Skocz do zawartości

Samsung 5630


JemioloSeba

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Mam pytanie do szanownego grona. Może za to pytanie posypią się na mnie gromy, a więc do rzeczy, kolega poprosił mnie o pomoc w budowie oświetlenia do swojego akwarium, wybór padł na moduły led, problem w tym iż jest to akwarium roślinne. Nie wiem ile modułów użyć o jakiej barwie i w jakich proporcjach kolorów, akwarium 150cm długości. Wiem, że to nie to forum, ale może ktoś kiedyś miał roślinne i robił coś podobnego.


Wysłane z mojego GT-I9100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 11.07.2014 o 12:58, JemioloSeba napisał:

Witam.

Ponieważ otrzymuję na PW coraz więcej zapytań odnośnie mojego obecnego oświetlenia postanowiłem tutaj opisać nieco dokładniej jak to wykonałem. Zaznaczam, że elektronika i elektryka jest mi dość obca więc bez obaw, że ktoś sobie nie poradzi - wykonanie jest banalnie proste.

 

Co potrzeba:

1. Profil aluminiowy lub profil sufitowy pod karton-gips. Ja użyłem tego drugiego i jestem bardzo zadowolony. Tani jak barszcz i spisuje się idealnie:

 

lGXf.jpg

 

Kupujemy odcinek o długości minimum odpowiadającej naszemu akwarium (z reguły sprzedają je w odcinkach 2,5m... cena śmieszna)

 

2. Zasilacz 12V. Tutaj mamy wiele do wyboru. Ja wybrałem ten (bo z jednej firmy, gdzie mają moduły - jeden koszt przesyłki):

http://softled.pl/pl/p/Zasilacz-LED-30W-12V/88

 

Pamiętajmy aby zliczyć ilość potrzebnych nam Wattów i zasilacz miał jeszcze lekki zapas. Liczymy to prosto: 1 moduł samsunga potrzebuje 2,5W czyli mnożymy razy ilość montowanych modułów i dodajemy jeszcze ilość watów potrzebnych taśmie LED (średnio 1m/14W). Ja osobiście kupiłem zasilacz 45W ale brałem spory zapas.

 

3. Moduły Samsunga. Ja przy długości akwarium 150cm i głębokości 60cm używam 5szt. Dla mnie jest idealnie. Warto kupić jedną czy dwie sztuki więcej (cena 7zł/szt) aby mieć w zapasie gdyby coś się upaliło lub zepsuło. Późniejsze domawianie to spore koszta wysyłki.

 

4. Kabel dwużyłowy i tu już zależy ile jest wam potrzebne do podłączenia. Liczmy, że około 2m bo trochę trzeba pociąć na łączenia ledów no i jakiś zapas też musi być. Nie musi to być jakiś gruby kabel. Napięcie stosunkowo małe więc luzik:

pGXf.jpg

 

5. Złączki do przewodów elektrycznych

 

rGXf.jpg

 

6. Silikon (ja użyłem akwarystycznego)

 

7. Wtyczkę do samodzielnego montażu

 

sGXf.jpg

 

8. Taśma LED niebieska samoprzylepna IP65-69 (im wyższe tym lepiej)

yGXf.jpg

 

Bierzemy się do roboty:

 

Ledy otrzymujemy w całości tj. w jednym rzędzie. Rozcinamy je mniej więcej w połowie przewodu między nimi. Końcówki oczywiście odizolowujemy. Rozmierzamy metrem na profilu ile ledów nam potrzeba i rozstawiamy je jak nam pasuje. Kleimy je wyłącznie za pomocą taśmy, która się na nich znajduje. Żadnych past termo. Pamiętajcie kleić je blisko jednej strony profilu aby zostawić miejsce na pasek LED. Przy klejeniu zwróćcie też uwagę na PLUS i MINUS aby były po tych samych stronach.

Z kabla, który kupiliśmy tworzymy odcinki o długości jakiej nam brakuje pomiędzy ledami. Łączymy to za pomocom złączek do przewodów.

