mi się, że byłyby w stanie zebrać cały brud, który będzie się osadzał na piasku. Cyrkulatora mam z tyłu z lewej strony, wylo ustawiony w kierunku przedniej szyby. Dodam, że zamontowałem go specjalnie "do góry nogami", żeby prąd był bliżej piasku, ale też nie wiadomo jak silnego przepływu nie robi. Może to wina gąbki, którą do niego dokupiłem, ale z drugiej strony bez gąbki nie mógłby pełnić roli filtracji mechanicznej. No chyba że ma on tylko wytwarzać prąd. Swoją drogą ma strasznie krótki przewód, gdy jest głębiej zanurzony to nie sięga do przedłużacza stojącego na podłodze obok akwarium. ;)


HW-302 zamontowałem po drugiej stronie akwarium. Ale z racji tego, że ze względu na grube i niedające się dobrze formować węże, będę musiał wyciąć otwory w pokrywie, więc jego umiejscowienie może się zmienić. Czy stosować deszczownię? A może wylot bezpośrednio z węża, żeby lepiej mieszał wodę?


I jeszcze pytanie co do szczelności tego ostatniego filtra. Z racji, że to mój pierwszy kubełek, to nie wiem jak za bardzo powinien on działać. Chodzi o to, że gdy jest normalnie postawiony, to nic nie przecieka, ale jak go przypadkiem przechyliłem, to zaczęła się z niego wylewać woda. Czy nie powinien on być szczelny w 100 procentach, nawet jakbym go położył na boku?

Opublikowano

Odwróć tego mechanika tak żeby był jak bozia dała :D wyloty ustaw tak żeby jeden dmuchał np. wzdłuż tylnej ściany, a drugi na przednią po skosie w kierunku zasysu kubła... Co do kubła może coś źle zapiąłeś, ale i tak lepiej jak kubeł stoi równo ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Miałeś rację z tą dyszą. Po jej zdjęciu także filtr zaczął robić niemalże pralkę w akwarium. Tak więc odwróciłem go tak, jak powinien być, przepływ teraz jest w porządku.:) Zobaczymy, co się będzie dziać, jak już będą zbierać się zanieczyszczenia. Najwyżej wtedy jeszcze coś pokombinuję z ustawieniem filtrów.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Panowie dosyć OT , bo widze temat zaczął się od HW 302 , a poszedł już na grzanie się wody !!!!!!!!!!


Temat wydzieliłem osobno i na prawdę wstrzymajcie się od kolejnych OT

Opublikowano

HW-302 ma wolna ale nie szczelną przestrzeń w głowicy. Jezeli w czasie zalewania płukania czy w innych okolicznościach dostanie se tam woda to własnie podczas przechylania zacznei wyciekać ale to nie woda z obiegu tylko to co sie przedte dostało pod pokrywę

Opublikowano
Zamieszczone przez MatiK Zobacz posta

... Żwir koralowy jest bardziej porowaty od ceramiki, co za tym idzie, ma większą powierzchnię dla bakterii do ich osiadania, możesz, ale nie musisz już nic dodawać, dla spokoju możesz dać dwa kosze grysu (żwiru - polecam gradację 20mm) ...

Im więcej bakterii tym efektywniejsza filtracja.

Ja mam ( dodatkowo kilka litrów ) żwir koralowy ( 10-20 mm ) wysypany na podłoże w akwarium.

Działa jak dodatkowy kubeł.

__________________


Po części jest to prawdą chciałbym za uwarzyć ,że ilość bakterii jest uzależniona od dostępności pożywki w pierwszym etapie procesu nitryfikacji. Możemy więc dać i sto kilo grysu a bakterii będzie tyle ile mają jedzonka:D

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Co ile byście polecili płukać filtr HW-302? I w jaki sposób? U mnie działa od lipca, obserwując wylot można zauważyć, że przepływ się zmniejszył, ale na razie go nie otwieram. Filtr zasypany jest w całości ceramiką. Czy już go płukać, czy jeszcze się wstrzymać? I czy płukać wszystkie kosze, czy jeden z nich zostawić? Dodam, że NO2 jest na poziomie 0, a NO3 tak pomiędzy 10 a 20, ale raczej bliżej 20.


Drugie moje pytanie dotyczy drugiego filtra, AquaEl Circulator 1500. Zastosowałem gąbkę z bardzo drobnymi oczkami, zauważyłem że dość szybko się zapycha, a większe cząstki nie zawsze dobrze się trzymają jej powierzchni. Może lepsze byłoby użycie gąbki z większymi oczkami?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.