Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Przed przystąpieniem do robienia tła, przeglądałem dużo zdjęć z jeziora Malawi (nawet wiele z nich wydrukowałem). Przejrzałem, również dostępne w sprzedaży tła wewnętrze. Bardzo spodobało mi się tło firmy Aquaterra, zastanawiałem się nawet nad jego zakupem ale jak dowiedziałem się o jego wymiarach stwierdziłem, że zajmie ono zbyt dużo miejsca w moim niewielkim 240l akwarium. Nie pozostało, więc nic innego jak zrobić tło samodzielnie.


W markecie budowlanym kupiłem 3 arkusze styroduru XPS o grubości 5cm i jeden kawałek o grubości 3cm. Wybrałem syrodur taki, który był najbardziej elastyczny i najmniej się kruszył.

a1091fdffb36d47cm.jpg

Następnie przyciąłem go i skleiłem silikonem. Podczas cięcia doskonale sprawdzał mi się nóż do filetowania ryb.

e3d965f8c46e07c3m.jpg

Flamastrem wyrysowałem kształt skałek i przystąpiłem do „rzeźbienia”. Styropian wycinałem nożem lub wybierałem lutownicą. Do lutownicy zrobiłem kilka grotów z drutu miedzianego o średnicy 1 mm ( prostokątnych, kwadratowych i okrągłych)

f66ab17fb4ef19c9m.jpg

Wykańczałem opalarką lub poprzez gładzenie nożem.

7dae25f7d3ca28c7m.jpg

Skałki generalnie formowałem tak, aby powstawały fajne światłocienie. U góry skałki robiłem grubsze, a na dole bardziej schowane a ich powierzchnie starałem się kierować w różnych płaszczyznach, tak by inaczej odbijały światło. Niektóre skałki zrobiłem z szczelinami dla narybku. Ze styroduru o grubości 3cm zrobiłem skałki na szyby boczne.

343d2c1ca22ed00em.jpg

W celu zmniejszenia wyporności tła, skałki najgrubsze zrobiłem w formie „wydmuszek”, które połączyłem kanałami. W celu zapewnienia cyrkulacji wody za tłem, w szczelinach skalnych usytuowałem 5 wlotów zabezpieczonych plastikową siatką (przyklejoną silikonem). Od góry zrobiłem 4 otwory (zabezpieczone siatką) umożliwiające m.in. wylot powietrza w momencie zalewania akwarium wodą. Widok tła od tyłu:

d8fe0e7357ba2cbdm.jpg

Za pomocą pędzla, tło i kamienie (wapienie) pokryłem dwukrotnie rzadką zaprawą CX5. Do zaprawy dodałem pigmenty aby w przypadku odpadnięcia farby nie oglądać gołego betonu. Następnie pomalowałem dwukrotnie emulsją akrylową. Do malowania używałem białej farby oraz pigmentów (żółtego, brązowego, czerwonego i czarnego). Wgłębienia i zakamarki oraz granice między skałkami pomalowałem małym pędzelkiem na ciemny kolor. Miejsca wypukłe, pomalowałem jaśniejszą farbą metodą suchego pędzla. To poprawiło efekt 3D.

63f6e2308186fc81m.jpg

Robiąc tło zależało mi aby całkowicie pochować sprzęt (filtr wew., prefiltr od biologa, rurki etc.)

Po zrobieniu tła odczekałem ok. 3 tygodni aby zaprawa cementowa przestała pracować.

Tło umyłem i przykleiłem silikonem wewnątrz akwarium. W miejscach widocznych, przy szybach bocznych oraz przy dnie, użyłem brązowego silikonu. A tak wyszedł efekt końcowy:

1_P1010156.JPG

pozdrawiam

Cioofek

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Taki okrągły to akurat chciałem mieć :) Zrobiłem go specjalnie, aby mieć gdzie schować filtr wewnętrzny. Teraz skupiam się na wyhodowaniu fajnego glona. A jest, jak na razie, wszystko

na dobrej drodze...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.