Do pierwszego modułu łączymy odcinek kabla, który wystarczy aby sięgnął do szafki gdzie spocznie zasilacz i tu znów to samo, łączymy złączkami zasilacz z kablem (koniecznie zwrócić uwagę gdzie na zasilaczu jest wejście gdzie wyjście 12v) oczywiście od strony modułów dajemy wyjście z zasilacza czyli 12V (Tu również uważać aby + z zasilacza szedł do + modułów). To wszytko jest opisane za zasilaczu więc ciężko pomylić (no chyba, że ktoś nie czyta). Od strony wejścia na zasilaczu montujemy wtyczkę, która idzie do kontaktu. Belka prawie zrobiona.

Pozostało nam jeszcze zamontować taśmę LED niebieską w celu złamania koloru i wyciągnięcia barwy zbliżonej do 6500-8000k.

Znów rozmierzamy taśmę i kleimy ją na profilu (wzdłuż jednej z krawędzi). Ja dodatkowo przesmarowałem spód silikonem w celu lepszego związania (nie ufam tym taśmą samoprzylepnym). W miejscu zaznaczonym na taśmie led znaczkiem "+i-" należy usunąć trochę tej izolacji aby dostać się do styków. Tutaj już potrzeba albo gotowych złączek albo lutownicy i po prostu wlutować się przewodem w pasek led. Jest to banalnie proste i raczej każdy sobie z tym poradzi a jak nie to ma kolegę, który sobie z tym poradzi. Znów zwracamy uwagę na plus i minus i wpinamy się w pierwszą złączkę, łączącą kabel od zasilacza z pierwszym modułem. Będzie to taka mini rozdzielnia. W sklepie lub na allegro często oferują, że zakończą taśmę przewodem. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach to może skorzystać z takiego rozwiązania i wtedy tylko wpina te kabelki do pierwszej złączki.

Po połączeniu kostki zalewamy silikonem i wciskamy nieco pod nie aby przykleiły się do profilu. Ja dodatkowo przesmarowałem silikonem tuż obok modułów w razie gdyby ich taśma puściła. Pamiętajmy uszczelnić wszystkie miejsca gdzie łączą się przewody aby nie zrobić w przyszłości spięcia. Ostatni moduł, który zostaje z "ogonkiem" również dobrze izolujemy sylikonem.

 

Teraz najważniejsze pytanie. Jak to zamontować? U mnie spoczywa to na przymocowanych do korony szynach z profilu ściennego (przez pół cieńszy):

zGXf.jpg

Myślę, że każdy znajdzie jakiś sposób umocowania takiej belki w swoim akwarium.

To by było chyba na tyle. Jeśli coś ominąłem to przepraszam. Oto kilka zdjęć jak to u mnie wygląda:

 

gGXf.jpg

hGXf.jpg

jGXf.jpg

kGXf.jpg

Witam serdecznie.

Wiem że to stary temat ale czy mógłbyś mi może napisać jakiego sterownika używasz,bo ja mam ledDimmer Pro ?

Napisz proszę również w jakich proporcjach mocy miałeś ustawione ledy białe i niebieskie(czy wszystko na 100% czy może niebieski tylko na 50 %).

Niestety nie wiem dlaczego nie widzę zdjęć w twoim poście z budowy oświetlenia (sprawdzałem też na smartfonie)bo miałbym pogląd jak to rzeczywiście z technicznego punktu wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wygasły bo padły hostingi. Teraz używam tylko forumowego hosta.

Co do oświetlenia to od tego czasu wiele się zmieniło. Również używam Led dimmer Pro od kolegi Romka i to świetny sterownik. Do swojego nowego szkła 200x70x70 mam założone 20szt. Samsunga 5630 :

https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3x5630-150-stopni-bialy-zimny,3,3404,2935

Oraz 16szt. Samsung RGB:

https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3xled-150-stopni-rgb,3,3404,2940

Jeśli o mnie chodzi to nie lubię mieć strasznie jasno więc pewnie skręcę białe na 80% a Rgb dopasuję tak aby barwa mi odpowiadała. Obecnie niebieski mam na full a zielony i czerwony po 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, JemioloSeba napisał:

Zdjęcia wygasły bo padły hostingi. Teraz używam tylko forumowego hosta.

