Skocz do zawartości

Problemy z obsadą


LECHPL

Rekomendowane odpowiedzi

Moje rybki to Copadichromis ivory undu reff ,A Stuartgranti usisia oraz A Jacobfreibergi eureka color i z tymi ostatnimi mam problem .Dwa samce podzieliły sobie baniak ( 450 l ) na połowe i terroryzują całą obsadę oprócz dwa razy większego samca usisy ,najbardziej przesrane mają Copadichromisy a one były dla mnie priorytetem .Co zrobić wywalić wszystkie eureki (2+3) czy tego bardziej agresywnego zajoba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Jacobfreibergi eureka color i z tymi ostatnimi mam problem .Dwa samce podzieliły sobie baniak ( 450 l ) na połowe i terroryzują całą obsadę

Eurtka jak każda ryba z grupy Jaobfreibergi jest rybą agresywną. Nie miałem pojęcia, że tak może być do póki nie zakupiłem Otter Point. U mnie też tak jest, że samczyk próbuje terroryzować cały zbiornik.

Posieadam Copadichromisa Ivory i nie zauważyłem aby był strasznie zdominowany przez inne ryby. Rybka ta pływa sobie po całym zbiorniku a najlepiej w toni. Jest cały czas wybarwiony oprócz godzin porannych. Może później się budzi:-)

Nie wiem jakiej wielkości masz swoje rybki?

Moje mają około 10-13cm. Samczyk Otter Point ma 13cm a Ivory 10cm

Myślę, że Ivory po osiągnięciu tych 9-10cm będzie w pełni wybarwiony . Copadichromis Ivory jest bardzo delikatną rybką. Tak więc według mnie powinieneś poczekać jeszcze. Nic nie usuwać. A będzie to wynagrodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w 200 cm nie było by tak samo ,samiec z lewej strony wisi w połowie zbiornika i czeka aż tylko któraś ryba się zbliży zaraz wali .Ten po prawej przegania wszystkie do góry i tak reszta żyje na 25% akwarium .Dodam że są to ryby jeszcze młode ok 6 cm bo samce C ivory undu mają lekko z 9 cm ,a wszystko pływa u mnie od połowy września .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w 200 cm nie było tak samo

Póki co się nie dowiesz, chyba, że w najbliższym czasie postawisz 200cm. Nie ma co porównywać czy takie czy siakie akwarium. W grę wchodzi jeszcze charakter ryby.


Myślę, że trochę przesadzasz i demonizujesz z tą agresją.

Masz nowiutkie akwarium. Obserwujesz nowe zachowanie ryb, młodych ryb. Jak każda ryba pokazuje lub chce pokazać swoją siłę. Będzie się to zmieniać powoli ze wzrostem ryb. Nie patrz na Copadichromił Ivory bo to jest, jak napisałem wcześniej bardzo delikatna ryba.

Jeżeli nie podoba się Tobie to co się dzieje w zbiorniku usuń jednego samca Eureka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rybki to Copadichromis ivory undu reff ,A Stuartgranti usisia oraz A Jacobfreibergi eureka color i z tymi ostatnimi mam problem .Dwa samce podzieliły sobie baniak ( 450 l ) na połowe i terroryzują całą obsadę oprócz dwa razy większego samca usisy ,najbardziej przesrane mają Copadichromisy a one były dla mnie priorytetem .Co zrobić wywalić wszystkie eureki (2+3) czy tego bardziej agresywnego zajoba ?
Witaj, jeżeli wywalisz jeden gatunek aulonocary to dręczenie przejmie druga odmiana. Połączenie takie jest możliwe jak byś dodał do istniejących ryb młode aulonki. Źle połączyłeś gatunki w takim przypadku możesz przedzielić zbiornik szybą, lub dręczone ryby umieścić w klatce w tym zbiorniku, i czekać aż ryby przyzwyczają się do siebie. Połączenia dużych ryb to nie lada wyznanie, jeżeli cenny dla ciebie jest copadichromis to zlikwiduj tą aulonocarę. Na pewno w takich połączeniach dużą rolę odgrywa długość zbiornika.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że Usisya jest łagodna jak Copadichromisy ,czasem sie tam poskubią w obie strony i to wszystko. Z agresją Eureki nie przesadzam ,wiele lat trzymałem mbuna i niejednego trupa z akwarium wyciągałem ,wiem że to nie poziom agresji Arratusa ale na tle tych sierot wystarczający. A po zatym kto zerknie na akwarium zaraz pyta ,a co te ryby tak siedzą w jedmy kącie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eureka to ryba sztuczna wiec bardzo możliwe ze poza jakimś jacobem ( np Otter Point lub Cape Maclear ) ma w sobie jeszcze coś a to coś to może być np mbuna. Widziałem calico terroryzującą venustusa wiec przy sztucznych tworach wszystko jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witaj. Jeżeli do tej pory z biologią było wszystko ok, parametry wody miałeś stabilne, to nie ma potrzeby ingerencji w tą filtrację.  Pozostaje kwestia wymuszenia prawidłowej cyrkulacji wody. Jeżeli ustawieniami wylotów z tych dwóch filtrów nie dałoby rady tego osiągnąć, to najwyżej rozważysz dodanie jakiegoś słabszego falownika. Ale przy zbiorniku długości rzędu 100 cm, z reguły nie ma takiej potrzeby. Choć zależy to od kilku czynników, m.in. aranżacji, stopnia zagruzowania itd.  Z ewentualnych dodatkowych rad, to zalecałbym odpuścić sobie wlewanie starej wody do nowego zbiornika. Jej wartość pod kątem biologicznym jest mizerna. Przełożenie samego materiału filtracyjnego powinno w zupełności wystarczyć. Ewentualnie prewencyjnie możesz dodać na start ampułkę bakterii Prodibio Biodigest. Wodę lepiej nalać świeżą przez tzw. ustrojstwo do nalewania kranówy (wpisz w wyszukiwarkę tu na forum, znajdziesz odnośniki do wątków co to jest i jak to zbudować - przyda się nie tylko na starcie , ale i przy każdej podmianie).  Powodzenia w nowym projekcie 👊
    • Witam serdecznie od 5 lat mam akwarium 200l towarzyskie z roślinami na ziemi ogrodowej i teraz postanowiłem zmienić na akwarium z pyszczakami .Chciałbym Was prosić o opinie odnośnie filtracji .Posiadam dwa filtry kubełkowe Ikola max 600 oraz przed oboma filtrami są prefiltry hw 602a.W kubłach z tego co pamiętam mam oryginalna gąbkę,ceramikę keramzyt i zeolit a w prefiltrach są po 3 gąbki różnej gradacji i wata aquaela.Czy Waszym zdaniem takie wkłady mogą być czy ewentualnie coś wymienić oczywiście stopniowo.Chce wystartować akwarium na wodzie i filtracji z dotychczasowego akwarium ale jeśli Waszym zdaniemm by coś trzeba zmienić to to chętnie posłucham dobrych rad.
    • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.