Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forumowiczów. Panowie i Panie od czytania tych wszystkich treści o parametrach rozbolała mnie głowa ;) chemia nigdy nie była moją mocną stroną. W niedzielę zalałem nowy zbiornik 240l filtr Fluval 305. po zalaniu użyłem we wskazanych proporcjach Tetra aqua safe, po godzinie Denitrol JBL. Na dzień dzisiejszy woda badana testem Tropical (paski) 6 in 1 oraz ph testy kropelkowe Zoolek. Wygląda to następująco:


NO3- 0

NO2- 0

GH- 16

KH- 10-15 (ciężko mi stwierdzić)

PH- 7,5-8

CL2- 08

temperatura cały czas 26 stopni


Do dnia wczorajszego woda była lekko mglista lecz dziś już wygląda ładnie (coraz bardziej krystaliczna)

Co myślicie o tych parametrach, co dalej? Proszę o pomoc :confused:

Opublikowano

Jak test paskowy to dane tych parametrów można sobie...... Kup testy kropelkowe np. JBL i wtedy będzie można powiedzieć, że masz w miarę miarodajne wyniki.

Opublikowano

OK kropelkowe będą w przyszłym tygodniu (idzie się pochlastać, za te zapłaciłem ponad pięć dych :) ) A gdyby te pomiary były z testów kropelkowych?

Opublikowano

http://forum.klub-malawi.pl/faq.php?faq=faq_malawi


Jeśli dobrze rozumiem to zbiornik zalany 5dni temu ?

Jeśli tak to jest sterylny jak igła u pielęgniarki :-).

Nic się jeszcze nie zaczeło a jeśli nawet to tylko wzrost amoniaku ( o ile ma z czego ) potrzena jakaś pożywka nasyp trochę płatków . Chyba że była w tym specyfiku JBL-a. Z mojego mizernego doświadczenia wynika że jeszcze tak z dwa trzy tygodnie do bezpiecznego wpuszczenia ryb.

I odsyłam do działu faq link góra :-)

Opublikowano

Tak zalany pięć dni temu. ten specyfik to denitrol (starter bakteryjny) http://www.zooplus.pl/shop/rybki/srodki_uzdatniacze_wody/uzdatniacze_wody/jbl_woda/61454

Czy jest możliwość aby ktoś na chłopski rozum wytłumaczył mi jak obserwować cykl azotowy i kiedy będzie on zakończony? Wiem że takich forumowiczów traktujecie jak nie powiem kogo ale myślę że wy też zaczynaliście od jakiegoś punktu. Także nie nerwowo:)

Opublikowano

Kup test na Nh3/4 . Mi mija 12 dzien od zalania zbiornika i wygladalo to tak. Najpierw systematycznie rosnie amoniak w zbiorniku (mi skoczyl do konca skali czyli 5mg) i wtedy zaczynal wzrastac poziom NO2 przy czym spada Nh3/4. Bo z tego co zrozumialem to Nh 3/4 zamienia sie w No2 ktore potem zamienia sie w No3. Na dzien dzisiejszy mam

Nh3/4 - 0 mg

No2-5 mg

No3-20mg

Teraz czekam kiedy No2 spadnie do zera i wtedy podmianka wody zeby zbic No3 i czas na rybki :D

Takze obserwuj jak wzrasta Nh3/4,No2,No3 u mnie zmienialo sie to z dnia na dzien

Uzywam oczywiscie testow kropelkowych

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Zakupiłem kropelkowe testy JBL (walizeczka COMBISET TEST + NH4)

Akwarium zalane wodą trzeci tydzień. Wyniki:

ph-8

kh-10d

no2-0,01

no3 nie zabarwiło się (może 0,5)

nh4-0,05

Nie wiem czemu ale na szybie, piasku oraz kamieniach zaczyna pojawiać się rdzawy nalot takie plamki. Czy to glony, czy coś jest nie tak?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Opcja pierwsza się u mnie sprawdzała ( wlot na krótszym boku wylot na dłuższym), ale wszytko zleży od układu skał.
    • Hej mam oświetlenie na diodach cree RGBW. mam ich w sumie 16 szt. podłączone są do zasilacza 24V, 10A. I do leddimmer pro (chyba wersja 1) działało 8 lat:/ Całośc lutowałem sam, a do kazdego koloru osobno lutowałem kabel (dla mnie masakra robota nie robie tago na codzień) . Co jakiś czas jakoś zahaczyłem o kabelek i musiałem go dolutowywać . W wyniku kolejnej takiej akcji gdzieś przegiołem z temperaturą lub coś zwarłem bo się całość wyłączyła na bezpieczniku(bo nie chciało mim się z prądau odłączać :/) . Aktualnie nie działa jak powinno. Jak testuje kolory to działają ale wg mnie za słabo. Do meritum... jak mam znaleźć przyczynę że coś nie świeci bez wymieniania po kolei wszystkiego?  Albo jeszcze lepiej, może zaproponujecie inny rodzaj oświetlenia najlepiej opartego na gotowych paskach led bez koniecznośći ich lutowania które podłącze do leddimmer. akwarium duże 300 na 70 na 80 Dzięki
    • Hej, na dniach będę robić filtr kasetowy dwukomorowy do akwarium 160l. Który układ wybrać żeby zachować jak największą cyrkulację wody i wydajność filtra?   Ewentualnie są jeszcze takie opcje ale tu filtr nie jest pod wzmocnieniami i musiałabym coś wymyśleć żeby nie wypływał (nie chce przyklejać) 
    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.