Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, iquitos68 napisał:

1/2 faktycznie wydaje się mało. Ale byś musiał sprawdzić ile faktycznie leci wody z tej instalacji w stosunku do fabrycznej maksymalnej wydajności tej pompy. 

W poniedziałek sprawdzę to na rurach 3/4.Wydaje mi się że kolega w swoim temacie też ma na rurach 1/2  tylko zasysy ma z boku kasety a nie w dnie.Cały wylot wody mam tak samo jak kolega Rafał.Więc nie wiem o co chodzi że tak słabo zasysa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemka, 1/2 " z pewnością ogranicza przepływ, zamień rury na 3/4" lub nawet na większe.

Te pompy Jebao są naprawdę b.dobre mają skubane mega wydajność. Ja planuję wstawić calowe rury narazie mam 3/4 i trochę zdławiony przepływ giętkim łącznikiem (wąż igielitowy) między pompą a rurami w dalszej części.

Wypływ (dwu punktowy) mam po przeciwnej stronie kaseciaka, pompa Jebao dcp-3000 w moich kaseciaku chodzi na maxa. Pralki w akwa nie ma, ale tez zalegania gówienek też nie ma , co mnie ogromnie cieszy.

Kaseciak jest dwustronnego zasysu o wymiarach dł.380, wys. 500, szerokości 100mm.

Zasysy regulowane po bokach 2x 3( regulowane przysłoną z zewnątrz ) szczeliny  o wym. 4x100mm. Aby poziom był w komorze gł. nizszy o 3cm zasysy są zaknięte w 1/3 wysokości.

Okna w komorze gł. mają wielkość 45x100mm, gąbki szer.100mm-wys 500, grubości 50mm 45ppi.  Komora mięsci 2l ceramiki.

Pompa puszczona na maxa nie wybiera wody aby zasysac powietrze, dojdzie do tego jak się na maxa zapchają gąbki. I tu rada, podstawkę pod tę pompę (jebao) należy usunąc bo znacznie ogranicza przepływ wody! Następna rada to wylot , przy jednym zrobi się pralka , jest mocna struga przy tych pompach, nalepiej zrobić dwa wyloty co ograniczy moc strumienia i mozna będzie podnieść ogólny przepływ bez robienia wiru w akwarium. Jak miałem jednopunktowy wylot zaraz za pompą musiałem ograniczyć ją do 1-3 biegu bo podrywała mi piach a pysie musiały zapindalać jak łososie na tarło....a to było tylko jakieś 700l/h.

Jak narazie po 5 dniach uzytkowania kasecia (i resetu baniaka) powiem iz jestem mega zadowolony, te pomy są naprawdę mega ciche. Nie wiem dlaczego pisaliście iz robi się pudło rezonansowe. 

Aby tego uniknąć kaseciak ma u mnie na spodzie i boku (gdzie opiera się o szkło akwa) naklejone uszczelki okienne które pełnią rolę tłumików drgań. Powiem tylko iz jestem uczulony na hałas bowiem śpie zaraz przy akwa, a wszelkie coś co robi tik-tak, czy brrrrr, wrrrrr , chlup,chlup mnie po prostu wk.....a i doprowadza do szewskiej pasji...

Ta pompa pracując poza akwa była słyszalna obecnie w kaseciaku jest cisza, takiej ciszy od dawna nie miałem.

Czasem sprawdzam czy woda leci, bo nic nie słychać....

dopowiem iz zrobiłem skimmer z regulowaną przesłoną, i tu przyznam się troszkę się ciachnąłem z wymiarami. Zrobiłem zbyt płytkie okno zasysu (otwarte na maxa wchodzi na 1cm głębokości wody) ale jak narazie po 5 dniach żadnego syfu na powierzchni nie ma... Muszę pilnować poziomu wody w akwa bo jak spadnie ponizej 1cm to skimmer przestanie działać.

pozdrawiam.

Edytowane przez KrisT
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale byłem tak pochłonięty robotą iz zdjęc wszystkim prac nie wykonałem.

Mój kaseciak jest duży , zrobiony z myślą o instalacji w większym akwa, jest wysokości akwarium 500 mm. I dlatego musiałem do połozyć na dnie akwarium przy bocznej ściance. Jako ze czytałem iz robiło się pudło rezonansowe i odsuwaliście kaseciaki od szyby akwa to chciałem to zjawisko wyeliminować jak najbardziej.

Po prostu w miejscach styku ścianek kaseciaka a szyb akwa, na kaseciak nakleiłem uszczelki okienne  (3 paski na całej długości styku) na dno i na bok. PCV nie dolega bezpośrednio do szyby bo naklejona uszczelka osuwa na 3 mm kaseciak i staje się amortyzatorem drgań który je tłumi. 

Jeśli kaseciak dolega Tobie tylko jednym bokiem do szyby to na ten bok naklej uszczelkę okienną samoprzylepną, tak samo działają przyssawki czy pianki , kawałki miękkiej gumy. Chodzi o to aby dać między kaseciak a szybę coś co będzię miękkie i amortyzowało drgania filtra które nie będą się przenosić na szybę. Taki zabieg powinien wyciszyć te co głośniejsze pompy .A przy mega cichych jest po prostu  bajka....

sorki jeśli pisze coś niezrozumiale...

 

Edytowane przez KrisT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duuużżży baniak :)

proponuję projekt decco:

Możesz zastosować do jego napędzenia falownik, lub pompę z sikiem od 5000 l/h w górę. Generalnie jest to bardzo dobry projekt wyjściowy, który możesz lub wręcz powinieneś zmodyfikować pod swoje potrzeby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 praktycznie to kaseciak dwustronnego zasysu ogarnie to akwarium,  ja tylko taki układ widzę przy pompie rzędu 5000l/h i tych wymiarach zbiornika. 

A i tak chyba bez falownika się nie obędzie, i dwa wyloty na przeciwległych rogach akwa bo taki układ umożliwi wykorzystanie mocy np jebao-5000 czy większej.

Max wysokość kaseciaka to 50cm, przy większej będzie duży problem z wymianą gąbki. Chyba ze kolega zrobi gąbkę zamocowaną w wyjmowanej kasecie to i na 60-70 cm dł. można. Takie cuś chciałem zrobić u siebie, niestety zabrakło mi materiału.

Przy 1300l widziałbym coś o wydajności 6000l/h, u mnie przy 300l brutto (jakieś 220l netto) pompa chodzi na max. 3000l/h i ta wydajność (oczywiście zmniejszona oporami rury 3/4 ") wydaje się ze jest optymalnym minimum... ;-)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.