Skocz do zawartości

Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E


Rekomendowane odpowiedzi

Moje spostrzeżenia po miesiącu użytkowania purolite520e. Jestem zachwycony.

Startowe NO3 około 20mg/l. Przez pierwsze 6 dni z NO3 leciało niewykrywalne. Teraz po miesiącu przy tylko jednej podmianie wody mam NO3 na poziomie 5mg/l. Woda kryształ.

Mniej więcej po 3.5 tygodnia przepływ drastycznie spadł ale wyciągnąłem purolite z puszek do korpusów, dałem gąbki o nieco większych oczkach, wsypałem luźno purolite i teraz leci ładnie ciągłym strumykiem do akwarium. Myślę, że pierwsza regeneracja czeka mnie za ponad miesiąc czyli 2 miesiące użytkowania bez regeneracji. Potwierdzę za jakiś czas dokładnie co ile muszę regenerować.

==========================================================================================================================================


Po 40 dniach używania ponownie zmierzyłem poziom NO3 w baniaku. Przy ostatnim pomiarze NO3 wynosiło coś pomiędzy 5 a 10 czy średnia 7.5mg/l. Natomiast po wczorajszym pomiarze NO3<5. Ciekawe co się tam dzieje. Deni czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Tanganice od 1,5 roku woda w ogóle nie podmieniana tylko odparowana uzupełniana RO a pH stale i niezmiennie 7,6 no to wg teorii powinienem mieć już sam kwas.:shock:

W Malawi w firmie jest inaczej tu stosuję podmianki raz na miesiąc a zdarza się i raz na dwa miesiące tak 10-20% ( jak poleci) i pH stale 7,7 .


KH jakie masz? No i nie wiem czy 7,6 w Tandze to tak super :P


Dla pojaśnienia sytuacji może problemu właśnie nie ma bo Purolite poza adsorbcją NO3 o wiele skuteczniej adsorbuje także składniki DOC w tym humus który jest przyczyną tej herbatkowej wody i tego zakwaszania

Wyniki na forum pokazują co innego ;)

Tak w ogóle to Purolite nie adsorbuje NO3 tylko wymienia jony. Więc powinno być: "blok wymieniacza jonów azotanowych".


Przy podmianach raz na dwa miesiące tak jak ja to robię dodaję sól seachem z buforem seachem oraz pół torebki sody rozpuszczonej i PH cały czas 8 (przed i po podmianie)

Tylko, że to jest rozwiązywanie problemu na zasadzie poszerzania spodni w celu walki z otyłością :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W podanym linku http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html jest złączka 1,4 na 3/8.Rozumiem,że 1,4 to gwint wkręcany do filtra,ale 3,8 to na co jest wyjście bo bężyk RO ma wymiar 1,4 ? Przy okazji zamiast prostej planuję zakup kolanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś za bardzo kombinujesz.

Kup rurę kanalizacyjną fi75 0,5m

i utnij 32 cm bez tego szerokiego kołnierza

do tego kup dwie zaślepki te ( przesyłka droższa niż towar ale trudno)

zaślepka do rury fi 76,1 (2 1/2") NAJTANIEJ (5847411731) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


nożem i papierem ściernym trzeba spiłować te skrzydełka by zaślepka ciasno i szczelnie zamykała rurę z obu stron - musi być tak ciasno by trzeba było do otwierania nożem podważyć by sama się w baniaku nie otworzyła.

do tego taką pompkę


POMPA HJ-411 300L/H 2W+GRATISY (6053035960) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img10.allegroimg.pl/photos/400x300/60/53/03/59/6053035960@@AMEPARAM@@10@@AMEPARAM@@60/53/03/59@@AMEPARAM@@6053035960



w zaślepce wywierć otwór by ten wyjmowany fiutek wylotowy pompy ciasno wszedł w zaślepkę i pompa osadzona. ( uważaj otwór nie może być po środku:D ) a pod te skośne kratki wlotowe pompki da się cieniutką gąbkę wsadzić i zatrzasnąć.


W drugiej zaślepce wywierć centralnie otwór pod kawałek wężyka 1/4 czy 3/8" czy akwarystycznego 9mm albo powietrznego 6mm i wklej na CosmoPlast500 w zaślepkę tak by całość z pompą i wężykiem wystawała z wody w baniaku - kranik ci nie potrzebny bo baniak wielki i nie zwali NO3 do 0 z 1l Purolite.

Teraz od wewnątrz do zaślepek wsadz okrągłe gąbki ppi45 x 2cm i troszkę waty od strony wlotów i sypiemy formowany Purolite.

Nie są potrzebne żadne zakupy pod to w osmoza.pl.

Woda z bloku może się lać po bloku bo tu gdzie pompka zasysa wodę do bloku przepływa 2000l/h lub więcej i nie ma bata by ta sama woda kręciła się w bloku.

Te wszystkie kolanka i wylewy wody do sąsiednich komór czy baniaka są zbędne.

Moje wszystkie tak zbudowane i działają praktycznie więc sprawdzone w działaniu.

Do regeneracji Purolite wyjmujesz blok otwierasz podważając nożem z obu stron i złoże wywalasz do garnka - tu robisz płukania , regeneracje i 2 płukania z solanki i wlewasz do rury z zaślepką z jednej strony.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój blok będzie chyba leżał na wzmocnieniach bo w kaseciaku brak miejsca.W komorze pompy jest grzałka i wąż do dużych podmian a w komorze gąbki mam wąż z pompą do wylewania wody przy podmianie oraz pływak automatycznej dolewki.

Ps,nie wiedziałem,że są rury kanalizacyjne 75mm.Pompkę jakąś mam,ale nie pisze co to jest.Jeszcze sobie przypomniałem,że z 15 lat temu w takiej rurze miałem filtr z keramzytem w środku.

post-6519-1469572831322_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste i inmar wam napisał.

Jeśli komora bloku ma wymiar 8x8cm a rura fi75 to nic nie może wystawać poza obrys rury bo całość nie wejdzie do komory.

Pompa ma wylot mocno przesunięty więc jak w zaślepce wywiercisz otwór po środku to pompa będzie wystawała poza fi 75 czyli poza obrys bloku i całość nie wejdzie do komory.


Tu fotka dla wzrokowców:D


77c1835a1bd60ad5gen.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.