Skocz do zawartości

Dieta - 20 małych saulosi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jako że mam w swoim zbiorniczku już małe sauloski w ilosci 20 do późniejszej redukcji, chciałbym skomponować im odpowiednią dietę.


To co już kupiłem specjalnie pod te pysie to:


hikari cichlid excel - small

tropical spirulina flakes - 36%


Mam tez kilka pokarmów na stanie, ale nie wiem czy podawać je pysiom, więc proszę o info co z tego mógłbym wykorzystać:


Duże opakowanie:

Tropical Cichlid Red & Green medium sticks - kupione dla tangi ale nie chcą tego jeść.


Małe opakowanie: (dostałem jako gratisy do kubełka)

Tropical Malawi chips

Tropical 3-algae - granulat

Tropical 3-algae - płatki

Tropical Discus Gran Wild

Tropical Bionautic chipse


Dodatkowo zawsze mam mrożonki dla tangi - oczlik, dafnia, artemia + często żywy wodzień.


Prosiłbym o info co dokupić, oraz jak podawać (kiedy co i w jakich ilościach)


Z góry dzięki :D

Opublikowano

Wszystkie karmy które posiadasz możesz podawać jako dodatkowe ( 1 czy 2x w tygodniu ), jednak chipsy to duża karma która będzie ci strasznie brudzić wodę. Stiksy za pewne tez są za duże. Spirulinę i hikari powinieneś traktować jako karmy podstawowe. Mozesz także podawać bez problemu wskazane mrożonki. Jeśli masz same saulosi to ja bym dawał im karmy w proporcjach 2/3 karm roślinnych i 1/3 mięsnych w skali tygodnia. Te drugie, raz w tygodniu mrozonke i raz mięsną karmę suchą. Przykład diety:


Pn - Spirulina ( roślinna )

Wt - Hikrai ( roślinna )

Śr - oczlik ( mięsna )

Czw - 3 algi płatki ( roślinna )

Pt - spirulina ( roślinna )

So - Tropical Discus Gran Wild ( mięsna )

Nd - głodówka


Do czasu aż skarmisz te 3 algi i inne małe karmy nie kupuj nic. jednak po ich skończeniu warto kupić przynajmniej 2-4 karmy roślinne oraz ze 2-3 karmy mięsne. Polecam NF i OSI.

Opublikowano

Napisz do Tanmalu - przyślą Ci - prawdopodobnie - bezpłatne próbki OSI, zapoznasz się z ofertą i będziesz mógł zadecydować co zastosujesz.

Tak jak napisał Wojtek - czipsy i stiksy nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Ja karmię Tropicalem : 3-algae, Spirulina 36% ( podstawa ), Krill, Malawi,d-Allio plus, Astacolor - wszystko w płatkach lub mini granulat.

Dodatkowo robię pokarmy wg swoich pomysłów ( kaszka manna z jajkiem, groszek, brokół, kalafior, pokrzywa, solowiec, oczlik, dafnia, krewetka ).

Urozmaicenie pokarmowe jest bardzo ważne ( też byś nie chciał jeść schabowego codziennie przez rok ).

Nie stosuję schematów tygodniowych - karmię wg uznania i co najmniej dwa razy dziennie.

Obserwuj ryby i reaguj. Młode ryby potrzebują większej ilości pokarmu, starsze mniej.

Jak widzisz, że się zaokrąglają - zmniejsz dawkowanie.

Opublikowano

Kolega demasoni zainspirował mnie do urozmaicenia menu o dania własnej roboty. Czy możecie mi poradzić na co zwracać uwagę przy podawaniu warzyw czy innych pokarmów "ludzkich"? Chodzi mi dokładnie o takie informacje czy np warzywa podajecie surowe, blanszowane czy może gotowane, jak drobno je ścierać i ogólnie jak je przygotować. Chciałbym moim podopiecznym urozmaicić jadłospis ale nie chciałbym im zaszkodzić popełniając jakiś szkolny błąd.

Opublikowano
Kolega demasoni zainspirował mnie do urozmaicenia menu o dania własnej roboty. Czy możecie mi poradzić na co zwracać uwagę przy podawaniu warzyw czy innych pokarmów "ludzkich"? Chodzi mi dokładnie o takie informacje czy np warzywa podajecie surowe, blanszowane czy może gotowane, jak drobno je ścierać i ogólnie jak je przygotować. Chciałbym moim podopiecznym urozmaicić jadłospis ale nie chciałbym im zaszkodzić popełniając jakiś szkolny błąd.

