Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Do Saulosi , które posiadam chciałbym dobrać inne Mbuna. Szukając w bazie ryb oraz gdzieś w googlach znalazłem kilka interesujących mnie gatunków i tu moja prośba czy te gatunki można połączyć w akwa ( 100/ 50 / 40). Gatunki starałem się dobrać żywieniowo i wzrostowo oraz poziomie agresji. Wszystkie w proporcji 4+1


1. Saulosi, Maingano, Hongi

2 Saulosi, Hongi, Polit

3 Saulosi, Hongi, Afra Cobue

4 Saulosi, Membe Deep, Hongi

5 Ewentualnie (ale pewnie za taki pomysł spłynie na mnie fala krytyki za cztery gatunki w jednym akwa) Saulosi, Maingano, Hongi, Membe Deep


Jak to właściwie jest, jednym nie przeszkadza większa ilość (kontrolowane przerybienie) ryb w akwarium, a inni ganią jeśli w 200 l baniaku jest więcej niż dwa gatunki. Wiem, że uparłem się na Labidochromis Hongi ale ta ryba szczególnie wpadła mi w oko. Czytałem różne opinie o tym gatunku i niekoniecznie musi być bardzo agresywna i dorastać do 15cm.


Proszę o pomoc w dobraniu obsady, jeśli trzeba to poproszę pomieszać moje opcje lub dobrać gatunki do Saulosi ( odpada Yellow) by wszystko grało.

Pozdrawiam

Opublikowano

Chciałbym mieć na początku więcej ryb by móc potem stworzyć haremy, a jak to u pyszczaków płeć na początku niemożliwa do rozróżnienia. Małych ryb razem z Saulosi na początku chciałbym mieć 21 lub max ale to totalny max 28. W tej chwili w 120 l pływa 7 szt Saulosi o wzroście od 3 do 5 cm. Docelowo chciałbym mieć 15 szt z trzech gatunków bo 20 szt w 200 l to się boję, że to już duże przerybienie.

Opublikowano
Chciałbym mieć na początku więcej ryb by móc potem stworzyć haremy, a jak to u pyszczaków płeć na początku niemożliwa do rozróżnienia.


W każdym razie, cztery gatunki w takim litrażu?!



Wysyłane z mojego LG-E400 za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Do 200 litrów polecam max 2 gatunki. Można dobrać naprawdę ładną obsadę która da dużo radości a nie zrobi zupy rybnej w zbiorniku.


Pseudotropheus maingano plus Pseudotropheus saulosi jest dobrym połączeniem. Te ryby ze sobą żyją zgodnie bez prowadzenia wielkich wojen.

Opublikowano

Nie w ilości jest piekno Malawki, wręcz przeciwnie. Ładując zbyt dużo ryb do swojego szkła stracisz naturalne zachowania i przecudną kolorystykę tych ryb. 2 gatunki byłyby najbardziej sensowne. Do terytorialnego saulosi warto dodać coś mniej terytorialnego np sprengerae. Poza tym przykładowo układy takie jak:


maingano, sprengerae,

maingano, saulosi

m. joanjohnsonae, sprengerae

Opublikowano

Ok rozumiem, małe akwarium na więcej niż na dwa haremy pyszczaków. A jeśli bym zmienił akwarium 200 l ( 100x50x 40) na 192 l tyle że o wymiarach 120x40x40 czy to coś zmieni jeśli chodzi o ilość obsady?

Opublikowano

40 cm wysokości to strasznie mało i nie słuchaj argumentów, że pyszczaki obierają stanowiska bliżej dna więc nie trzeba wyższego akwarium. Jak już robisz 120cm i nie możesz dać nic więcej po szerokości to koniecznie dawaj te 50cm wysokości. A jak już dasz takie akwarium to śmiało możesz rozejrzeć się za 3 gatunkami cichlids.

Opublikowano

Do 120cm można byłoby włożyć 3 gatunki. Z tych co wybrałeś dałbym

M. maingano

M. membe deep

C. afra cobwe

ewentualnie

P. Saulosi

M maingano

C afra red top likoma

koloejna obsada

Labidochromis caeruleus

maingano

sprengerae,

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.