Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie

W sierpniu tamtego roku postanowiłem zacząć kolejną przygodę z akwarystyką po około 15-20 latach przerwy :). Baniak 200l dostałem od dobrego kolegi z pokrywą i tłem strukturalnym 100x40x50.

Z racji tego , iż mieszkam w bloku z wielkiej płyty od samego początku był plan , że szafka z akwarium ma wisieć , więc zaczęło się latanie po sklepach i hurtowniach.

Kupno profili zamkniętych 30x30x3 w garażu cięcie , spawanie no i malowanie.

Docelowo baniak będzie większy dlatego szafka zrobiona na 130x50. Stelaż przykręcony jest do ściany na 45 śrubach.


t2008698_20131124-180414.jpg


Następnie zamówione na wymiar płyty i przeniesienie gniazdka elektrycznego do środka szafki. Pozostało jeszcze kupić styropian 3cm i na wymiar powciskać go w stelaż by wyciszyć całą szafkę. Z racji tego , iż za ścianą jest łazienka i stoi pralka w ścianie będą zrobione otwory i poprowadzona instalacja do spuszczania i dolewania wody :).


W trakcie kombinowania szafki zaczęło się zbieranie gratów. Wpadł filtr FLUVAL 205 (wkłady :bio ceramika , zeolit , koral , wata) , napowietrzacz OXYBOOST APR200 , świetlówka na razie jedna stara OSMRAM L30W/840 lumix. Piach kupiłem w OBI za pierwszym razem kwarcowy ozdobny jednak jakość nie była za ciekawa i padło na piasek do piaskownic.

Pod baniakiem i piaskiem zawitała pianka. Jeśli chodzi o dekorację to wybór padł na antico onyx. Dojrzewanie wody bezproblemowe ok 1 miesiąca (nawet woda nie zmętniała w tym czasie) z zastosowaniem preparatów Esklarin BactoActive.


t1976225_2014-03-25-17-37-58-hdr.jpg t1976224_2014-03-25-17-37-32-hdr.jpg


Po za kupie testów tropikala i sprawdzeniu parametrów wody przyszła pora na wpuszczenie nowych domowników. Zawitały dwa glonojady i 13sztuk czerwieniak dwuplamy :


http://www.superakwarium.pl/czerwieniak-dwuplamy-id535.html


Rybki od wczoraj w nowym domu na razie przepłoszone , ale w nocy po zgaszeniu światła z ciekawością latały po baniaku :). Jak się zadomowią cyknę jakieś ładne fotki ;)


Prosił bym o poradę w kilku kwestiach mianowicie :

1. Jakie proponujecie świetlówki ?

2. Czy jeden filtr kubełkowy wystarczy , czy jeszcze coś dołożyć ?

3. Ogólnie mieszkanie mam bardzo ciepłe i średnią temperatura w zbiorniku to 25-26 stopni czy jest sens kupować grzałkę ?

4. Rybki dostałem od kolegi mają apetyt , były i są karmione pokarmem sera granured. Czy zostawić obecny pokarm skoro rybki są do niego przyzwyczaiły ? czy zmienić na jakiś inny lepszy ?


Z góry dziękuję bardzo za porady no i zapraszam do komentowania :).


Pozdrawiam Miłek

Opublikowano

Witaj

Jak się pewnie zorientowałeś trafiłeś na forum biotopu Malawi a twoje ryby tam nie występują :).

Oczywiście chętnie pomożemy w sprawach technicznych ale musisz zadać konkretne pytania w odpowiednich działach. Ten dział służy tylko do przedstawienia się i ew. komentarzy odnośnie wystroju, który dla twoich ryb powinien być zgoła inny niż w Malawi.

Opublikowano

Nie pomyliłem docelowo będą pielęgnice te rybki to prezent na początek (kolega poinformował mnie , że żyją w Nilu). Od miesięcy szperam po Waszym forum wyczytałem wiele cennych porad , informacji i dalej liczę na fachową pomoc ;).

Lipnie tak się patrzy na pusty baniak :(. Docelowo będą dwa gatunki :)

Opublikowano

niewielu z nas pewnie zna się na rybach z Nilu :)

warunki oświetleniowe, temperaturowe, to ile one wydalają materii organicznej i jak je karmić - to wszystko pytania spoza kręgu naszego zainteresowania, więc słabo mozemy ci poradzić, bo znamy się na pielęgnicach z jeziora malawi, paletki i skalary to też pielęgnice - a nie koniecznie to co dla nich dobre jest dobre i dla naszych ryb.


Jak już podejmiesz decyzję o tym jakie ryby będziesz chciał mieć docelowo, wybierzesz obsadę - to ci pomożemy. Na razie pytasz się o mgliste plany, a ciężko jest coś z takich rzeczy coś konkretnego powiedzieć.

Opublikowano
Z racji tego , iż mieszkam w bloku z wielkiej płyty od samego początku był plan , że szafka z akwarium ma wisieć , więc zaczęło się latanie po sklepach i hurtowniach


...podpisuję się pod tym co koledzy wyżej napisali! Ale intryguje mnie to dlaczego wybrałeś taki sposób zamontowania szafki a nie tradycyjny? ( biorąc pod uwagę to co w cytacie).

Opublikowano

w sklepie "Malawi" w Gliwicach wisi akwarium 720 l. w taki sam sposób zawieszone - wisi wiele lat a właściciel śpi spokojnie ;)

Opublikowano
w sklepie "Malawi" w Gliwicach wisi akwarium 720 l. w taki sam sposób zawieszone - wisi wiele lat a właściciel śpi spokojnie ;)


Śpię spokojnie , wyliczone z takim zapasem ze prędzej się kolejny dom w Bytomiu zawali niż te akwarium odpadnie ze ściany :D do tego mieszkanie porządnie ubezpieczone z dodatkowym OC na 80 tysięcy ;).


...podpisuję się pod tym co koledzy wyżej napisali! Ale intryguje mnie to dlaczego wybrałeś taki sposób zamontowania szafki a nie tradycyjny? ( biorąc pod uwagę to co w cytacie).


Lubie rzeczy oryginalne , pokój świeżo po remoncie , więc wszystkie meble które zawitały i zawitają mają wisieć 15cm nad ziemią. Bardzo mi się taki dizajn podoba do tego jest mega praktyczny jeśli chodzi o utrzymanie czystości :).


niewielu z nas pewnie zna się na rybach z Nilu :)



Jakoś w to nie wierzę , widzę sporo tu zapaleńców ;) Afryka dzika dawno odkryta to pewno się gdzieś pielęgniczki spotkały :D . Oczywiście żartuję sobie , macie rację słabo sprecyzowałem pierwszy post powinienem dodać jakie mam plany co do rybek , bo te moje pasują tutaj jak świni siodło :). W ogóle jakoś dziwnie się człowiek czuje niby z forami jestem ogarnięty (jestem moderatorem na sporym forum 40.000 użytkowników) a tu nagle regulaminy trzeba czytać i człowiek raczkuje :P


Nie pozostaje nic innego jak otworzyć chmielowy soczek i poczytać na temat doboru jakiś ciekawych rybek.


Podziękował i Pozdrawiam Serdecznie

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Co do sposobu montażu stelażu na ścianie ,super pomysl i design, u mnie podobnie przez 2 lata tak stało i nic się nie działo. Podobnie.. bo nie miałem całego stelażu , jedynie blat 4cm, na profilach zamkniętych których nie bylo widać gdyż byly zabudowane w ścianie . Taki efekt wiszącej pólki , stalo na niej również 200 L . pozd

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.