Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie klubowiczów. Może przejdę od razu do sedna :)

Wznowiłem przygodę z rybkami po 5 latach przerwy. Uruchomiłem akwarium 13 dni temu, lecz rybki wpuściłem po 50h filtrowania wody i dodania SERA Filter Biostart. Piasku dałem 25kg Kreisel, woda temp. 25 stopni, karmię 2x dziennie Tropical Malawi + Tropical Spirulina, Styropian na dno 2cm. Aktualnie już jestem po dwóch podmianach po 60l wody. Akwarium posiadam 240l 120 dł. x 40 szer. x 50 wys. (120x40x50). Rybki mają się dobrze.

Obsada - wszystkie podobnej wielkości młode rybki ok. 3cm:

10x P. Maingano - te już powoli przeganiają się i inne czasami

9x P. Yellow

9x P. Red Red

Mam kilka pytań:

1) mam możliwość dokupienia jeszcze p. yellow lub Aulonocara red german, czy do tej obsady dokupić np kilka sztuk yellow lub jeszcze jeden gatunek?

2) czy jak dorosną rybki muszę zredukować do 1+3 czy jak będą się tolerować to zostawić obsadę?

3) wodę do podmiany mogę lać bezpośrednio z kranu? ( tak robiłem 2x i dodawałem 1 łyżeczkę Tropical Sanital )

4) Filtr zewnętrzny 1200l/h JBL CP 500 ( w środku na dole Biobale potem Ceramika potem dwa kubełki gąbki z dużymi oczkami i prefiltr na początku) czy coś zmienić dodać ceramikę? zeolit? czytałem że max 6 msc zeolit i czasami pomaga czasami nie jak u was? musi być specjalny? czy jakiś z OBI ogrodowy?

5) Chciałbym z narzeczoną aby było kolorowo i żeby nie było pusto w akwarium? W przyszłości przerybić dokupić coś lub teraz czy redukować? Proszę o porady i propozycję...

Proszę o odpowiedzi was doświadczonych kolegów i dziękuje za poświęcony czas ale chce aby rybki miały dogodne warunki :)

Opublikowano

No kolega spiochu ma trochę racji... Po 1 za wcześnie wpuściłeś ryby, dojrzewanie powinno trwać koło miesiąca, po 2 wpuściłeś ich tyle, że jak Ci niedługo nie popadają to będzie dobrze. Po 3 te pokarmy - masz za mało i raczej kiepskie, nie należy na tym oszczędzać, rybom przydałoby się jakoś urozmaicić karmienie. Wodę do podmiany raczej lej z uzdatniaczem, filtracja na moje oko też za słaba. Ilość ryb - absolutnie do redukcji jak trochę podrosną (jeśli wcześniej same sobie tej redukcji nie zrobią). Podsumowując lepiej było najpierw poczytać o biotopie zamiast wpuszczać od razu ryby bo masz jedną wielką masakrę.

Opublikowano

Wpuściłeś rybki zanim ruszył cykl nitrifikacyjny przygotuj się na kłopoty i zaopatrz lepiej się w kilka ampułek bakterii Prodibio Biodigest.

Tak na marginesie red redy za duże na twój litraż.

Polecam lekturę FAQ na początek.

Opublikowano

Odnoście wpuszczenia rybek to powiedział mi hodowca z mojej miejscowości (który mi rybki sprzedał) że wystarczy dwa dni bo ma 8 szt. akwarium i 14 gatunków i sam tak robił, dodatkowo w zologicznym mi powiedzieli że jak dam bakterie na start to po 48h powinien powoli działać cykl biologiczny, wcześniej w innym biotopie też tak wystartowałem, nie ukrywam że też czasowo byłem zmuszony przyspieszyć zakładanie akwarium. Dlaczego maja popadać w sensie za dużo ich wpuściłem? wszyscy pisali ze max 3-4 gatunki w takim akwarium i wpuścić po 8-12 szt. gatunku. Z tego co wiem Yellow i red redy są spokojone i w akwarium do 10cm rosną. Pokarm? ja nie oszczędzam na pokarmie ale tak ten hodowca co mi sprzedał powiedział że jak rybki małe to tylko płatkami i te dwa rodzaje, jak podrosną to mam urozmaicić. Każdy robi błędy myślałem że pomożecie mi jakoś :( w internecie ile ludzi tyle teorii tak samo jak sprzedawców :(

Opublikowano

Niestety hodowcy mają to do siebie, że wcisną Ci byle co i byle jak tylko po to żeby sprzedać ryby i mało ich obchodzi co się potem z nimi stanie... Poczytaj FAQ o cyklu azotoym na forum, a dowiesz się jak to wygląda. Z tym nie ma co się spieszyć niestety. Do takiego akwarium 3 gatunki to max, Yellow i Red Red rosną trochę większe ;) Napisałem Ci priva, jak coś to postaram się pomóc na tyle, na ile będę mógł, na razie poczytaj o dojrzewaniu akwarium, kupuj testy kropelkowe (jbl NH3/4, NO2, NO3, pH zakres 7,4-9, KH i GH) i mierz parametry.

Opublikowano
Z tego co wiem Yellow i red redy są spokojone i w akwarium do 10cm rosną


No to słabo coś wiesz ;-). Rosną większe ( nawet do 14cm) i na pewno redzik nie jest spokojną ryba, toć to przeca zebra ;-).

Dobry pokarm - NLS , dainichi , OSI, NatureFood.

Opublikowano

Witaj, trochę za szybko wpuściłeś ryby. Równowaga biologiczna w akwarium zachodzi po 40-45 dniach, jednak pyszczaki to wytrzymałe ryby może dadzą radę ale to wielka niewiadoma. Ryby musisz redukować jak dorosną same się powycinają a nie chcesz oglądać walk w akwarium. Jak na początek to odpuścił bym red redy to trudna ryba, czemu nie dobierzesz łagodniejszych gatunków ?

Opublikowano
Odnoście wpuszczenia rybek to powiedział mi hodowca z mojej miejscowości (który mi rybki sprzedał) że wystarczy dwa dni bo ma 8 szt. akwarium i 14 gatunków i sam tak robił


Nazywajmy ludzi po imieniu. Nie hodowca a handlarz. Zoologiczny to ostatnie miejsce do zaciągnięcia informacji. Jedynie profesjonalne sklepy zoologiczne zajmujące się tylko akwarystyką mogą służyć dobrą radą. Sprzedawca, który sprzedaje karmę dla psa i kota nie musi znać się na warunkach panujących w biotopie Malawi. On tylko wie, że kupił pyszczaki w 1 worku na giełdzie zoologicznej (tzw. malawi-mix).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.