Skocz do zawartości

Przelew z rurek - jak z niezawodnością ?


JarekS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wymyśliłem sobie, że zrobię sobie przelew na rurkach pvc i będzie to odpowiedzialne za odpływ wody przy ciągłej podmiance.

Umieściłbym rurkę odpływową poniżej poziomu spływu awaryjnego do sumpa w kominie. Puściłbym wodę aby ciągle kapała do baniaka a nadmiar wypływałby przelewem i dalej do kanalizy.

Pytanie czy ktoś z was używał takiego ustrojstwa dłuższy czas i nie zalało mu niczego.


Dla jasności chodzi o takie ustrojstwo:

HOW TO: DIY Aquarium Overflow - YouTube



siphondrain.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwile testowalem taki sposob tylko ze u mnie mial utrzymywac poziom w kominie strasznie glosne te durso bylo.Do wylewki moze sie nada,teraz do wylewki uzywam malego filterka a raczej pompki z naciagnietym szlaufikiem fi6.steruje tym plywak ktory zrobilem z rurki kanalizy fi40,pieciu jajek z kinder niespodzianki i przelacznik taki prosty za 2 zeta,zrobione na zasilaczu 12v i przekazniku samochodowym.Jak poziom do gory to wylewa,jak sie dolewa to sie nie wylewa bo dalem jeszcze jeden przekaznik zeby nie wylewalo odrazu swiezej wody.a dolewka steruje czasowka z zasilaczem na 12v a zamyka zawor lpg.Rok juz bez zadnego serwisu czy awari.Myslalem zeby plywak na max poziom dac jak by wylewka padla,ale mi nie podrodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na stala kropelkowa podmiane to dobry patent,bo nie ma kiedy halasowac,fakt odplyw na rowni z lustrem wody,dodal bym zaworek zwrotny na odpowietrznik a drugi koniec topil bym w wodzie zeby lewego nie zlapac powietrza.U mnie taki patent odpadl bo sump na podlodze a odplyw w kabinie.To idealne rozwiazanie dla np regalu albo ludu bez sumpa.Chyba ze masz kanal obok akwa badz pod nim to sie sprawdzi.Mozna by zrobic odpowietrznik automat-polaczyc go do pompy tak jak babelki w filtrach szuta czy aquela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodal bym zaworek zwrotny na odpowietrznik a drugi koniec topil bym w wodzie zeby lewego nie zlapac powietrza.


Właśnie cały pic polega na tym, że przez to odpowietrzenie musi być swobodny przepływ powietrza w obie strony. W tym miejscu lewe powietrze jest naszym sprzymierzeńcem. Fizyki nie da się oszukać. Woda w takim układzie grawitacyjnym nie ma jak się podnieść ponad poziom wody w akwarium. Nic się więc nie ma prawa tędy wylać.


Oczywiście taki odpływ może nie sprawdzić się przy sumpie, gdzie przepływ wody do akwarium jest wymuszony przez pompę. To oznacza, że średnica rurek odpływu musi być znacznie większa od średnicy wylotu z sumpa. Wtedy nic nie będzie hałasować ale poczucie estetyki akwarysty może ucierpieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem na mysli odpowietrznik w miejscu ktory idzie z akwa nad szyba miedzy pierwszym a drugim kolankiem.,bo jak tam sie zapowietrzy a dolewka stala to panele do zmiany,zapiął bym ten szlaufik tuz przy wylocie z pompy zeby zaciagal powietrze o ile sie tam nazbiera,albo opcja mniej skomplikowana to dobry korek w szlaufik bo tym zaworkom zwrotnym nie wierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podzielenie się doświadczeniami.

Dzisiaj skleciłem przelew i działa bardzo ładnie. Jutro jeszcze pozostało przebić się przez ścianę z odpływem i można będzie zasiąść z piwkiem i podziwiać jak się samo robi :-)



Sent from my iPad using Tapatalk

post-12532-14695718183391_thumb.jpg

post-12532-14695718183608_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dokończyłem układ tzn. wyprowadzenie na zewnątrz domu.

Aktualnie trwają testy, muszę nabrać zaufania przed całkowita automatyzacją dolewki.

W sumie to nie wiem czy nie pozostawię jak obecnie, podmianka teraz polega na odkręceniu kranu z wodą, samo się wylewa, piękna sprawa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.