Skocz do zawartości

Oświetlenie dla laika RGB COB od 10W - 200W Ciąg dalszy nie koniecznie dla laika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dobrze, że temat został wydzielony bo odbiegłeś troszkę od niego :)

Mówisz o tych modułach po 230zł? To teoretycznie inny zasilacz musisz zastosować. I inny sterownik jeśli chcesz przykręcić któryś kolor.

Dla mnie masakra cenowa :)


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Tylko zasilacz. Tam driver jest wbudowany w moduły. No to są cree. Wystarczy policzyć 11 ledów cree na moduł, 4 drivery na moduł i już masz prawie dwie stówy. A tu wszystko gotowe tylko wtyczki podłączyć.


Narazie się zastanawiam bo kupiłem ARM+ARX, ale jako że chińskie RGB to totalne DIY i trzeba dobrać podzespoły w oparciu o jakąś wiedzę to jednak łatwo nie jest.


Pamiętajcie że ja nie szukam marnych 40w tylko co najmniej 120W. Przy takiej ilości cena nigdy nie będzie mała.

Opublikowano

Dlatego pisałem o sterowniku PWM jeśli będziesz chciał przyciemnić diody bo okaże się, że te 4 moduły to dla Ciebie za dużo światła ;)


Wysłane z telefonu


Teraz doczytałem o arm i arx i widzę, że masz tam akurat 4 wyjścia pwm ttl :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

co myślicie o tych chiniolkach?

wydaje się, że na alledrogo to taki sam towar, przy czym na drugiej z podanych auckji 5 sztuk 10W wychodzi 16.50 $, tylko jakies glupoty w parametrach tam są wypisane


10W RGB LED Chip COB High Bright Lamp Bulb for Flood Light Spotlight DIY | eBay



1W 3W 10W 30W 50W RGB LED COB Light Chip DIY Changing Full Color Lamp | eBay

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Ok, więc poszedłem na łatwiznę, bo denerwowało mnie monochromatyczne, bezwyrazowe, bezbarwne światło pochodzące z fosforowego luminofora moich 8x10W białych zimnych, tanich chińskich, naświetlaczy led.

Poszedłem na te skróty ładując do lampy dodatkowo dwa naświetlacze 50W RGB, też tanie chińskie. Dosmarowałem pastą termoprzewodzacą, wywaliłem beznadziejne chińskie zielone szyby float i wsadziłem do lampy za szybę opti.

Różnica w oświetleniu powala, co widać po rybach.


Na białych zimnych:

- ryby szare, co szczególnie widać na nonmbunie młodej,

- dekoracje bez życia, nienaturalne,

- nie widać szkła opti,

- trawa nie rośnie.

Wynika to z zasady dotyczącej produkcji większości tanich ledów, gdzie led niebieski pokrywany jest fosforowym luminoforem absorbującym część fali, zmieniając światło na pozornie białe - pozornie gdyż tak to odbiera nasz oko. To jest ok do oświetlania ścian, ale nie żywych stworzeń.

Metoda ta ma jeszcze jedną wadę. Chińczycy bowiem wymyślili, że jak zmniekszą ilość fosforu, to będą mogli napisać że led ma np 14000K. Zmniejszenie jednak powoduje jego wcześniejsze wypalenie, więc należy przy takim ledzie parametr 50000h świecenia spokojnie wsadzić między bajki. Zauważcie że markowe cree rzadko kiedy przekraczają 7000K, w przypadku białych.


Na ledach RGB:

- mieszanie barw składowych rgb dla uzyskania barwy białej generuje szersze spectrum, co widać,

- ryba blada, szara staje się czerwona na łuskach, które powinny odbijać światło czerwone, niebieska na niebieskich itd,

- nawet wybranie koloru bladoniebieskiego na kontrolerze nie powoduje utraty czerwonych kolorów ryb czerwonych itd,

- znacznie lepsze warunki dla roślin,

- dekoracje w pełniejszych barwach,

- woda w akwarium wydaje się "czystrze/przejrzyste",

- widać opti white,

- COB w jednym ledzie moim zdaniem lepiej miesza kolor, niż 3 kolorowe ledy w odstępach 2-3cm.

To takie podstawowe różnice. Moim zdaniem z korzyścią.


Mankamentem tanich naświetlaczy RGB z pilotem jest tani chiński zielony float, do wywalenia oraz nie zapamiętywanie programu po wyłączeniu prądu, ale jak.ktoś ma jakikolwiek sterownik, da się ten problem obejść. Ogólnie jestem zadowolony. Mój zakup to zwyczajne rgb 50w z allegro za 139zł sztuka. Może w drożazych nie ma mankamentów tego rodzaju.


Kilka zdjęć zbiornika na fejsie, link w stopce. Niestety nie da się ich tu wkleić adresami jakie je fejs podaje. Próbowałem.

Opublikowano

na żywo podłoże też jest takie "łaciate"( w sensie widać plamy z 2 kolorów) czy to wina aparatu?


Pozatym miałem już dawno zapytać i zapominałem - nie boisz się o wyskakujące ryby?

Opublikowano

Jak ustawisz światło na białe to nie jest łaciate, to są bliki, które podkolorowała funkcja HDR, której przypadkowo nie wyłączyłem. Dopiero ustawienie na dwóch lampach skrajnie różnych kolorów powoduje efekt "dwukolorowości", który jest spowodowany kątem padania różnokolorowego światła z dwóch źródeł na jedno miejsce. Ale nikt nie kupuje tych lamp żeby na jednej ustawić niebieski a na drugiej czerwony. Już np ustawienie barw mieszanych zbliżonych, nie powoduje takich efektów. Np. jedna turkusowa, druga biała z niebieską poświatą.


W tym akwa już nie będę z tym nic robić, bo ryby młode, ale rozważam większe akwa, wtedy będzie ciut inaczej, być może z małą koroną, ponieważ akwa będzie wysokie, a ja nie znosze widoku wzmocnień, na których osiada kurz. Pokrywy u mnie odpadają.

Opublikowano

Pamiętajcie panowie że tego czego oko ludzkie nie widzi matryca fociaka raz dwa wyłapie ;-). Ja tak mam u siebie jak patrzę to fajne białe światełko jak tylko cyknę fotkę to wyłażą red i blue ;-)

Opublikowano
Pamiętajcie panowie że tego czego oko ludzkie nie widzi matryca fociaka raz dwa wyłapie ;-). Ja tak mam u siebie jak patrzę to fajne białe światełko jak tylko cyknę fotkę to wyłażą red i blue ;-)


Gyd cykasz fotkę i nie zgadza się barwa światła, to nic innego jak złe ustawienie balansu bieli w aparacie.

Jeśli używasz automatycznego balansu bieli, to bardzo często, przy mieszanym źródle światła, aparat nie radzi sobie z tym ustawieniem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.