Co do oświetlenia to od tego czasu wiele się zmieniło. Również używam Led dimmer Pro od kolegi Romka i to świetny sterownik. Do swojego nowego szkła 200x70x70 mam założone 20szt. Samsunga 5630 :

https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3x5630-150-stopni-bialy-zimny,3,3404,2935

Oraz 16szt. Samsung RGB:

https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3xled-150-stopni-rgb,3,3404,2940

Jeśli o mnie chodzi to nie lubię mieć strasznie jasno więc pewnie skręcę białe na 80% a Rgb dopasuję tak aby barwa mi odpowiadała. Obecnie niebieski mam na full a zielony i czerwony po 10%.

Tak myślałem że pewnie akwarium jak i oświetlenie będziesz miał nowe.Czy masz również ustawiony cykl dobowy (zmierz i świt)?

Czy mógłbyś wskazac zalety kotrzystania z dodatkowych Rgb zamiast np tylko paska niebieskich Led?

Ja równiez nie lubię zbyt mocnego światła i właśnie zastanawiam się nad zmianą zwykłych 3 pasków rgb na białe+RGB samsunga do mojego akwarium 120x40x50.

Jak myślisz ile musiałbym użyć modułów białych i Rgb żeby ładni9e podkreślić kolor ryb?

Ostatnie pytanie mam odnośnie wykonania i potrzebnych elementów.Czy robiłeś to może na jakimś profilu alu czy może jakiejś uniwersalnej hermetycznej oprawie sufitowej?

Przepraszam za tyle pytań ale po prostu staram sie zebrac jak najwięcej rzetelnych informacji.

Pozdrawiam i gratuluje fajnego szkiełka(może podeślesz kilka fotek jak świeci twoje obecne oświetlenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak świeci:

Używam cyklu dobowego i to jest największą zaletą sterownika Romka - zero obsługi światła. Raz ustawione działa już wiele miesięcy i nic nie muszę włączać i wyłączać.

Moduły przykleiłem do takiego profilu:

http://allegro.pl/profil-aluminiowy-led-120cm-x-16cm-belka-i6019494442.html

U Ciebie użyłbym 10 białych i 8-10 Rgb.

Największą zaletą Rgb jest to, że możesz dowolnie ustawić barwę a w połączeniu ze sterownikiem Romka możesz tworzyć wschody, zachody i inne fazy dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jackodembos napisał:

Tak myślałem że pewnie akwarium jak i oświetlenie będziesz miał nowe.Czy masz również ustawiony cykl dobowy (zmierz i świt)?

Czy mógłbyś wskazac zalety kotrzystania z dodatkowych Rgb zamiast np tylko paska niebieskich Led?

Ja równiez nie lubię zbyt mocnego światła i właśnie zastanawiam się nad zmianą zwykłych 3 pasków rgb na białe+RGB samsunga do mojego akwarium 120x40x50.

Jak myślisz ile musiałbym użyć modułów białych i Rgb żeby ładni9e podkreślić kolor ryb?

Ostatnie pytanie mam odnośnie wykonania i potrzebnych elementów.Czy robiłeś to może na jakimś profilu alu czy może jakiejś uniwersalnej hermetycznej oprawie sufitowej?

Przepraszam za tyle pytań ale po prostu staram sie zebrac jak najwięcej rzetelnych informacji.

Pozdrawiam i gratuluje fajnego szkiełka(może podeślesz kilka fotek jak świeci twoje obecne oświetlenie?

W tym tygodniu powinienem mieć już zainstalowane oświetlenie z modułów w swoim akwarium, również 120x40x50.

Zakupiłem

12x 3LED SAMSUNG RGB 5050

12x 3LED SAMSUNG 5630 Zimny biały

Jak tylko wszystko zmontuję, to dam prześlę fotkę :) A planuję zrobić plażę i ją oświetlić głównie, a boki zostawić nieco przyciemnione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.08.2016 o 19:34, luki174 napisał:

W tym tygodniu powinienem mieć już zainstalowane oświetlenie z modułów w swoim akwarium, również 120x40x50.

Zakupiłem

12x 3LED SAMSUNG RGB 5050

12x 3LED SAMSUNG 5630 Zimny biały

Jak tylko wszystko zmontuję, to dam prześlę fotkę :) A planuję zrobić plażę i ją oświetlić głównie, a boki zostawić nieco przyciemnione :)

Jak tam nowe oświetlenie?Jestem ciekawy czy już działa.Jeśli tak to podeślij kilka fotek jak świeci w dzień i wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.