Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wpuściłem na start 2 gupiki i 2 platki od sąsiada, po tym jak akwarium dojrzeje, wrócą do niego z powrotem. Moje pytanie natomiast tyczy się ilości rdzawych i saulosi jakie wpuszczę do akwarium. Czy obsada w postaci saulosi 2+4 oraz rdzawe 1+3 będzie ok? I ile młodych z obu gatunków wpuścić na początek, żeby mogła wyselekcjonować się ostateczna obsada?

Opublikowano

Na upartego możesz spróbować nawet Saulosi 2/5 i Rdzawe 1/4, ale będzie to delikatne przerybienie biorąc pod uwagę, że wody netto masz pewnie koło 200 litrów. Rozumiem, że chcesz mieć dwa samce Saulosi żeby uzyskać więcej koloru niebieskiego, ale to dość agresywna ryba więc myślę, że przy układzie 2/4 samiczki mogłyby zostać zamęczone. 2/5 Saulosi i 1/3 Rdzawe będzie chyba najbardziej kompromisowo w stosunku kolory/ilość ryb/litraż... Jak kupisz po 8-10 sztuk młodzieży, powinno być ok.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Mam jeszcze pytanie związane z poziomem związków azotu. Oczekując, aż akwarium dojrzeje, mierzę co 2 dni poziom amoniaku i azotynów. Amoniak ciągle wynosi 0, natomiast azotyny wzrosły z 0,05 mg/l na 0,10 mg/l. Czy to w ogóle możliwe, że amoniaku ciągle nie ma, a azotyny rosną? Wczoraj zmierzyłem poziom azotanów, wynosi on 10 mg/l i jest mniej więcej na stałym poziomie. Zmierzę jutro, zobaczę ile wyjdzie.

Opublikowano

Nie musisz mierzyć co drugi dzień ;) wystarczy co tydzień, cykl azotowy to powolny proces i musisz uzbroić się w cierpliwość. Może dałeś za mało pożywki bakteriom, może być też tak, że test na amoniak masz z serii 0010, a ona jest niestety wadliwa i nadaje się tylko do kosza...

Opublikowano

Co do pożywki dla bakterii, to od tygodnia pływają tam 2 gupiki i 2 platki, więc trochę odchodów już wyprodukowały. ;) Co do wadliwości serii 0010 to nie wiedziałem, ale sprawdziłem i mój test jest z serii 0012.

Opublikowano

Może coś przeoczyłem a może ty nie napisałeś.

Nie widzę tu prawidłowego startu akwarium albo w ferworze ustalania obsady i wystroju baniaka pominąłeś.

1/ Nie wlałeś uzdatniacza kranówy po zalaniu wodą.

2/ Nie widzę byś dał bakterie nitryfikacyjne na start ale dałeś pożywkę - to OK


Oczywiście by była jasność nawet bez tego kiedyś ten baniaczek sam ruszy jak rybki podrosną:D .

Opublikowano

Nie napisałem, ale dałem uzdatniacz w ten sam dzień, w którym zalałem akwarium, 2 dni później wlałem też bakterie nitryfikacyjne.

Opublikowano

To OK znaczy nie napisałeś ale dałeś.

Przy takim starcie gdzie jest 200l wody i kilka gupików raczej nie zobaczysz wzrostu NH4 bo cały ten mikroskopijny amoniak biologia nawet taka słabieńka od razu przerabia.

Dlatego nie notujesz NH4 ale jest minimalny wzrost NO2 czyli pierwszy stopień nitryfikacji rusza.

Drugi jeszcze zapewne zupełnie nie ruszył bo to będziesz widział po wzroście NO3.

Jeśłi nie wlałeś starej wody ze starego akwarium to należy domniemywać że kranówę masz z NO3 =10 mg/l. Trudno kiedyś z rybami będzie ci utrzymać to NO3 na poziomie poniżej 40 mg/l. ale teraz czekamy cierpliwie aż biologia się rozbuja.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Wczoraj zmierzyłem NO3 i jak wcześniej byłem pewny, że było 10 mg/l, to teraz było wg mnie tak pomiędzy 10-20 mg/l, więc może coś już rusza. Zobaczymy. Dodam, że 1,5 tygodnia temu zasadziłem 7 nurzańców, a teraz jest ich już 15, więc gdyby się utrzymały, to może pochałaniałyby w przyszłości nadmiar NO3. W poprzednim akwarium nie mierzyłem poziomów azotanów, ale ryby żyły i rozmnażały się, więc może ich poziom nie był aż tak wielki. Dodam, że zwartka rosnąca w akwarium zarosła połowę zbiornika, więc może niwelowała ich nadmiar. Teraz mam nadzieję, że taką funkcję przejmą nurzańce i nie zostaną całkiem zjedzone przez pyszczaki. :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.