Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zastanawiałem się na wykonaniu zbiornika wyrównawczego do akwarium mającego za zadanie utrzymywania stałego poziomu wody. Nigdzie nic takiego nie znalazłem na żadnym forum czy na google. Chciałbym wykonać coś takiego, działającego na zasadzie grawitacji. Jako naciągany schemat może posłużyć końcówka filmiku.

Podnoszenie wody - YouTube

Trzeba pamiętać że interesuje nas nie podnoszenie wody a jej upuszczanie. (szukane na szybko jak ktoś znajdzie coś lepszego to edytuję dajcie znać na PW)


Wyrównywanie następowało by grawitacyjnie na zasadzie naczyń połączonych. Zbiornik górny byłby otwarty ponad taflą wody. Podczas parowania ubytki wody byłyby uzupełniane z spływającej wody z górnego zbiornika. Aż do wyczerpania źródła czyt dolewka.


Na tym etapie widzę już kilka problemów:


1 Czy stojąca woda w zbiorniku wyrównawczym nie zepsuje się ? Pamiętajmy że musi być otwarty by grawitacja zrobiła swoje.


2 Sam zbiornik musi być ponad taflą wody z tego tytułu mamy już ograniczenie pojemnościowe jak i zamocowanie. Ważnym jest też by nie było tego widać.


Myślałem o zamontowaniu zbiornika w tunelu po transformatorach i całego okablowania od świetlówek(tradycyjna plastikowa pokrywa każdy kojarzy); Lub na tylnej krawędzi akwarium montowanego jak filtr kaskadowy.


Co myślicie o moim pomyśle?


Wszelkie merytoryczne sugestie i propozycje mile widziane. Zapraszam do dyskusji


PS proszę nie pisać że i do akwarium i do zbiornika trzeba dolewać. Interesuje mnie STAŁY POZIOM wody w akwarium. Jest to poniekąd rozwiązanie też dla osób ze skimmerem który nie ma płynnej regulacji.

Opublikowano
  DonPempollo napisał(a):
Zastanawiałem się na wykonaniu zbiornika wyrównawczego do akwarium mającego za zadanie utrzymywania stałego poziomu wody. Nigdzie nic takiego nie znalazłem na żadnym forum czy na google. Chciałbym wykonać coś takiego, działającego na zasadzie grawitacji.


Nie znalazłeś bo moim zdaniem zabawa z wodą umieszczoną powyżej baniaka zgodnie z Grawitacją oraz Prawem Murphy'ego zawsze przeleje baniak i jest to tylko kwestia kiedy.

Czy wiesz jak to działa?

Dystrybutor Wody Apia (4497914072) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img11.allegroimg.pl/photos/400x300/44/97/91/40/4497914072@@AMEPARAM@@11@@AMEPARAM@@44/97/91/40@@AMEPARAM@@4497914072



tam pod tym 18 litrowym zbiornikiem wyrównawczym jest takie małe kilku litrowe akwarium z kranikami do spuszczania wody ale poziom w tym akwarium stały i automatycznie uzupełniany.

Odwrócenie proporcji czyli duży baniak a mały zbiornik wyrównawczy jest upierdliwe bo co chwila trzeba napełniać ten zbiornik wyrównawczy.


Mam takie ustrojstwo w pracy i zgodnie z przytoczonymi powyżej prawami zdarzyło się 18l wody na podłodze na szczęście płytki ceramiczne a nie panele podłogowe.

Po prostu zdarzył się zbiornik minimalnie pęknięty który wody nie puszczał ale powietrze już tak.

Opublikowano

Wydaje mnie się :) że własnie zbiornik na górze musi zamknięty i wtedy obniżenie się poziomu wody w akwa powoduje dostanie się powietrza do górnego zbiornika i dolanie wody do poziomu kiedy powietrze przestanie się dostawać do górnego zbiornika. Dokładnie tak jak w przykładzie deccorativo.


Ja teraz zakładam morskie akwa i kupiłem automatyczną dolewkę Tunze za 350 zł, wszystko działa pięknie i bezstresowo - polecam. Zbiornik dolewkowy na dole, rurka która dolewa wodę jest ponad poziomem wody w akwa więc nic nie ma prawa się wylać, akurat woda do morskiego musi być puszczona przez RO/DI więc taka woda się szybko nie psuje, może w sumie u Ciebie też warto było by dać taką wodę wzbogaconą o sól do Malawi lub sodę oczyszczoną, wtedy moim zdaniem taka "czysta" woda może stać i miesiąc. Zastanawiam się dlaczego woda Ci paruje skoro jest pokrywa? W morskim akwa jest odkryte plus do tego cały czas chodzą wentylatory chłodzące wodę wiec ze zbiornika 112 l. paruje około 2,5 l dziennie ale w innych zbiornikach nie mam problemu z poziomem wody tym bardziej, że co tydzień i tak robi się podmianę. Więc ile tej wody Ci paruje bo jestem ciekaw?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam po kilku prototypach podzielę się doświadczeniem.


Oba prototypy (butelka 1,5 i 5l) przymocowane były do pokrywy co miało swoje minusy bo ciężko było ustalić wysokość tafli wody tak by poziom był ustalony. W wypadku uzupełnienia z zbiorniczka do akwarium butelka przestawiała się przez co poziom się zmieniał. O przelaniu nie było mowy bo to "kropla w morzu". Testowałem wariant butelki zamkniętej i otwartej. Zamknięta miała te plusy że woda była "sterylna" w butelce bez styczności powietrza z zewnątrz. Natomiast ciężko się uzupełniało zbiornik wyrównawczy i montowało z powrotem. Zamknięty zbiornik pracował najlepiej jeśli było w nim trochę powietrza (łatwiej uzupełniał braki).


W butelce otwartej było natomiast na odwrót więc nie będę się rozpisywał.


Kolejnym utrudnieniem w moim przypadku jest duży ruch wody. Dolewa gdy nie trzeba, przez co poziom jest trochę wyższy niż ustalony jednak potem stały.


Zależało mi by projekt był prosty i nieskomplikowany i spełniał swoją funkcję. Niestety z wyniku braku czasu i niespełnienia podstawowych założeń projekt porzucam na rzecz latania z wiaderkiem. Jednak możliwe że kiedyś do tego wrócę. Pozdrawiam

Opublikowano
  DonPempollo napisał(a):
PS proszę nie pisać że i do akwarium i do zbiornika trzeba dolewać. Interesuje mnie STAŁY POZIOM wody w akwarium. Jest to poniekąd rozwiązanie też dla osób ze skimmerem który nie ma płynnej regulacji.


jezeli chodzi o prosty bezproblemowy skimmer do malawi do polecam taka koncowke wylotu

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/download/file.php?id=29456

Opublikowano

To miał być jeden z argumentów, w miarę stały poziom mnie tylko estetycznie obchodził. Co prawda skimmera nie posiadam a przydałby się.Moje próby z tymi homemade z rurki szybko zapowietrzają filtr.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.