Skocz do zawartości

Start nowego akwarium - parametry wody


Darek73

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,


jestem tu nowa i oczywiście mam mnóstwo pytań.


Zacznę od tego, że akwarium ma 200l w nim trochę pyszczaków- jutro wrzucę foto.


Nie mam pojęcia o pielęgnacji, wodzie, karmie itd... Rybki trafiły od znajomego, który chciał się ich pozbyć.


Niestety z akwarium unosi się nieprzyjemny zapach...Wymiana wody starcza na krótko.


Nie stosujemy dodatków/odżywek/minerałów-czy jak to tam się zwie.


Co poprawić na początek? Co kupić?


Proszę o pomoc bo chcę aby im się dobrze żyło.


Dzięki

N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wlałem wodę amoniakalną, którą dostałem dzięki uprzejmości Deccorativo :) . Oczywiście nie całą tylko odmierzyłem 34 krople.


Dzisiaj postaram się zrobić testy ponownie więc zobaczymy czy i jak się zmieniły parametry.


Testy robiłem pierwszy raz więc mogłem zrobić coś nie tak :-? .


Mam cały zestaw z JBL'a.

-- dołączony post:

Witam,


Wczoraj około 20:00 wkropiłem 35 kropli wody amoniakalnej do akwarium.

Po 1h zrobiłem test NH4 i nie pokazał nic.

Dzisiaj koło 20:00 zrobiłem kolejne testy:

NH4 - 0,05

N02 - 0,025

NO3 - 1 -5

PH - 8,4


Trochę jestem zdziwiony bo zgodnie z Waszym doświadczeniem spodziewałem się wzrostu NH4 a tu nic. Może za mało wody amoniakalnej wkropiłem? Akwarium teoretycznie 400l brutto ale po odjęciu piachu, skał wychodzi mi około 350 l.


Czekać dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I który to już raz. Testy JBL bardzo dore ale NH4 za przeproszeniem o kant dupy potłuc.


Niestety to prawda.

Dziwię się że tak poważny producent jak JBL po takiej wpadce z jakością całej serii nr 0010 testu NH4 - wzorem koncernów samochodowych, natychmiast nie wycofał z Polski całego stanu magazynowego oraz tego co poszło już do sieci handlowej tylko jak struś schował głowę w piasek i udaje że nie ma wpadki.


Gdyby nie metoda startu na wodę amoniakalną cała sprawa wadliwej serii testu nie wyszłaby w ogóle na jaw. W każdej innej metodzie po prostu stwierdzilibyśmy że nie było skoku amoniaku.


Drogi niemiecki JBLu nie można nabijać Polaków w butelkę.

Nasza odpowiedz jest taka:


Nowatorska metoda 100% startu akwarium na wodę amoniakalną bez zakupu testu na NH4 - czysta oszczędność.


NIE KUPUJEMY TESTU NA NH4 ŻADNEJ FIRMY A TE CO MAMY - WYRZUCAMY BY NIE MYLIŁY (wyjątek- te sprawdzone ze działają).

Po wlaniu wody kranowej do zbiornika wlewamy W TEJ KOLEJNOŚCI:

1/ uzdatniacz wody kranowej - dowolnej firmy

2/ 1ml Wody Amoniakalnej (20% lub 25% WA) na każde 200l wody w zbiorniku a nie jego teoretycznej pojemności lub kroplomierzem 1 kropla WA na każde 10l wody w akwarium .

BEZ ŻADNYCH POMIARÓW W 2MINUTY MAMY PEWNOŚĆ ŻE WODA MA POZIOM 1mg/l NH4. I MOŻE TYLKO SPADAĆ JAK SIĘ BAKTERIE NITRYFIKACYJNE WEZMĄ DO ROBOTY.

3/ dowolne bakterie które nie zawierają pożywki!!! czyli - 1 max 2 ampułki Prodibio Biodigest ( to 5-10zł a nie 50zł).

Właczamy filtrację 24/7 i grzałkę na 26C. Oświetlenie nie jest potrzebne

Mierzymy pH, NO2,NO3 - notujemy


Po tygodniu powtarzamy pomiary - notujemy skok NO2 o 0,6 - 0,8 mg/l.

Po dwu tygodniach powtarzamy pomiar - notujemy spadek NO2 i wzrost NO3.

