Skocz do zawartości

Jak zaprojektować fltrację do akwarium 200cm?


Darek73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jaki masz narurowy filtr. Mechanik i biolog? Ile korpusow i co w korpusach? Musze podjąć decyzje bo podstawa juz sie robi. Jeśli zdecyduje sie na narurowca to będę musial dać go w innym pomieszczeniu 5m ok akwa.


Darku oczywiście zrobisz jak będziesz uważał ja nie jestem przeciwnikiem narurowca ale postaram się być bezstronny:

- jeszcze raz przemyśl argumenty za i przeciw oraz policz koszty i nakłady twojej pracy.


NARUROWIEC

Już widać ze narurowiec to co najmniej 10m rur, dziur w ścianach, kolanek, korpusów, sznurków ( już za chwilę tych po 2,5 zł nie będzie) , fbfów, baypassów no i pompa CO Grundfos Alfa 2 - znasz cenę? Całość trzeba izolować cieplnie bo na grzanie wody w baniaku będziesz wydawał krocie. Chyba że w tym odległym pomieszczeniu masz ogrzewanie CO to następne koszty na wymiennik ciepła do obiegu akwariowego. Jeśli zdarzają się wyłączenia prądu to fbf raczej zastąpił bym korpusami z Matrixem - bezpieczniej.

Zalety - nie zajmuje miejsca w akwa, silny i regulowany przepływ ok 1900l/h, doskonała filtracja mech., cicha praca,

Wady - specjalnie nie wymienię choć widzę.


FILTR KASETOWY

Żadnych rur, woda nie opuszcza szkiełka, skimmer, koszt całości znikomy + 3l Matrixa, pompa Aquael Circulator 2000 = 1900l/h regulowany przepływ jak Alfa 2 a różnica ceny ?.,

W ocenie tych którzy mieli oba systemy, filtracja mechaniczna kaseciaka jest lepsza od narurowca ( poczytaj co ostatnio pisze Seba. On robił cuda by pozbyć się mętnej wody z narurowcem). Możesz dać 2 x Hydor Pico Evo daje 2000l/h moc sumaryczna 14W. ale nie ma takiego wytrysku jak AqC2000 - to po prostu tornado bo lata bez obciążenia. Przy tej długości baniaka w obu rozwiązaniach trzeba dać dobry cyrkulator.

Wady - Fakt zajmuje miejsce ok 9-15litrów ale wiemy już że można go zrobić że jest nie widoczny.

Przy twoich 35 cm szerokości baniaka robisz go grubości 8cm i długi na 35 cm. z blokiem absorbera azotanów ( Purigen, Purolite A520E, lub nowy chyba najlepszy do akwariów bo robi to samo co Purigen a jest chlorkowy czyli regeneracja bezpiecznym chlorkiem sodu NaCl http://www.lenntech.com/Data-sheets/Lewatit-MonoPlus-SR-7-L.pdf ) lub o 8 cm krótszy jak bez absorbera i wkomponowujesz w tło.

Jeśli baniaczek ma stać w rogu pomieszczenia robisz go na bocznej ścianie akwa i zasłaniasz kamieniem.

Twoja decyzja.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz deccorativo gdzie taka żywice można kupić lewatit monoplus sr7;)


Też to aktualnie sprawdzam ponieważ zupełnie nie dawno znalazłem ten produkt szukając remedium na okrzemki.

Powinien to mieć każdy przedstawiciel Lewatita w Polsce,a jest ich wielu. Rynek żywic na azotany to przede wszystkim - woda wodociągowa, a tu króluje Purolite A520E więc tego nie sprowadzają.

Kupowałem już inną żywicę firmy Lewatit w Global Water sp zoo Czeladz.

Wysłałem już im zapytanie i oczekuję odpowiedzi. Jak ich wielu zacznie pytać to woreczek 25kg sprowadzą i rozważą po 1litrze - nie muszę chyba prosić o zmasowany nacisk na nich dla dobra rybek.