Dobrze doradził ci demasoni, ja warzywa gotuję i przecieram nożem, pokrzywę sparzam a koperek dodaję świeży . W pokarmach swojej produkcji jesteś pewny że produkty które dodasz są świeże i nie zawierają konserwantów, możesz w nich umieszczać to co uważasz za stosowne. Nie słyszałem żeby warzywa zaszkodziły rybą , dla mnie to dobre urozmaicenie które stosuję od wielu lat. Jeżeli potrzebujesz rady, pytaj. ;)

Opublikowano

Dzisiaj pierwszy raz dalem swoim saulosi pokrzywe. Swierze liscie prosto z lasu zalalem na pare minut wrzatkiem, po wyschnieciu rozdrobnilem i wrzucilem do akwa. Pokrzywka zostala zjedzona ale mam wrazenie ze nie z takim apetytem jak np spirulin czy inne gotowe pokarmy. Bede testowal dalej co im smakuje :)

Opublikowano

Dziwne że zjadły pokrzywę.:D Twoje ryby muszą pobierać substancje balastowe, błonnik ,celuloza dlatego ważne by w pokarmie znajdowały się kasze. Do pokarmu roślinnego dodaję : koperek, brokuły ,kalafior, szpinak, groszek, pokrzywę, marchew, suszone glony i dwa rodzaje kaszki. Możesz do takiego pokarmu dodać krewetki, świeże mięso ryb w zależności jakie masz ryby. Na koniec dodajesz witaminy, spirulinę i coś co to wszystko połączy np.: agar, żelatyna.

Fotka przedstawia jak to wygląda.:rolleyes:

post-12774-14695722318587_thumb.jpg

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Mam jeszcze pytanie, dokupiłem moim pyśkom OSI Vivid Color i Naturefood Premium Cichlid Plant Small i podkusiło mnie jeszcze żeby kupić kryl i artemie liofilizowana. I tu pytanie czy takie mięsko można wrzucać co jakiś czas dla Saulosków?

Opublikowano

Część z tych małych mi się pokończyła, obecnie karmię rybki tym:


Roślinne:

Hikari cichlid excel small

Tropical spirulina flakes - 36%

Tropical 3-algae

Naturefood Premium Cichlid Plant Small


Zwierzęce:

OSI Vivid Color

Artemia i Kryl Liofilizowany

Wodzień żywy



Dodam że karmię rybki 2/3 razy dziennie, staram się utrzymywac proporcję 2/3 Roślinnych


Nie wiem czy dokupić jeszcze jakieś żarełko witaminowe czy coś innego?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Przeczytaj komentarze pod aukcją. Materiał jak guma z plastikiem. Nie wiem czy nadaje się do akwarium, chyba bym nie zaryzykował bo może coś puszczać do wody. Jako zabezpieczenie dna najlepsze jest pienione PVC. Wystarczy grubość 3 mm. Jeżeli jest ułożone na całości dna wygląda estetycznie. Takie rozwiązanie pojawiło się już u niektórych.
    • Płyty usztywnią na pewno. Ta poprzeczka w takim razie niewiele zmieni, bym ją usunął
    • Stelaż będzie obłożony płytami z czterech stron dodatkowo blat góra i dół. Fronty mocowane do stelaże powinny usztywnić.
    • Jeżeli stelaż będzie idealnie wypoziomowany to wytrzyma. Budowa jednak tego stelaża jest obwarowana ryzykiem, że może się złożyć przy niespodziewanych siłach oddziaływujących w każdym innym kierunku niż pionowo w kierunku ziemi.
    • Ciekawe na czym polega eko, co to może oddać do akwarium, jako ochrona dna, też mam pewne wątpliwości czy nie istnieje możliwość jakiegoś punktowego nacisku na dno. Gdyby był on niewielki, to pikuś, jednak jak zamierzasz dać kamienie, to już różnie.
    • Jest idealnie płaska od spodu?
    • .Zbiornik 200x70x55 z sumpem 240 litrów. Komin będzie na środku i tu popełniłem błąd. W spawałem poprzeczkę górną na środku,która będzie kolidować z spustem  z komina . Muszę usunąć środkową poprzeczkę i mam wątpliwości. Czy cztery pozostałe utrzymają konstrukcję. Poprzeczki będzie brakowało na długości 90 cm. Za sugestie dziękuję. 
    • Co sądzicie o wykorzystaniu jak podkład pod kamienie czegoś takiego: https://allegro.pl/oferta/plytka-ogrodowa-dekoracyjna-eco-sciezka-masywna-szara-wzor-kamien-42x53cm-17640539069?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:queryandcategory&bi_c=NDg3ZTc0ZDgtNzVlNi00NDkxLTg4ZGUtOTcyMGNiZmI1ZWZmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=e7cb52ce-d34a-4fa5-bcc0-95691c3c4313 Planuje akwarium bez piasku, a oprócz modułów będą też naturalne kamienie. Kilka takich płytek zrobiło by imitacje kamienia na dnie jednocześnie zabezpieczając szkło przed naciskiem dekoracji.
    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.