Jak NO2 spadnie do poziomu pierwszego koloru w teście - WPUSZCZAMY RYBY!!!

Jeśli wasza woda kranowa nie zawiera azotanów NO3 to nie robimy podmiany wody przed wpuszczeniem ryb bo tam będzie tylko 5-10 mg/l NO3. Podmiany wody robimy jak ten poziom osiągnie 20 mg/l NO3 lub wprowadzamy inne metody usuwania azotanów z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Testy robiłem pierwszy raz więc mogłem zrobić coś nie tak :-? .


Mam cały zestaw z JBL'a.

-- dołączony post:

Witam,


Wczoraj około 20:00 wkropiłem 35 kropli wody amoniakalnej do akwarium.

Po 1h zrobiłem test NH4 i nie pokazał nic.

Dzisiaj koło 20:00 zrobiłem kolejne testy:

NH4 - 0,05

N02 - 0,025

NO3 - 1 -5

PH - 8,4


Trochę jestem zdziwiony bo zgodnie z Waszym doświadczeniem spodziewałem się wzrostu NH4 a tu nic. Może za mało wody amoniakalnej wkropiłem? Akwarium teoretycznie 400l brutto ale po odjęciu piachu, skał wychodzi mi około 350 l.


Czekać dalej?



Darku - broń Boże dolewać więcej wody amoniakalnej - tam na 100% masz 1mg/l NH4 to jest pewnik, bo to matematyczna chemia.


Wadliwe testy już kilku kolegów zmyliły i dolewali nawet kilka razy;) Woda Amoniakalna jest bardzo precyzyjnym ale i niezwykle skoncentrowanym i silnym dostawcą pożywki dla bakterii nitryfikacyjnych.


Jeśli zakropliłeś do 5ml wody z baniaka wskazane ilości kropelek z trzech odczynników i ODCZEKAŁEŚ 15 MINUT !!! a potem odczytałeś ze skali barw wynik i wyjdzie wynik NH4 - 0,05 natychmiast wyrzuć ten test do kubła.!!! i czekaj tydzień dalej mierząc NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio działanie testu JBL NH4 sprawdziłem w ten sposób ;) Do butelki 2l po coli wlałem wodę z kranu, dodałem trochę uzdatniacza, następnie 3 krople WA. Wymieszałem i po 5 minutach zrobiłem test kropelkowy (seria 0009). W odczycie zabrakło skali, taką moc ma WA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
    • Czyli szykujmy się na brak dostępności i wysokie ceny. 
    • @darianus akwarystyka jako taka nie. Zdecydowanie wzrasta zainteresowanie żyworódkami, skalarami, kirysami. Tu widać, że interes się kreci. Niestety znacząco spadło zainteresowanie Malawi i Tanganiką. To widzieliśmy już w zeszłym roku w Czechach. Teraz jak widać dotarło to i do nas
    • Nigdy tam nie byłem, ale słyszałem dobre opinie. Szkoda, że akwarystyka się zwija w naszym kraju. Pasjonaci, którzy pozostaną będą mieli problem z zakupem rzadszych gatunków.  
    • Cenna, choć smutna informacja. 🙄 Dzięki.
    • Byłem wczoraj u Pana Darka odebrać ryby do nowej obsady. Hodowla robi wrażenie zwłaszcza, że miałem okazję pooglądać również stada zarodowe i porozmawiać trochę o rybach. I tu niestety NIEDOBRA dla nas informacja. Z uwagi na bardzo duży spadek zainteresowania rybami z Malawi i Tanganiki Pan Darek postanowił wycofać się z hodowania większości gatunków. Maja zostać tylko popularne i łatwo sprzedawane gatunki a właściciel przerzuca się w dużej części na hodowle skalarów bo na nie jest zbyt. Podobno zapotrzebowanie na ryby z afrykańskich jezior padło i zwijają się hodowle nie tylko w Polsce. Zamknął się Malawi Śląsk a Malawi World z Chełmka też się przymierza Także jak ktoś chce dokonać zakupów to zalecam nie zwlekać.
    • Hej, Powiedzcie mi proszę jakiej pojemności sump pod to projektować i jaka może być minimalna wysokość sumpa, żeby miało to ręce i nogi. Szykuje się do lania posadzki, a miejsca pod zbiornikiem nie mam zbyt dużo.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.