http://sklep.osmoza.pl/kontakt-f-1.html

ewelina@osmoza.pl

Telefon 32 360 25 43

503 177 946


Oczywiście produkt trzeba przetestować w naszych malawijskich warunkach ale sukces ze stosowaniem Purolite A520E oraz karta techniczna tego Lewatit Monoplus SR7 specjalnie rekomendowanego do akwarystyki pozwala sądzić że będzie w stanie zastąpić nie tylko Purolite A520E ale i nawet Purigen. Zwróćcie uwagę że producent deklaruje absorbcję azotanów NO3 , ale także azotynów NO2 oraz jodków ( tego chyba nie mamy w baniakach - albo się mylę?) w Purolite tego nie ma. Też to wymaga sprawdzenia, bo może się okazać że właśnie znależliśmy zawartość woreczków JBL NitratEx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym sie zdecydował na taki filtr to czy dać wymiar 10*40*50 na bocznej calej scinie oklejony z przedniej ścianki czarna folia czy raczej wkomponować w tylnia ścianę? Jak zaprojektować taki filtr-jak przeplyw wody wygląda (jak w sumpie?) po kolei jaka filtracja i jak wygląda zasys wody? Czy tak jak skimmer czy rurka jak filt kubelkowy? Jak wyplyw? Moze zapodacie rysunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym sie zdecydował na taki filtr to czy dać wymiar 10*40*50 na bocznej calej scinie oklejony z przedniej ścianki czarna folia czy raczej wkomponować w tylnia ścianę? Jak zaprojektować taki filtr-jak przeplyw wody wygląda (jak w sumpie?) po kolei jaka filtracja i jak wygląda zasys wody? Czy tak jak skimmer czy rurka jak filt kubelkowy? Jak wyplyw? Moze zapodacie rysunek?


Rozumiem z korespondencji na PW że pytasz o filtr kasetowy.

Darku cały opis , zdjęcia, film masz w temacie tu - choć przeczytaj uważnie to wiele ci się wyjaśni

http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kasetowy-akwarium-t23333.html


W powyższym temacie a nie tu umieszczam jeszcze raz zdjęcia i szkice projektu.

Ponawiam prośbę - może ktoś biegły w 3D zrobi porządny rysunek przestrzenny i wklei w temat. Ten kolegi Kalbara jest zły a ja nie mam 3D.


Prosiłem cię byś podał ile miejsca masz w tylnym rogu akwarium bo to decyduje czy możesz kaseciak wsadzić pod wzmocnienie czy musi z tyłu być odsunięty chodzi o ten fragment akwarium. Każdy ma to wklejone inaczej jedni tam mają tylko 3cm a inni 17cm. szerokość wzmocnienia też różna.

da34784facd0d69fm.jpg


Jak widzisz u mnie jest ciasno. Jeśli wsunę kaseciak pod wzmocnienie to nie wyjmę pompy ani Matrixa w worku - rozumiesz?

Filtr kasetowy czy dla 120cm czy 200cm jest taki sam wymiarowo. Różni się tylko wysokością bo i zbiorniki najczęściej czym dłuższe tym wyższe oraz ILOŚCIĄ WKŁADU CERAMICZNEGO.!!! tylko tyle.

Rób z gąbkami 2cm + 10cm wyjdziesz na długość 32cm i wsadz go z tyłu w ten nie widoczny róg akwarium, a z przodu jak ci pisałem postaw kamień. Filtr jest czarny i bez tego mało widoczny. Absolutnie nie dawaj go na całej szerokości akwarium bo będziesz miał na przedniej szybie kawał czarnego pola.

Reszta w moim temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Akwarium jest jeszcze nie zamówione wiec będę mógł dograć wzmocnienie tak aby zmieścić filtr. Wysokość będzie 50cm a szerokość 40cm. Z jakiego materiału masz wykonany swój filtr?


Spienione pcv? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest jeszcze nie zamówione wiec będę mógł dograć wzmocnienie tak aby zmieścić filtr. Wysokość będzie 50cm a szerokość 40cm. Z jakiego materiału masz wykonany swój filtr?


To zamów by wzmocnienie tylne w tym rogu który będzie potem nie widoczny wkleili z odstępem 11,5 cm od bocznej ścianki. Materiał to spienione pcv grubości 3mm kolor czarny!!.

Klej Cosmoplast 500. lub inny byle nie biały. Możesz gotowe formatki zamówić tu gdzie robią reklamy z plexi. lub w hurtowni http://www.tuplex.pl/product,4,Plyty_z_PCW,Plyty_spienione_z_PCW


Filtra kasetowego nie rób wyższego niż do górnej krawędzi wzmocnienia wzdłużnego bo pewno jeszcze ci wkleją wzmocnienia poprzeczne. Poziom wody i tak najczęściej tylko do wzmocnień ,a pokrywa i światełko przed tobą jeszcze.

Co Karolu się dziwisz - nie rozumiem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ponawiam prośbę - może ktoś biegły w 3D zrobi porządny rysunek przestrzenny i wklei w temat. Ten kolegi Kalbara jest zły a ja nie mam 3D.



Decorrativo. Wiem gdzie u mnie jest błąd ale nie poprawiałem bo ja wiem gdzie jest błąd :). Zrobię w wolnej chwili rzuty poziomy i pionowy i jeszcze 3D to nie dużo pracy ale plik mam w pracy na komputerze służbowym więc dopiero pewnie we wtorek środę będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decorrativo. Wiem gdzie u mnie jest błąd ale nie poprawiałem bo ja wiem gdzie jest błąd :). Zrobię w wolnej chwili rzuty poziomy i pionowy i jeszcze 3D to nie dużo pracy ale plik mam w pracy na komputerze służbowym więc dopiero pewnie we wtorek środę będzie.


Super - z góry podziękowania.:P

decco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.