Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym prosić o pomoc w zakładaniu pierwszego akwarium malawi. Do tej pory zajmowałem się pielęgnicami z ameryki południowej i zbrojnikami. Myślę, że zniszczył mnie czas potrzebny na uzbieranie RO i tak ogólnie mniej czasu spowodował, że akwarium marnieje. Mam nadzieję że Malawi będzie trochę bardziej wdzięczne niż SA.


Posiadam akwarium 540l 180x50x60, filtracja to kubełek Eheim 2128 i dwa wewnętrzne filtry eheim 2012 i aquael turbofilter 1500(mam nadzieję że wystarczy do przygody z malawi) oświetlenie to AquaLux LED WHITE+ dopasowana do pokrywy 180cm.


Rozglądałem się za rybkami które wpadły mi w oko i tu moje pytanie czy moge je połączyć i w jakiej ilości

Aulonocara firefish

Pseudotropheus saulosi

Labidochromis hongi

Maylandia gershakei

Czy oprócz tego można dodać jeszcze jakiś gatunek? np.Pseudotropheus elongatus neon spot lub Cynotilapia afra.


Pozdrawiam Paweł.

Opublikowano

Od dwóch dni przeglądam internet i forum, wiedza rośnie ale ciągle mam pytania pomóżcie proszę. Nie chciałbym zacząć nie przygotowany.

Odnośnie obsady:

Pseudotropheus saulosi 3+6 lub 3+9

Labidochromis caeruleus 2+4

Pseudotropheus Acei 2+6

Metriaclima callainos zebra cobalt 1+3/4

Może tak być czy przesadzam z ilością ryb i gatunków ?

I powiedzcie mi co z oświetleniem dokupić np. LED RGB 100 jako oświetlenie dodatkowe i nocne ?? I co z moją filtracją ?? wystarczy ruch wody będzie odpowiedni ? Pomóżcie proszę.

Opublikowano

Pomimo tego, że Acei nie jest stricte roślinożercą to połączenie go z L. cerruleus IMHO nie jest dobrym pomysłem.

Oświetlenie nocne to bajer, który nie jest niezbędny, więc to kwestia gustu.

Filtracja na pewno jest niedostateczna - pomyśl o biologii (jakiś kubełek).

Opublikowano

jakbym dołożył cristal profi e1500 stykło by ?? mógłbym wtedy zrezygnować z któregoś z wewnętrznych filtrów ?? W tym wypadku który miałby być biologiem a który mechanikiem a może oba biologi. Mam jeszcze kilka pytań czy UV jest niezbędna i czy styropian musi być na dnie pod kamieniami ??

Opublikowano
jakbym dołożył cristal profi e1500 stykło by ?? mógłbym wtedy zrezygnować z któregoś z wewnętrznych filtrów ?? W tym wypadku który miałby być biologiem a który mechanikiem a może oba biologi. Mam jeszcze kilka pytań czy UV jest niezbędna i czy styropian musi być na dnie pod kamieniami ??


Paweł z wydawaniem kasy na JBL e1500 się wstrzymaj zawsze zdążysz jeszcze wydać.

Moim zdaniem nawet przy tej wymarzonej obsadzie ok 30 szt ryb ( a to się liczy dla biologii a nie litraż baniaka) to ten kubeł eheima pociągnie. Wywal z niego wszystko wypełnij na full grysem koralowym i niech śmiga jako biolog. Ja mam 25 szt ryb i biologia tlenowa ciągnie na JBL e700 i lawie wulkanicznej. Skąd wiem bo NH4 i NO2 =0 a jak zadam dodatkowo 0,2 mg/l NH4 w postaci wody amoniakalnej to następnego dnia jest już 0.


Ten o większym przepływie filtr wewnętrzny daj na mechanika a i tak dokup falownik 4000 - 6000l/h do kręcenia w 180 cm i zamiatania dna z gówienek -np taki

Pompa curkulacyjna FALOWNIK JVP-102 5000 MAGNES (4108608578) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/41/08/60/85/4108608578@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@41/08/60/85@@AMEPARAM@@4108608578



UV uważam za zbędne chyba że i tak do przegranej walki z pierwotniakami.

Kamienie muszą leżeć nie na piasku tylko na czymś stałym, cienki styropian, spienione pcv, poliwęglan bo pyski to kopacze i wszystko co na piasku to zawalą a lecące kamienie to niebezpieczeństwo dla szkiełka - rozumiesz. Z 70 kg kamieni nie może naciskać punktowo na szklane dno zbiornika ono ma już dość obciążeń.

Opublikowano

Czyli wyrzucić z filtra wszystko co miałem dotychczas nawet gąbki i wrzucić grys koralowy, mam nadzieję że dobrze rozumiem. Jest jeszcze jeden problem techniczny. Podłoga jest krzywa i akwarium lekko przechylone w przód na tych 50 cm szerokości jest może 5-6 mm różnicy w poziomie. Do tej pory nic się nie działo czy teraz po wrzuceniu tylu kg do akwa ryzyko wzrasta robić coś z tym ??

Opublikowano
Czyli wyrzucić z filtra wszystko co miałem dotychczas nawet gąbki i wrzucić grys koralowy, mam nadzieję że dobrze rozumiem. Jest jeszcze jeden problem techniczny. Podłoga jest krzywa i akwarium lekko przechylone w przód na tych 50 cm szerokości jest może 5-6 mm różnicy w poziomie. Do tej pory nic się nie działo czy teraz po wrzuceniu tylu kg do akwa ryzyko wzrasta robić coś z tym ??


dobrze rozumiesz cały kubeł pełny grysu koralowego i otwieranie raz na pół roku na wlot do tego biologa załóż prefiltr - gąbkę.


6mm różnicy przód-tył widać tylko z boku jeśli front OK ja był nic nie kombinował i pozostawił

Opublikowano

Dzięki bardzo za odpowiedzi :) teraz tylko sprzedać to co pływa i do roboty ;) będę się chwalił postępami. Pozdrawiam.


PS. Oszalalem na punkcie Malawi hehe :)

Opublikowano

ups sorki - tak czytałem że nie zobaczyłem że kubełek masz.

Co do wewnętrznych, to dopasował bym tak, by było ich jak najmniej a żeby zbierały kupy.

Opublikowano

Myślałem nad obsadą i chciałbym poznać wasze zdanie

Pseudotropheus saulosi 3+9

Pseudotropheus acei 2+6

Cynotilapia sp. "hara" gallireya reef 1+3

Metriaclima lanisticola 1+2


Co o tym sądzicie?

Jeszcze mam pytanie co do cyrkulatora czy 6tys l/h nie zrobi za dużej pralki ??

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.