Skocz do zawartości

Moje pierwsze malawi- 200l


gsztar

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już mój zbiornik będzie gotowy na wprowadzenie zwierząt to postaram się podzielić z Wami doświadczeniem zupełnie początkującego malawisty. Wiem, ze na forum i innych postach jest wiele cennych informacje, ale ich przeczytanie nie uchroniło mnie przed błędami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiarów z dzisiaj:

KH 6

GH 9

pH 7,8

N02 <0,01 ppm

NH4 < 0,05 ppm

NO3 1 ppm


Mam jeszcze kilka pytań do doświadczonych kolegów:

Czy mój zbiornik jest już dojrzały?

Czy powinienem teraz podmienić wodę? Jeśli tak, to ile?

Kiedy mogę wprowadzić zwierzaki?

Jakie proponujecie dla początkującego malawisty z 200l zbiornikiem (100 x 40 x 50 cm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój zbiornik jeszcze nie dojrzał, będzie tak kiedy NH4 i NO2 będą na niewykrywalnym poziomie, wtedy skoczy NO3 i wtedy też zrób podmiankę wody, około 20% tak, żeby NO3 spadło poniżej 50ppm (najlepiej jest, jak są na niskim poziomie do 20...) Wtedy też możesz zamawiać/kupować ryby. To dosyć nieduży zbiornik, a Ty sam piszesz, że jesteś na początku przygody z Malawi więc polecam Ci Pseudotropheus Saulosi i Iodotropheus Sprengerae, będziesz miał trzy kolory i bardzo ciekawe ryby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


wyniki pierwszych pełnych testów przeprowadzonych po 2 tygodniach.

KH - 7;

GH - 9,

pH - 7,8,

NO2 - >1,0,

NO3 - 5 mg/l,

NH4 - 1,5 mg/l.


.



to wyniki z 16 maja br a z treści można się domyślać że start nastąpił w okolicach 2 maja.


Wyniki pomiarów z dzisiaj:

KH 6

GH 9

pH 7,8

N02 <0,01 ppm

NH4 < 0,05 ppm

NO3 1 ppm


Mam jeszcze kilka pytań do doświadczonych kolegów:

Czy mój zbiornik jest już dojrzały?

Czy powinienem teraz podmienić wodę? Jeśli tak, to ile?

Kiedy mogę wprowadzić zwierzaki?

?



A moim zdaniem już dawno powinny u ciebie pływać ryby.:D :D


Jedyne co mnie już nie dziwi to znikanie azotanów w trakcie dojrzewania akwarium

Miałeś miesiąc temu NO3 - 5mg/l a teraz 1 mg/l = test Zooleka NO3 ?? tego testu używasz kolego?

Odpowiadając na pytania

Twój zbiornik jest dojrzały i nawet trzeba wpuszczać ryby bo bakterie czekają i głodują:D

Wody nie podmieniaj wcale ale niestety jeśli trafiłem z tym testem Zooleka NO3 to go szybko zużyj i kup Saliferta lub JBLa bo na prawdę nie wiadomo ile jest to NO3 u ciebie.

Może ten kolega poratuje pomiarem wiarygodnym testem?

Obsadę Mateusz zaproponował więc do dzieła i życzę powodzenia w tej pięknej pasji.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam testów JBL. Czy wytłumaczeniem niskiego NO3 może być podmiana wody jaka miała miejsce przy wymianie podłoża (ze żwirku na piasek). Sporo wody sobie poszło ... . Nie płakałem fitra mechanicznego ani biologicznego. Dolalem nowej urody i bakterii. Czy na pewno mój zbiornik jest dojrzały? Nie chce popełnić falstartu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w zbiorniku są już Pseudotropheus saulosi 9 szt. i Iodotropheus sprengerae 9 szt.

Ale poza nimi pojawiło się coś jeszcze. Szczerze mówiąc za bardzo nie wiem co to. Proszę o pomoc w identyfikacji i wskazówki, jak postępować. Z góry dziękuję za pomoc.

post-16138-14695722874687_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.