Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Chyba że akwa bez pokrywy i przykryte szybami i nad tymi szybami moduły IP65 to przeżyją dłużej. .



Tak tylko wtedy spokojnie wytrzymają. Warunkiem jest brak ciągłego skraplania się wody na ich powierzchni.

Opublikowano
Tak czy inaczaje dioda smd niezabardzo nadaję się do akwarium, stosunek lm/W nie wypada tak dobrze jak przy power led, jednak kwestią bezporną jest cena...


Na pewno tak jest jak piszesz ( stosunek lm/W czyli ilość lumenów jakie da się wycisnąć z jednego wata ;-) ) jednakże pytanie na kij mi te w akwarium z biotopem malawi tysiące lumenów ? Musiał byś przyjechać do jednego z nas żeby zobaczyć że w zupełności moduły smd 5050 czy 5630/5730 wystarczająco dużo światła dają.

Power ledy cz cree fajny temat jednakże nie przemawiają do mnie z dwóch powodów. Pierwsze strasznie grzeją się przez co musiałbym kombinować z montażem jakiegoś chłodzenia ( kolejne koszty energetyczne - typu wiatraczki itp.) Druga sprawa to efekt UFO w akwarium ( czyli widać strumień docierającego światła do akwarium) i żeby tego nie mieć trza było by dać gęściej tych power ledów przez co zaczyna robić się małe HQI ( pobór prądu), a jak miałbym wybierać led vs HQI brałbym HQI ( lepsze światełko).

Dwie inne sprawy jak cena czy większa trudność montażu ledów cree czy power ledów to już kwestia każdego indywidualna.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak jak pisze stan. Nie potrzeba więcej wystarczy zwykły moduł led.Można dużo zaoszczędzić na prądzie. Mowa też o HQI kiedyś chciałem głównie na to że myślałem że więcej W , więcej zielonych glonów. Dziś widzę że było to błędne myślenie bo mam 18 modułów x 0,72 W + niebieskie i mam piękną zieleń w akwa. Dziś wiem że nie jakieś nawozy czy różne preparaty tylko wystarczy odpowiednio wodę przygotować ( parametry ) a w 300 l akwa przy około 15 W światła potrafi walnąć taki glon że głowa boli. Także polecam zwykłe moduły led LG czy Samsung i koniecznie IP 67,68.




[300] Malawi

Opublikowano
Nie potrzeba więcej wystarczy zwykły moduł led.Można dużo zaoszczędzić na prądzie. Mowa też o HQI kiedyś chciałem głównie na to że myślałem że więcej W , więcej zielonych glonów. Dziś widzę że było to błędne myślenie bo mam 18 modułów x 0,72 W + niebieskie i mam piękną zieleń w akwa. Dziś wiem że nie jakieś nawozy czy różne preparaty tylko wystarczy odpowiednio wodę przygotować ( parametry ) a w 300 l akwa przy około 15 W światła potrafi walnąć taki glon że głowa boli. Także polecam zwykłe moduły led LG czy Samsung i koniecznie IP 67,68.


Guban dobrze prawisz. Na chwilę obecną nie potrzeba świecić czymś co ma 70W czy140W i osiągnąć coś co się spodoba.

Na temat światła w akwariach zawsze toczyły się batalie. Jest grupa zwolenników HQI która zawsze będzie mówiła o wyższości nad innym oświetleniem. Jest też grupa ludzi która bardzo sobie ceni świetlówki. Była też grupa ale krótko, która sobie ceniła naświetlacze. A teraz powstaje szerokie grono zwolenników modułów led. Pamiętam jak pierwsze słowa wypowiadałem o tychże modułach, jak inni na to reagowali, jak się wyśmiewali. A teraz zadaje pytanie po co, było coś takiego. Wiem, że Ci co się wyśmiewali sami zakładają takie oświetlenie.

