Skocz do zawartości

Prefiltr do narurowca


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę bez sensu takie rozwiązanie. To tak jakbyś dał prefiltr mechaniczny do filtra mechanicznego. Na to miejsce gdzie Stan planuje sznurek dałbym coś innego. Ja mam gąbki chyba 45ppi i woda kryształ a przepływ nie spada praktycznie w ogóle w przeciągu miesiąca bo widzę jak mieli mi piasek w fbfie.

Gąbka fajna sprawa. Płuczesz sobie pod kranem i nie zastanawiasz się czy już zamawiać sznurki. Ja przynajmniej jestem z gąbek zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gąbka fajna sprawa. Płuczesz sobie pod kranem i nie zastanawiasz się czy już zamawiać sznurki. Ja przynajmniej jestem z gąbek zadowolony.



A powiedz mi jaki masz patent na umieszczenie gąbki w korpusie . Tak jak kolega Piterf ?

-- dołączony post:

Dlatego daję rzadszą gąbkę na przodzie, a sznurki na tyle ponieważ w ten sposób przepływ nie będzie przygłuszony i te gąbki będę swoistymi prefiltrami czy czyszczonymi raz w tygodniu, a sznurki w miarę potrzeby.


Tak tylko jeśli faktycznie gąbki zrobią robotę w 100% to sznurki są całkowicie zbędne.

Pozostaje tylko kwestja tego dlaczego u mnie na gąbkach nie filtruje wody tak dokładnie możliwe że mam coś zfakane albo gąbka za rzadka , niestety nie pamiętam jaką kupowałem ale napewno jest rzadsza jak gąbki na filtrach z rurką na brzęczyk :-) . Ja mam sześcian docięty na wymiar korpusu. Na ponawiercanej rurce 3/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rzeczywiście gąbka 45ppi krystalizuje wode na zicher w akwarium to nie trzeba sznurków. Powiem tak w najbliższym czasie zakupie takie gąbki i przetestuję jak jest z tą krystalizacją.

Powtórzę pytanie Damiana czy gąbkę masz nasuniętą na ponawiercany trzpień czy owijasz trzpień gąbką i sznurkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąbkę owijam na trzpień po sznurkach. Oczywiście owijam ją sznurkiem żeby sztywno siedziała.

Ja gąbki stosuje już 4-5 miesięcy. Nie widzę różnicy czy to ze sznurkami czy bez. W 240l tez miałem pyski a mechanikę obrabiał aquael 1500 z grubą gąbką i woda też była krystaliczna.

Narurowiec super sprawa ale sznurki zostawmy sobie do filtracji wody pitnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

hmm... ja nie wiem jak to jest z tą krystalizacją w końcu, piszecie, że aquael 1500 z gąbką załatwił temat w 240l zbiorniku...


Od miesiąca z powodu awarii mojego mininarurowca, jestem zdany na filtrację opartą na kuble i mechaniku w środku, dokładnie to JBL e1901 oraz aquael turbo 2000. Gąbka na aqualeu jest bardzo drobna (dziękuję Stasiu), ta oryginalna nadaje się do filtrowania w stawie nie w awkarium... ;] porównując do tego co robił z wodą narurowiec, kompletnie nie jestem zadowolony z wyników... kubeł wypachany watą, mechanik w środku, a w wodzie syf... ;) Wiem, że nasz odbiór krystalizacji wody w dużej mierze zależy od oświetlenia jakie stosujemy, dlatego proponuję poświecić w wodę z góry silnym strumieniem światła o wąskim kącie (naświetlacz zawieszony 1cm nad taflą), wtedy zobaczycie dokładnie jak czystą macie wodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... ja nie wiem jak to jest z tą krystalizacją w końcu, piszecie, że aquael 1500 z gąbką załatwił temat w 240l zbiorniku...


dlatego proponuję poświecić w wodę z góry silnym strumieniem światła o wąskim kącie (naświetlacz zawieszony 1cm nad taflą), wtedy zobaczycie dokładnie jak czystą macie wodę ;)



Kolego chyba nie do końca się rozumiemy. Krystalicznie czysta woda imho jest od wydajnej filtracji biologicznej. Mechanik to mechanik i ma za zadanie oczyścić wodę z drobin pływających w toni. Takim strumieniem światła o którym piszesz to można sprawdzić czy pierwotniaki sobie żyją w wodzie i jak mocno są widoczne.

