Skocz do zawartości

Akwarium 100x50x50 filtr HW-302 , AquaEl Circulator 1500


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam jeszcze pewne pytanie. Pierwszy raz na dnie akwarium będę miał piasek. I tutaj mam pewną wątpliwość. Pewnie po zalaniu wodą przez kilka dni będzie utrzymywało się pewne zmętnienie. Czy od razu mam włączyć filtr kubełkowy, czy najpierw wyłapać całe zmętnienie mechanikiem i dopiero jak woda będzie krystaliczna to podłączyć biologa?

Opublikowano

Podstawą jest dokładne, kilkukrotne wypłukanie piasku. To pozwoli w dużym stopniu ograniczyć zmętnienie w zbiorniku.

Ja od razu podłączałem obydwa filtry i po kilku godzinach woda była kryształ.

  • Dziękuję 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Akwarium już zalane, przedwczoraj uruchomiłem AquaEl Circulator 1500, wczoraj HW-302. I w związku z tym mam kilka pytań.


Po pierwsze jak rozstawić oba filtry? Bo spodziewałem się, że będą robić większą "pralkę" w akwarium, ale po tym co widzę, to nie wydaje mi się, że byłyby w stanie zebrać cały brud, który będzie się osadzał na piasku. Cyrkulatora mam z tyłu z lewej strony, wylo ustawiony w kierunku przedniej szyby. Dodam, że zamontowałem go specjalnie "do góry nogami", żeby prąd był bliżej piasku, ale też nie wiadomo jak silnego przepływu nie robi. Może to wina gąbki, którą do niego dokupiłem, ale z drugiej strony bez gąbki nie mógłby pełnić roli filtracji mechanicznej. No chyba że ma on tylko wytwarzać prąd. Swoją drogą ma strasznie krótki przewód, gdy jest głębiej zanurzony to nie sięga do przedłużacza stojącego na podłodze obok akwarium. ;)


HW-302 zamontowałem po drugiej stronie akwarium. Ale z racji tego, że ze względu na grube i niedające się dobrze formować węże, będę musiał wyciąć otwory w pokrywie, więc jego umiejscowienie może się zmienić. Czy stosować deszczownię? A może wylot bezpośrednio z węża, żeby lepiej mieszał wodę?


I jeszcze pytanie co do szczelności tego ostatniego filtra. Z racji, że to mój pierwszy kubełek, to nie wiem jak za bardzo powinien on działać. Chodzi o to, że gdy jest normalnie postawiony, to nic nie przecieka, ale jak go przypadkiem przechyliłem, to zaczęła się z niego wylewać woda. Czy nie powinien on być szczelny w 100 procentach, nawet jakbym go położył na boku?

Opublikowano

Odwróć tego mechanika tak żeby był jak bozia dała :D wyloty ustaw tak żeby jeden dmuchał np. wzdłuż tylnej ściany, a drugi na przednią po skosie w kierunku zasysu kubła... Co do kubła może coś źle zapiąłeś, ale i tak lepiej jak kubeł stoi równo ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Miałeś rację z tą dyszą. Po jej zdjęciu także filtr zaczął robić niemalże pralkę w akwarium. Tak więc odwróciłem go tak, jak powinien być, przepływ teraz jest w porządku.:) Zobaczymy, co się będzie dziać, jak już będą zbierać się zanieczyszczenia. Najwyżej wtedy jeszcze coś pokombinuję z ustawieniem filtrów.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Panowie dosyć OT , bo widze temat zaczął się od HW 302 , a poszedł już na grzanie się wody !!!!!!!!!!


Temat wydzieliłem osobno i na prawdę wstrzymajcie się od kolejnych OT

Opublikowano

HW-302 ma wolna ale nie szczelną przestrzeń w głowicy. Jezeli w czasie zalewania płukania czy w innych okolicznościach dostanie se tam woda to własnie podczas przechylania zacznei wyciekać ale to nie woda z obiegu tylko to co sie przedte dostało pod pokrywę

Opublikowano
  demasoni napisał(a):
Zamieszczone przez MatiK Zobacz posta

... Żwir koralowy jest bardziej porowaty od ceramiki, co za tym idzie, ma większą powierzchnię dla bakterii do ich osiadania, możesz, ale nie musisz już nic dodawać, dla spokoju możesz dać dwa kosze grysu (żwiru - polecam gradację 20mm) ...

Im więcej bakterii tym efektywniejsza filtracja.

Ja mam ( dodatkowo kilka litrów ) żwir koralowy ( 10-20 mm ) wysypany na podłoże w akwarium.

Działa jak dodatkowy kubeł.

__________________


Po części jest to prawdą chciałbym za uwarzyć ,że ilość bakterii jest uzależniona od dostępności pożywki w pierwszym etapie procesu nitryfikacji. Możemy więc dać i sto kilo grysu a bakterii będzie tyle ile mają jedzonka:D

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Co ile byście polecili płukać filtr HW-302? I w jaki sposób? U mnie działa od lipca, obserwując wylot można zauważyć, że przepływ się zmniejszył, ale na razie go nie otwieram. Filtr zasypany jest w całości ceramiką. Czy już go płukać, czy jeszcze się wstrzymać? I czy płukać wszystkie kosze, czy jeden z nich zostawić? Dodam, że NO2 jest na poziomie 0, a NO3 tak pomiędzy 10 a 20, ale raczej bliżej 20.


Drugie moje pytanie dotyczy drugiego filtra, AquaEl Circulator 1500. Zastosowałem gąbkę z bardzo drobnymi oczkami, zauważyłem że dość szybko się zapycha, a większe cząstki nie zawsze dobrze się trzymają jej powierzchni. Może lepsze byłoby użycie gąbki z większymi oczkami?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.