Powiedzmy sobie szczerze moduł led w tej chwili jest najprostszym rozwiązaniem dla oświetlenia swojego zbiornika. Nie ma problemu z zamontowaniem, nie ma problemu z podłączeniem sznura modułów np 7szt do zasilacza. Wybór zasilacza też nie nastręcza kłopotów. Od kiedy na rynku pojawiły się moduły o najwyższej ochronie przed pyłem i wodą, też skończyły się problemy. Nie chce abyście uważali mnie za jakiegoś snoba, że polecam te zabaweczki z najwyższej półki. Naprawdę od ponad półtora rocznej przygodzie z modułami przerobiłem ich bardzo dużo. Wspominałem to w innych wątkach.

Przy zakupie modułów sprawdzajcie co kupujecie aby później nie było rozczarowania jak w niektórych przypadkach. Wybierajcie te moduły znanych firm np Samsung o wodoszczelności IP68. Zobaczycie, że będziecie zadowoleni. Nie będę polecał modułów na diodach 5050 czy 5630. Gdyż każdy sam sobie powinien wybrać co uważa za stosowne dla swoich upodobań.Pamiętajcie też, że sam moduł 5050 czy 5630 daję barwę żółtawą na piasku. Dlatego większość dodaje moduły niebieskie a nawet czerwone. Alternatywą dla modułów niebieskich i czerwonych jest moduł RGB. Pamiętajcie tylko, że moduł RGB daje słabsze światło od modułu pojedynczego kolorowego.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak to jest, ktoś napisze, że badziewie ale jak wejść w szczegóły to okazuje się, że zainstalował niezgodnie ze sztuką.

O ile zakład, że zrobi sobie belkę na "power led" i jak jej nie zabezpieczy przed wilgocią to za rok będzie pisał, że też są do d... ;)


Wysłane z telefonu

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Mam jeszcze takie dwa pytania kontrolne:

1. dlaczego moduły led 3 diodowe mają pobór prądu 1,08W, a moduły 4 diodowe 2,5W ? wtf ? ;)

2. do posiadaczy modułów 3 diodowych 5630/5730

Ile sztuk polecacie na 100cm ? 150cm ? 200cm ? umówmy się, że dla osób lubiących jasne zbiorniki. 2 czy 3 rzędy ?

Opublikowano
1. dlaczego moduły led 3 diodowe mają pobór prądu 1,08W, a moduły 4 diodowe 2,5W ? wtf ?

ad1

Musiałbyś napisać do producenta, wtedy była by to wiarygodna odpowiedź. Pisałem już jak diodę 5630 można skręcić lub rozkręcić. Według producenta jedna dioda ma możliwość świecenia od 20 do 50 lumenów. A po za tym techologia idzie na przód. Tak więc przez ponad rok czasu dużo się zmieniło. Wcześniej były diody 5630 gdzie 4szt pobierały 2,5 W i miały IP65. Teraz są trzy diodowe które pobierają 1,08W o IP 68

ad2

Diody 5630 to są te same diody co 5730.

Do 100cm poleciłbym max 6szt w dwóch rzędach.

do 150cm - 8-10cm

do 200cm ja mam zamontowane 13szt ale można oczywiście więcej. Nawet ponad 20 jak co niektórzy zaproponowali.

Opublikowano
Mam jeszcze takie dwa pytania kontrolne:


2. do posiadaczy modułów 3 diodowych 5630/5730

Ile sztuk polecacie na 100cm ? 150cm ? 200cm ? umówmy się, że dla osób lubiących jasne zbiorniki. 2 czy 3 rzędy ?



Ja jestem w trakcie i robię na 150cm tak ; dwa rzędy modułów 5730 - 7 szt i 6 szt , później 7 szt niebieskich i 6 czerwonych , ponownie dwa rzędy 5730 7 szt i 6 szt i znowu 7 szt niebieskich i 6 szt czerwonych .... razem 26 modułów 5730 , 13 modułów niebieskich i 13 czerwonych 5050 , wszystkie moduły GOQ trzyledowe IP68.... razem 52 moduły w ośmiu rzedach 38Wat szerokość belki 16 cm

Opublikowano

Jak się robi dwa rzędy led to jak je rozmieścić, żeby najlepiej ryby pokazać ? Na środku jeden a drugi z przodu ? Czy lepiej je równomiernie rozmieścić nad całym zbiornikiem ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.