Prawda jest taka, że jak biologia kuleje to i najlepszy mechanik nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Może i dobre rozwiązanie jednak przepływ by się zmniejszył już na samych wlotach . Mam wejście do filtra pe 32. Ale dzięki ;-).

-- dołączony post:


I to jest już lepsza opcja. Tylko mnie trochę zastanawia rozkładanie tego do płukania .Z doświadczenia wiem , że nie jest łatwo rozdzielić taką rurę choć siedzi tylko na uszczelkach .

Mógłby to być poważny problem.

Myślałem dziś o takiej beczce :


Beczka na kapustę 10L spożywcza na wodę atest okaz (4614732935) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.



Tak się zastanawiam nad tym co napisałeś o zmniejszeniu przepływu przy zastosowaniu filtra HW. Jeśli się nie mylę stosujesz standardowe korpusy 10" a to oznacza, że mają przeloty (nie przyłącze) 1/2" lub max 3/4" (jeśli takie w ogóle są produkowane). Więc nie widzę najmniejszego problemu użycia jako prefiltra kubełka HW bo w żadnym stopniu nie zmniejszy on przepływu swoimi przelotami, które nie mają mniej niż 1/2", a co za tym idzie nie mniejsze niż te, które już masz w korpusach ;)

-- dołączony post:

Kolego chyba nie do końca się rozumiemy. Krystalicznie czysta woda imho jest od wydajnej filtracji biologicznej. Mechanik to mechanik i ma za zadanie oczyścić wodę z drobin pływających w toni. Takim strumieniem światła o którym piszesz to można sprawdzić czy pierwotniaki sobie żyją w wodzie i jak mocno są widoczne.

Prawda jest taka, że jak biologia kuleje to i najlepszy mechanik nie da rady.



Nie obraź się kolego, ale moim zdaniem bredzisz :D Krystalicznie czysta woda to woda przede wszystkim oczyszczona mechanicznie, możesz mieć biologię jak stodoła, a jak mechanik syfu nie wyłapie będziesz miał syf a nie kryształ wodę ;) i takim właśnie strumieniem światła uwidocznisz wszystkie drobinki w niej pływające...

Pierwotniaki to jedno, a drobniutki syf niewyłapany przez mechanika, którego nie widać pod rozproszonym światłem padającym wysoko z góry to drugie.

Wyobraź sobie, że filtr sznurkowy 100 mikronów jest w stanie przepuścić sporo..., a co dopiero gąbka...

Sprawdzałem to u siebie przy szeregowo połączonych korpusach 100 i 50 mikronów. Po miesiącu i cotygodniowej wymianie 100 mikronowego sznurka, 50 która przez ten miesiąc nie była wymieniana wyglądała prawie identycznie jak 100 po tygodniu ;)


Sprawdź, a się przekonasz... A jeśli nie chcesz z jakiegoś powodu sprawdzić tego na własną rękę to jestem w stanie Ci to udowodnić w następnym tygodniu ;) choć szczerze mówiąc wolałbym nie tracić na to czasu.


Nie wiem czy jest wiele osób na tym forum, które tak bardzo jak ja zwracają uwagę na czystość wody, przerabiałem chyba większość możliwości filtracyjnych jakie można sobie wyobrazić, przeróżnej maści gąbki, filtry mechaniczne, kubły, różnego rodzaju waty filtracyjne itd itd i jak do tej pory nic nie dawało tak dobrych efektów jak sznurki...

I o ile pod rozproszonym światłem woda filtrowana przez gąbki, kubły i tym podobne ustrojstwa wygląda świetnie i klarownie o tyle pod silnym punktowym światłem typu dioda 10W wyglądała tragicznie ;)


Poniżej zamieszczam dwa filmiki z filtracji opartej na kuble JBL wypchanym watą firmy Sera.

Na pierwszym widać super czyściusieńką wodę pod światłem z świetlówek 2x54W,

Natomiast na drugim, ta sama woda ok tydzień później (po tym czasie nabyłem naświetlacze) pod naświetlaczem... i uwierz mi na słowo, że tego samego dnia kiedy był nakręcony drugi filmik, woda pod świetlówkami wyglądała tak jakby jej w zbiorniku nie było, i można było odnieść wrażenie, że ryby pływają w próżni.


Na drugim filmie filtracja została celowo na chwilkę wyłączona w celu lepszego uwidocznienia drobinek


Crystal clear water by JBL E1901 - YouTube



particles in water? dust? - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.