Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam to mój pierwsz post na tym forum i do tego w tym dziale, zresztą nie bez powodu gdyż jak mnie sluchy doszły że na tym forum jest najbardziej rozbudowany dział DIY i dość ogarnieci ludzi. Więc witam wszystkich :P



plan to akwarium 250x70x60 i sump 150x50x40


Zastanawiam się w sumie nad wszystkim


1 ile pomp zastosować ,myślałem o pompach do CO i zastanawiam się czy dać 2 pompy EXPERIA L 25/40 LFP czy jedną SPRINTA 25/80 LFP wiem że to drogie popmy ale przy takim akwarium trzeba pomyśleć o energooszczędnośći


2 jaki rozmiar rurek do obsługi tego systemu czy 25mm wystarczy ??


3 ile kominów w akwarium ? jeden czy 2? i jakiej wielkości oraz jakiej wysokości ?


4 jakiej wielkości zrobić przegrody w sumpie i ile ich zrobić myślałem żeby sumpa podzielić na 5 komór 4 po 15cm i jedna 60cm no i jaką przerwę zastosować pomiędzy dnem sumpa a krawędzią komory 3 cm wystarczy ? sump 150x50x40



dzięki za wszelkie uwagi i propozycje

Opublikowano

Ja jestem na etapie zakładania akwarium o bardzo podobnych rozmiarach (260x70x60) z sumpem 150x50x40.

Sumpa podzieliłem na 6 komór z czego pierwsza z przepływem bocznym, z drugiej do trzeciej przepływ górny, potem dwie rury 32mm przy dnie do komory na Floating Bed z pływających pierścieni HEL-X13.

Floating Bed z pływających pierścieni HEL-X13


Następna komora na bio, ewentualnie na przechowalnię i spora komora pompy.

Pompa Jebao DC-12000 (wychodzi taniej niż mniejsza) no i sterowanie wydajnością.

Rury wszędzie 32mm, tylko wyloty na powrocie 25mm ale w dwóch gałęziach, rozdzielone z 32mm tuż przd taflą wody.

Jeden komin zewnętrzny.

Komplet robiony w Jedynym Słusznym Miejscu czyli w Szczecinie :)


sump_kk-01.jpg

Opublikowano

Jedna pompa obiegowa, nie dwie,

25mm rury zabija pompę 12k,

32mm będzie na granicy wydolności - zrzutu,

Jeden komin styknie, byle poprawny,

6 komorowy sump to utrudnienie obsługiwania,

Na choler Ci refugium, chyba że morskie...


Na hasło AkwarystyczneZróbToSam masz u Przemka rabat 5% na szkło...

Reszta na moich filmach YT i w linku poniżej. Pozdrawiam.

Opublikowano

Pompa taka duża bo była tańsza niż DC 6000, nie zamierzam jej używać na maxa.

A refugium czy jak to zwać to tak na wszelki wypadek sobie wymyśliłem. Równie dobrze można keramzyt wsadzić czy ceramikę i pewnie tak będzie do czasu innych potrzeb.

A może sobie tam raka wsadzę tak jak Ty :)

Opublikowano

Wystarczy Ci mechaniczna, K1 fluidized, "na raka" i obiegówki.... nie komplikuj sobie życia ;)

Ale powrót zrobiłbym na 32mm minimum a zrzut 40 ;)

Wtedy można się pompą bawić :P

Opublikowano

Sump i szkło już są u mnie więc nic nie zmienię. To mój pierwszy sump, bazowany zresztą w sporej mierze na Twoich postach i filmach. Zobaczymy jak mi z nim będzie, też się muszę nauczyć.

Przeloty mam wszędzie po 32mm a do zrzutu się zawsze mogę wspomóc awaryjnym zrzutem.

Dwa razy 32mm raczej wystarczy, prawda?

Opublikowano

Nie, jeden standardowy zrzut, drugi rezerwowy i trzeci przelot na powrót - klasyczny układ.


A bawiłeś się może w filtr algowy na słodkiej wodzie? Coś na azotany oprócz bakterii beztlenowych w ceramice.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.