Skocz do zawartości

totalny nowicjusz - start zbiornika 450l


IdealJunioR

Rekomendowane odpowiedzi

tak jak radziliście przeczytałem całe FAQ z linka - faktycznie trochę spraw wyjaśniło się od razu.


po przeczytaniu w internecie wielu opinii o kubełkach, zdecydowałem się na takie coś jeżeli chodzi o osprzęt techniczny:

filtr biologiczny - JBL Crystal Profi E1501- 413,98 zł

filtr mechaniczny - JBL Crystal Profi E901 - 258,99 zł

2 grzałki - Eheim Jager 200W z termostatem - 85 zł za sztukę

termometr - Tetra TH35 (tutaj mam mega wątpliwości czy się nadaje)

co sądzicie o takiej konfiguracji oraz o cenach nie chciałbym przepłacać za dużo?????


zdecydowałem się już również na rybki jakie chciałbym mieć, a są one podobno dobre dla początkujących:

Pseudotropheus saulosi (tylko ten jeden gatunek) mam pytanie ile sztuk samic oraz samców mogę kupić do planowanego akwarium tak żeby nie mieć kłopotów zza duża ilością ryb (wolę mieć ryb mniej niż za dużo)!?


pozdrawiam MAciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt który dostałeś jest ok termometra nie znam ale powinien działać. Nie ud tego typu bajerom ale u siostry pomiar był zbliżony z elektronicznym. Co do ryb to ciekawy wybór. Spore stado saulosi będzie super. Osobiście wybralbym większe ryby nawet jednogatunkowo. Gdybyś jednak uznał że to musi być saulosi to kup 20 sztuk młodych ryb docelowo masz szansę na układ z 3 samcami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok więc kupie ten osprzęt który wybrałem.


co do ryb, nie jest powiedziane że musi być to saulosi! Jaki gatunek byś proponował, nawet byłbym za tym żeby ryby były większe!?


i jeszcze takie pytanie czy tylna szyba akwarium może być pozbawiona jakiegokolwiek tła czy jednak tło jest konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło jest wskazane jeśli akwarium ma stać pod ścianą bo wtedy nie widać biegnących za nim węży od filtrów oraz samej ściany co psuje efekt dekoracyjności samego akwarium. Ja bym na twoim miejscu wpuściłbym jednak coś z większych gatunków np. Metriaclima Estherae,Callainos, Mbenji, Msobo itp. Z Melanochromisów takiego np. Auratusa możliwości jest wiele po co ograniczać się do małych gatunków mając taki litraż. Ja zbudowałbym obsadę na paru większych gatunkach a mniejszymi ewentualnie uzupełnłbym. Ciekawe propozycje masz w przykładowych obsadach, przejrzyj je pooglądaj fotki proponowanych tam ryb,, zbuduj na ich podstawie własną obsadę nie zapominając o preferencjach żywieniowych.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prezes 666


a czy jest może jakaś argumentacja za tą tezą iż to rozwiązanie nie jest "polecane" przez Ciebie (chodzi o dwa kubełki) oraz dlaczego większy jako mechaniczny? (wybacz mi moją nie wiedzę ale dopiero się uczę i jestem na poziomie żłobka).


@Edd

JVP-100 a czy to konieczne, bo jak rozumiem to ustrojstwo ma montaż wewnątrz zbiornika?


pozdrawiam i dzięki wszystkim za nieocenioną pomoc!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy filtr dajemy jako mechanik ponieważ ma on większy przepływ niż biolog, który tak dużego przepływu nie potrzebuje do prawidłowego działania (woda ma się przeciskać przez złoża biologiczne a nie przelatywać jak przez sitko czy lejek) oraz mechanik ma większą pojemność złoża przez co nie będziesz musiał go tak często czyścić jakby to miało miejsce w przypadku mniejszego filtra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak będzie ok:


filtr mechaniczny - JBL Crystal Profi E1501

filtr biologiczny- JBL Crystal Profi E901


choć jak widzę kolego harisimi radzi inaczej żeby słabszy filtr zrobić mechanikiem, sam już nie wiem kogo słuchać lub kto ma rację???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.