Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym prosić o pomoc w zakładaniu pierwszego akwarium malawi. Do tej pory zajmowałem się pielęgnicami z ameryki południowej i zbrojnikami. Myślę, że zniszczył mnie czas potrzebny na uzbieranie RO i tak ogólnie mniej czasu spowodował, że akwarium marnieje. Mam nadzieję że Malawi będzie trochę bardziej wdzięczne niż SA.


Posiadam akwarium 540l 180x50x60, filtracja to kubełek Eheim 2128 i dwa wewnętrzne filtry eheim 2012 i aquael turbofilter 1500(mam nadzieję że wystarczy do przygody z malawi) oświetlenie to AquaLux LED WHITE+ dopasowana do pokrywy 180cm.


Rozglądałem się za rybkami które wpadły mi w oko i tu moje pytanie czy moge je połączyć i w jakiej ilości

Aulonocara firefish

Pseudotropheus saulosi

Labidochromis hongi

Maylandia gershakei

Czy oprócz tego można dodać jeszcze jakiś gatunek? np.Pseudotropheus elongatus neon spot lub Cynotilapia afra.


Pozdrawiam Paweł.

Opublikowano

Od dwóch dni przeglądam internet i forum, wiedza rośnie ale ciągle mam pytania pomóżcie proszę. Nie chciałbym zacząć nie przygotowany.

Odnośnie obsady:

Pseudotropheus saulosi 3+6 lub 3+9

Labidochromis caeruleus 2+4

Pseudotropheus Acei 2+6

Metriaclima callainos zebra cobalt 1+3/4

Może tak być czy przesadzam z ilością ryb i gatunków ?

I powiedzcie mi co z oświetleniem dokupić np. LED RGB 100 jako oświetlenie dodatkowe i nocne ?? I co z moją filtracją ?? wystarczy ruch wody będzie odpowiedni ? Pomóżcie proszę.

Opublikowano

Pomimo tego, że Acei nie jest stricte roślinożercą to połączenie go z L. cerruleus IMHO nie jest dobrym pomysłem.

Oświetlenie nocne to bajer, który nie jest niezbędny, więc to kwestia gustu.

Filtracja na pewno jest niedostateczna - pomyśl o biologii (jakiś kubełek).

Opublikowano

jakbym dołożył cristal profi e1500 stykło by ?? mógłbym wtedy zrezygnować z któregoś z wewnętrznych filtrów ?? W tym wypadku który miałby być biologiem a który mechanikiem a może oba biologi. Mam jeszcze kilka pytań czy UV jest niezbędna i czy styropian musi być na dnie pod kamieniami ??

Opublikowano
  tykapl napisał(a):
jakbym dołożył cristal profi e1500 stykło by ?? mógłbym wtedy zrezygnować z któregoś z wewnętrznych filtrów ?? W tym wypadku który miałby być biologiem a który mechanikiem a może oba biologi. Mam jeszcze kilka pytań czy UV jest niezbędna i czy styropian musi być na dnie pod kamieniami ??


Paweł z wydawaniem kasy na JBL e1500 się wstrzymaj zawsze zdążysz jeszcze wydać.

Moim zdaniem nawet przy tej wymarzonej obsadzie ok 30 szt ryb ( a to się liczy dla biologii a nie litraż baniaka) to ten kubeł eheima pociągnie. Wywal z niego wszystko wypełnij na full grysem koralowym i niech śmiga jako biolog. Ja mam 25 szt ryb i biologia tlenowa ciągnie na JBL e700 i lawie wulkanicznej. Skąd wiem bo NH4 i NO2 =0 a jak zadam dodatkowo 0,2 mg/l NH4 w postaci wody amoniakalnej to następnego dnia jest już 0.


Ten o większym przepływie filtr wewnętrzny daj na mechanika a i tak dokup falownik 4000 - 6000l/h do kręcenia w 180 cm i zamiatania dna z gówienek -np taki

Pompa curkulacyjna FALOWNIK JVP-102 5000 MAGNES (4108608578) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/41/08/60/85/4108608578@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@41/08/60/85@@AMEPARAM@@4108608578



UV uważam za zbędne chyba że i tak do przegranej walki z pierwotniakami.

Kamienie muszą leżeć nie na piasku tylko na czymś stałym, cienki styropian, spienione pcv, poliwęglan bo pyski to kopacze i wszystko co na piasku to zawalą a lecące kamienie to niebezpieczeństwo dla szkiełka - rozumiesz. Z 70 kg kamieni nie może naciskać punktowo na szklane dno zbiornika ono ma już dość obciążeń.

Opublikowano

Czyli wyrzucić z filtra wszystko co miałem dotychczas nawet gąbki i wrzucić grys koralowy, mam nadzieję że dobrze rozumiem. Jest jeszcze jeden problem techniczny. Podłoga jest krzywa i akwarium lekko przechylone w przód na tych 50 cm szerokości jest może 5-6 mm różnicy w poziomie. Do tej pory nic się nie działo czy teraz po wrzuceniu tylu kg do akwa ryzyko wzrasta robić coś z tym ??

Opublikowano
  tykapl napisał(a):
Czyli wyrzucić z filtra wszystko co miałem dotychczas nawet gąbki i wrzucić grys koralowy, mam nadzieję że dobrze rozumiem. Jest jeszcze jeden problem techniczny. Podłoga jest krzywa i akwarium lekko przechylone w przód na tych 50 cm szerokości jest może 5-6 mm różnicy w poziomie. Do tej pory nic się nie działo czy teraz po wrzuceniu tylu kg do akwa ryzyko wzrasta robić coś z tym ??


dobrze rozumiesz cały kubeł pełny grysu koralowego i otwieranie raz na pół roku na wlot do tego biologa załóż prefiltr - gąbkę.


6mm różnicy przód-tył widać tylko z boku jeśli front OK ja był nic nie kombinował i pozostawił

Opublikowano

Dzięki bardzo za odpowiedzi :) teraz tylko sprzedać to co pływa i do roboty ;) będę się chwalił postępami. Pozdrawiam.


PS. Oszalalem na punkcie Malawi hehe :)

Opublikowano

ups sorki - tak czytałem że nie zobaczyłem że kubełek masz.

Co do wewnętrznych, to dopasował bym tak, by było ich jak najmniej a żeby zbierały kupy.

Opublikowano

Myślałem nad obsadą i chciałbym poznać wasze zdanie

Pseudotropheus saulosi 3+9

Pseudotropheus acei 2+6

Cynotilapia sp. "hara" gallireya reef 1+3

Metriaclima lanisticola 1+2


Co o tym sądzicie?

Jeszcze mam pytanie co do cyrkulatora czy 6tys l/h nie zrobi za dużej pralki ??

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak w temacie kupie Pseudotropheus sp acei Luwala Reef , najlepiej dorosłe osobniki , młodzież też wchodzi w grę. 😀 
    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.