Skocz do zawartości

POMOCY!! Otopharynx lithobates sulphur head


vfl84

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym odłączył matki od młodych, niezależnie od ilości wypuszczonych młodziaków.

Moje samice ( Mbuna ) potrafiły "wyprowadzać" maluchy na spacer, ale bywało i tak, że po wypuszczeniu - spłoszone -pożerały maleństwa.

Ciekaw jestem co dalej z pozyskanymi rybkami i czy będą miały instynkt macierzyński skoro zostały wypuszczone w takiej fazie ?


konradmk - jakie są Twoje doświadczenia w tym zakresie, czy pokolenia rybek, którym "pomogłeś" w opuszczeniu pyszczka matki same i do końca inkubują młode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem TAK.

Nigdy nie zauważyłem, czy to w głównym czy oddzielnym zbiorniku aby matka po wypuszczeniu łapała młode ponownie dla bezpieczeństwa jak to pokazują na filmach z jeziora Malawi.



bo pewnie to zalezy od gatunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem TAK.

Nigdy nie zauważyłem, czy to w głównym czy oddzielnym zbiorniku aby matka po wypuszczeniu łapała młode ponownie dla bezpieczeństwa jak to pokazują na filmach z jeziora Malawi.



Chodziło mi o to, czy to pokolenie przedwcześnie ( nitka z woreczkiem ) wypuszczone przez matkę, będzie w stanie samo inkubować skutecznie ikrę i maluchy.


Widzę, że i konradmk, i seeman ( i chyba wielu z klubowiczów ) mięli z takimi przypadkami do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak pisałem, 25min po tym jak seemann powiedział, żebym zostawił samice i sprawdził czy wypuściła już wszystkie poszedłem sprawdzić i w kotniku była tylko samica.

Nie miała niestety charakterystycznego wypuklenia, wiec przeniosłem ją z powrotem do głównego zbiornika i dałem rybom jeść tak dla sprawdzenia, niestety pierwsza się na nie rzuciła. 11 maluchów w piach :(

Druga też jakoś mało bo 12 sztuk.

Ostatnio miałem 24...

Jest to od czegoś zależne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość uzyskanych młodych zależy od wielu czynników, pokarm, wielkość samicy, gatunek, które samica ma tarło, spokój podczas noszenia ikry, stres związany z przenoszeniem ryby. Zapewne samiczka się przestraszyła i połknęła część młodych. Jak czytam co ludzie wyprawiają (wydłubywanie młodych) to włos się jeży. Młode z takiego tarła gdy dorosną na pewno w pierwszych tarłach nie donoszą swoich maluchów, nauka donoszenia ikry może zająć nawet kilka tareł.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic sie nie zmieniło między jednym a drugim tarłem.

No, może tylko okresowe problemy z NO3... ;/

Otopharynxa mam 1:2.

Mam je od 2 miesięcy (kupiłem ok 6cm) i tak w sumie odbyło się pierwsze tarło - 1 tydzień po wpuszczeniu ryb do zbiornika :)

Pierwsza samica donosiła 24 młode, druga połknęła ikrę po 2-3 dniach

Teraz, ta co za pierwszym razem połknęła, 12 młodych, a ta co donosiła - zjadła swoje ;/

Jestem dopiero początkujący, ale jak czytam o wydłubywaniu młodych to masakra...

Obserwuje rybki, czekam 3 tygodnie i zaganiam do pułapki z butelki, co niestety nie jest łatwe, a lepszych sposobów nie znalazłem na razie i przenoszę do osobnego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn?

Nie za bardzo wiem o co pytasz.

Pytasz, czy wiem kiedy młode są rozwinięte, czy dlaczego to w ogóle robię?

Ad.1

Kiedyś gdzieś tu doczytałem, że uogólniony czas trzymania ikry to 3 tyg i dla moich otopharynxow to się sprawdza.

Liczę 3 tygodnie od kiedy zauważam, że samica nosi.

Ad.2

Nie wiem w sumie za bardzo, chyba po prostu nie mam ochoty urządzać im szkoły przetrwania i patrzeć jak są wybijane przez inne ryby i przeżyją 2-3 rybki.

Mam za małe akwarium, żeby młode odchowały się w większej ilości.

Nie chce przerybiać akwarium, a 1-2 sztuk mi raczej nikt nie weźmie, a większe ilości mogę zawsze oddać do akwarystycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.