Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za rady

W projekcie, nie uwzględniłeś miejsca na grzałkę.

Tak było w zaproponowanym projekcie więc myślałem że wejdzie ;)

Czy w takim razie mogę tę komorę powiększyć kosztem komory pompy czy trzeba zwiększyć głębokość kaseciaka



Zasys musi działać pełną mocą tu nie ma miejsca na jakieś regulacje, fizyka wtłacza wodę do środka kasety a nie pompa :), pompa może więcej wody wyrzucać, ale gąbki i złoże się zapychają, więc ograniczanie zasysu to niezbyt przydatna funkcja.



Z tym ograniczeniem zasysu myślałem że przy takim otworze może słabo ciągnąc.

Ale jeśli jest tak jak piszesz to zrobię ciut głębszą tę komorę śmieciową (np. zamiast 0.7 tak z 1.2). Z boków nie chce dawać bo tam będzie moduł skalny. Wiem że można zrobić szczelinę i woda będzie dopływała, ale zasys wyłącznie od dołu powinien chyba lepiej gówienka zasysać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, bo jak masz 130 szerokość, to wejdzie, sorki za zamęt. Grzałka licz grubość 3-3,5 cm.


A co do samego dolnego zasysu to moim zdaniem nie najlepsze rozwiązanie. Cyrkulacja może się okazać nie naganiajaca kupek pod otwór, tylko w połowie filtra. Lepiej ciągnąć długim wąskim otworem. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przemyślę to jeszcze



Oj przemyśl:D i takie rady weż pod lupę


1/ Co prawda nie podałeś wymiarów baniaka tylko 600l w budowie a tu ważne jaka głębokość i szerokość oraz bardzo istotne jaka odległość wzmocnienia wzdłużnego od szyby bocznej i jaka jest szerokość wzmocnienia wzdłużnego.


2/ Umieszczenie kasety na szybie bocznej i zasłonięcie kamieniem oczywiście możliwe ale mocno widoczne - moim zdaniem o wiele lepiej i praktycznie jest wersja kasety narożnej wiszącej wzdłuż na tylnym wzmocnieniu wzdłużnym bez suwania w jednym z rogów akwarium. Tak jak myślisz i jeśli baniak szerokości 60cm to policz ile zostało do szyby przedniej a to widać jak cholerka ale jeśli przykleisz prowadnicę do szyby bocznej to masz szczelinę w której utkną ryby - pakują się w najdrobniejsze szczeliny.


Wymiary kasety bez zastrzeżeń i wszystko wejdzie - szczeliny rób jak radzi Rafał 5x 2mm szer i wysokie 5cm zachodzące na dno w całej komorze śmieciowej czyli na 7mm

skimmer i przelot dolny do komory pompy OK wysokość kasety 10cm nad dnem i 5 cm nad piaskiem.


13-14cm odległość wzmocnienia wzdłużnego od bocznej szyby to moim zdanie za dużo i ryzyko pęknięcia szyby - najwyżej 4-7cm a erybka jak nie narzucisz ty to wkleja po całości aż do szyb bocznych i to dopiero trzyma nawet do boków.


a zapomniałem że to ten baniak w ścianie - OK dawaj kasetę na bocznej ścianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przemyśl:D i takie rady weż pod lupę ....

.... a zapomniałem że to ten baniak w ścianie - OK dawaj kasetę na bocznej ścianie



Dobrze że doczytałem do końca bo już chciałem coś sarkastycznego napisać ;)


13-14cm odległość wzmocnienia wzdłużnego od bocznej szyby to moim zdanie za dużo i ryzyko pęknięcia szyby...


Henryku i inni którzy tak uważają, proszę nie piszcie takich rzeczy bo to nieprawda.

Z wytrzymałościowego punktu widzenia, jeśli są spinki poprzeczne to czy wzmocnienie wzdłużne skończy się kilka czy kilkanaście cm przed końcem bocznej szyby ma zupełnie marginalne znaczenie (czyt. ŻADNE!)

W moim baniaku (szyba 12mm, wys. 50cm, 3 wzmocnienia poprzeczne), ta odległość mogłaby wynosić nawet 40cm i wszystko byłoby OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nie pisałeś i zapomniałem ten baniak w ścianie.sorki:D a przecież dyskutowaliśmy.

O tych spinkach też jakoś umknęło i prawdę piszesz że jak jest spinka to problemu nie ma. ale jak są 3 spinki to duże kamienie mogą nie wejść.:D

przepraszam i powodzenia bo widzę że ruszasz z wodą.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie mam problem z gąbką, która jest wypychana do góry. Szerokość komory gąbki 12,2 cm, a gąbkę natomiast przyciąłem o 2mm węższą (gąbka ppi45, wysokość 45cm), prowadnice szer. 0,5 cm. To jest podejrzewam ten problem, że nie jest ona na styk, ale chcę się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ile kilo ceramiki dla 240 litrów ?

Narazie kupiłem 1 kilo i 60szt. biobal

i pompe hydor pico 1150

i formatke 100x50cm.

jakie gąbki i gdzie kupić najlepiej?

myślę że z projektem i wykonaniem sobie poradzę

tylko właśnie chciałbym się dowiedzieć ile tej ceramiki

DLA przerybionego !! Nie zakładam że tak będzie ale wole mieć zapas biologi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.