Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Ten kaseciak w tej wersji wymiarowej stoi dokładnie tak jak na rycinie po lewej stronie akwarium, odsunięty około 10-12cm od lewego boku, a otowry wlotowe w wysokości około 6cm umieszczone są na lewej bocznej ścianie (80mm - dokładnie ta przy komorze śmieciowej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, Pleziorro said:

Ten kaseciak w tej wersji wymiarowej stoi dokładnie tak jak na rycinie po lewej stronie akwarium, odsunięty około 10-12cm od lewego boku, a otowry wlotowe w wysokości około 6cm umieszczone są na lewej bocznej ścianie (80mm - dokładnie ta przy komorze śmieciowej). 

Dzięki Rafał,

powiedz mi jeszcze jak masz wylot z pompy tuż nad kaseta czy poprowadzony inaczej ? Jak masz ustawiony falownik i Czy kupska zbierają się ładnie blisko zasysu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falownik mam umieszczony mniej więcej po środku lewego boku akwarium i dmucha w bok kaseciaka ustawiony jest lekko w tył i lekko w górę. Natomiast wylot wody z kaseciaka poprowadziłem rurą pcv na przeciwległy bok i dmucha wzdłuż przedniej szyby skierowany lekko na nią i lekko w dół, przecinając minimalnie taflę. Narysuję Ci to, sorki za marną jakość, ale na szybko naskrobałem bo w robocie jestem.

27978936339_13700340a0_k.thumb.jpg.2575a85144aef8654c56c68fc768f975.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 17/12/2017 at 11:39 AM, Pleziorro said:

Dokładniej Ci opisałem na PW, a tu zamieszczam widok dna z wymiarami, wysokości i tak dobierasz indywidualnie. Jest to mini kaseciak bez miejsca na dodatkowe media takie jak żywice jonowymienne, ale jego zaletą jest to że zajmuje bardzo mało miejsca. W kaseciaku jest miejsce na grzałkę (za komorą gąbki). Napędzam go pompą:
Marka: ATMAN
Model: AT-306
Moc/Przpepływ: 35W / 2000L/H

 

Kaseciak do 280 Perła 3.jpg

 

Dzieki wielkie za wyjaśnienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseciak już prawie na wykończeniu :) Teraz czas zamówić gąbkę http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gąbka-50x50x5-cm-ppi-45-czarna-i6862253294.html . Ma może ktoś do odsprzedaży kawałek o wym. 50hx12x5cm? Jeżeli nie to ja dziś po południu zamawiam :)

A co gdyby kupić 25x25x5cm i przeciąć na pół i położyć jedną na drugą w pionie? Ja i tak zawsze porozlewam wodę jak tylko łapy wsadzę do akwarium xD

Edytowane przez Grz3si3k91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem nowy na tym forum. Wybaczcie przedstawię się tutaj, mam  43l. dorosłego syna i upodobania do majsterkowania po dziadku... To powinno wystarczyć.

Mam kilka pomysłów nt skimmera w kaseciaku ale wpierw mam też pytanie. Jestem na etapie projektowania filtra do moich 300l (120x50x50) kaseciaka dwustronnego bo pompę mam Jebao DCP-3000 (aktualnie zewnętrzna wspomaga kubełek HW-303) a więc:

czy do takich pomp musi byc kaseciak dwustronny? i czy jeśli już dwustronny to jakiej grubości minimalnej dac gąbkę 45ppi?

i trzecie pytanie jakie okna wlotowe przy takiej konfiguracji? Bedą dwa czyli o wys 3cm na 10cm wystarczą?

maksymalne wymiary mojego kaseciaka to dł 380, wysokość 450 (500) , szerokość 100.

Chcę zrobić kaseciaka dwustronnego ze względu na posiadaną pompę (DCS 3000- jest super cicha nawet na max. przepl.) a ta potrafi komore pompy opróżnić do zassania powietrza. Chciałbym tez do komory grzałki wsadzić absorber NO3 co skutkuje jej powiększeniem do 80mm.. Suma sumarum max szerokość filtra musi wynosić 380mm aby się zmieścił między wzmocnieniami akwa i dało się go bezproblemowo wyjąć nie demolując wystroju.

Stawiam na szybki montaż/demontaż i bezproblemową obsługę filtra.

Odnośnie okna skimmera w komorze głównej pompy, nie prościej zrobić okno z "pływającą" przesłoną w prowadnicach która wraz z wahaniami poziomu wody będzie się podnosić i opuszczać ? Mam pomysł jak to zrobić, czekam na PCV i ruszam z robotą. (do tego nowe oswietlenie led rgb cob 4x10W plus pokrywa z PCV)

Jak narazie to testuję blok absorbera NO3 i powiem jedno, w poziomym ustawieniu złoże opada/osiadaq i woda "ucieka" górą rury... Nawet silne ściaśnianie złoża niewiele pomaga.

dzięki za info i pzdr. 

PS. mam nadzieję iż uda mi się wnieść coś konstruktywnego do forum, od zawsze mam 1001 pomysłów i jestem otwary na nowości...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, KrisT napisał:

trzecie pytanie jakie okna wlotowe przy takiej konfiguracji? Bedą dwa czyli o wys 3cm na 10cm wystarczą?

Zamiast stałej wielkości zasysu lepiej zastosować ruchome przegrody, dzięki którym będziesz mógł wyregulować sobie przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście, okna "zewnętrzne " z przesłoną zrobię, chodziło mi o wymiar dolnych okien w komorze pompy. Czy mając dwustronny dopływ okna te też muszą mieć wymiar 5x10cm czy (skoro są dwa) np 3x10cm?

Odnośnie gąbek 45ppi , przy dwustronnym zasysie jaka ich grubość bo zazwyczaj piszecie 5cm, czy wystarczą 3cm?

Nie chce mieć zbyt cienkich ani przesadnie nad wymiarowo  grubych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wymiar 3x10 spokojnie wystarczy.

Swoją drogą projekt kaseciaka aż się prosi aby uzupełnić o kalkulator doboru parametrów i ustawień. Czyli mając dane wejściowe np pojemność akwarium, kalkulator liczyłby powierzenie otworu wylotowego, powierzchnie gąbki, moc pompy itd.

Na tą chwilę trzeba korzystać gotowych projektów zawartych w tym wątku, szczególnie pierwszym poście, albo za pomocą wyszukiwarki szukać w innych wądkach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

W moim nowym zbiorniku 180x55x55 filtrację opartą mam na kaseciaku napędzanym pompą jebao dct-4000 do tego falownik jebao rw-15 .Kaseciak jest z przegrodą ruchomą oraz zarysem w dnie.Zasys jest regulowany w dnie.Niestety słabo coś ciągnie.Pomimo regulacji otworu syfek słabo zasysa.Falownik umieszczony jest na tym samym boku co kaseta.Wylot z kasety wyprowadzony jest na rurze pcv 1/2 i woda wypływa z przeciwnej strony.We wcześniejszym zbiorniku kaseciak miałem z zasysami z przodu kasety ale  wylot wody był na rurze 3/4 i zasysanie syfu było dobre.Czy słaby zasys może być spowodowany użyciem mniejszej średnicy rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.