Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A jak to właściwie wygląda sprawa z tymi bakteriami typu prodibio biodigest? Bakterie te potrzebują tlenu do przeżycia, a w takiej ampułce tlenu chyba niema, to jak one przeżyją by wspomóc środowisko w akwarium?

Opublikowano

Dr Hovanec porusza kwestię niedowierzania akwarystów, że bakterie w rzeczywistości mogą tak długo przeżyć w zamkniętej butelce bez tlenu i bez pożywienia - bardzo częsty argument sceptyków starterów. Wg niego jest to jednak błąd spowodowany przypisywaniu bakteriom "ludzkich" cech. Bakterie potrafią przeżywać w takich warunkach bardzo długo (przez to przetrwały w swoich formach miliardy lat). Po prostu, większość bakterii, gdy nie mają warunków do funkcjonowania, przechodzą w stan "spoczynku" - w formę przetrwalników.


Jednak dr Hovanec zaznacza, że nie dotyczy to bakterii nitryfikacyjnych - one nie tworzą takich form, a mimo to, potrafią przetrwać bardzo długie okresy w niesprzyjających warunkach. Wyjaśnia on, że dzieje się tak, ponieważ bakterie nitryfikacyjne w takiej sytuacji drastycznie spowalniają swoje funkcje życiowe i produkują substancje, które chronią komórkę przed zniszczeniem i w takim stanie cierpliwie czekają na poprawę warunków. Im dłużej przebywają w nieprzyjaznych warunkach, tym głębszy ich stan uśpienia i tym dłużej zajmuje im powrót do normalnej pracy w przypadku poprawy parametrów środowiska, w którym się znajdują. Bakterie giną tylko kiedy ich ściana komórkowa zostanie zniszczona, co spowoduje wyciek substancji zawartych w niej, lub gdy taką ścianę przeniknie jakaś substancja trująca. Wychodzi więc na to, że bakterie nitryfikacyjne wcale nie są takie delikatne jak ogólnie się sądzi. Chyba każdy zgodzi się, że są to bardzo przydatne informacje, które zawsze pozostawały tajemnicą i były przedmiotem jedynie spekulacji i domysłów.

Cytat z

http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity-i-fakty-na-tropie-bakterii.html

  • Dziękuję 4
Opublikowano

To wychodzi na to, że bakterie są w stanie przeżyć w filtrze nawet gdy ten nie chodzi powiedzmy 48 godz z powodu awarii, należy tylko zdjąć pokrywę by nie zaszły tam niebezpieczne związki chemiczne, które mogłyby zaszkodzić bakteriom.

Opublikowano

To mając filtr mechaniczny, który będzie wciąż filtrował wodę w akwarium, która będzie natleniona i zdolna do płukania by podczas awarii filtra nie zachodziły procesy gnilne.


Z drugiej strony gąbki, wkłady biologiczne możemy płakać w wodzie, która została przygotowana do podmiany. Skoro w wodzie, którą wymieniamy z akwarium i która jest jałowa pod względem bakterii to nie zaszkodzi bakteriom, które znajdują się w gąbkch. Do tej pory było przekonanie, że czyszcząc wkłady w zwykłej wodzie wypłuczemy bakterie. Równie dobrze bakterie te wypłuczemy w wodzie, którą ściągneliśmy z akwarium.

Opublikowano
Do tej pory było przekonanie, że czyszcząc wkłady w zwykłej wodzie wypłuczemy bakterie. Równie dobrze bakterie te wypłuczemy w wodzie, którą ściągneliśmy z akwarium.
Część wypłuczesz zawsze ale chodzi o to, że chlorem/chloraminom (jeszcze używanymi w kranówie) bakterie wybijesz, dlatego zaleca się czyszczenie biologów w wodzie z akwa.
Opublikowano

To w takim razie woda od kolegi czy z zoologia ma jakiś dobroczynny wpływ na niedojrzałe akwarium. Nie posiada chloraminy, chloru więc nie będzie zabijać bakterii. Bo taka szybka, ratunkowa podmiana może delikatnie zaszkodzić wybijając bakterie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.